୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କଲେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀ

ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଆଜି, ମେ ୨୫ ସକାଳ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ମୁମ୍ବାଇର ଯୋଗେଶ୍ୱରୀ ପଶ୍ଚିମସ୍ଥିତ ଓଶିୱାରା ଶବଦାହରେ କରାଯାଇଥିଲା ।

ମନୋରଞ୍ଜନ ଜଗତରୁ ଏକ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦ ଖବର ଆସିଛି । ଖବର ହେଉଛି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଫିଲ୍ମ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ୬୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଦୁନିଆକୁ ବିଦାୟ ଦେଇଛନ୍ତି । ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଆଜି, ମେ ୨୫ ସକାଳ ୧୧ ଟା ସମୟରେ ମୁମ୍ବାଇର ଯୋଗେଶ୍ୱରୀ ପଶ୍ଚିମସ୍ଥିତ ଓଶିୱାରା ଶବଦାହରେ କରାଯାଇଥିଲା । ଯେଉଁଠାରେ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଜଗତର ଅନେକ ବଡ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତାଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାରରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଅଶ୍ରୁଳ ଆଖିରେ ବିଦାୟ ଦେଇଥିଲେ । ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେତୁ ସମଗ୍ର ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରୀରେ ଶୋକର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଛି ।

ତେବେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀ ‘ଘର କା ଚିରାଗ’, ‘ଭାଇ ଭାଇ’, ‘ସାଇନିକ୍ ସାର୍ ଉଥା କେ ଜିଓ’, ‘ଜାଲିମ୍’, ‘ରୁପେୟା ଦଶ କରୋଡ’, ‘ଦଣ୍ଡନୟାକ’, ‘ରଙ୍ଗେଇଲା ରାଜା’, ପୋଲିସ୍ ବାଲା’ ଭଳି ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ତିଆରି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୱାଲା ଏବଂ ସେ ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାକୁ ‘ଦୋ ଫଣ୍ଟୁଶ୍’ ଭଳି ଅନେକ ଫିଲ୍ମ ଦେଇଛନ୍ତି । ସେ ରାଜେଶ ଖାନ୍ନା, ଶାହାରୁଖ ଖାନ, ଅକ୍ଷୟ କୁମାର ଏବଂ ଗୋବିନ୍ଦାଙ୍କ ପରି ହିନ୍ଦୀ ସିନେମାରେ ଅନେକ ବଡ କଳାକାରଙ୍କ ସହ କାମ କରିଛନ୍ତି । ସିକନ୍ଦର ଭାରତୀଙ୍କ ନାମ ସେହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଲିଷ୍ଟିରେ ଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉତ୍ସର୍ଗ ସହିତ ସମସ୍ତ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ କରୁଥିଲେ । ତାଙ୍କର ଫିଲ୍ମ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଉଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ ଦର୍ଶକଙ୍କ ଠାରୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଇବା ପାଇଥିଲା ।

ଯଦି ଆମେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ସିକନ୍ଦରଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀ ପିଙ୍କି ଏବଂ ତିନି ସନ୍ତାନ ସିପିକା, ୟୁବିକା ଏବଂ ସୁକରାତ ଅଛନ୍ତି । ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ ହେତୁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଭଲ ନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ତାଙ୍କ ପାଇଁ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

 

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.