Below header

ଏକ ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ୫୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ସମସ୍ତଙ୍କର ଶେଷନାମ ସମାନ ହେବ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଆପଣ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁଠାରେ ଆଗାମୀ ୫୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ଶେଷ ନାମ ସମାନ ହେବ । ଏହା ଆମେ କହୁନାହୁଁ, ବରଂ ଏହା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି ।

ଆମ ଦେଶରେ ବିଭିନ୍ନ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମର ଲୋକ ବାସ କରନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଶେଷ ନାମ ମଧ୍ୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆସନ୍ତା ୫୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଶେଷ ନାମ ସମାନ ହେବ । ଆପଣ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଯେଉଁଠାରେ ଆଗାମୀ ୫୦୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସେଠାରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ନାଗରିକଙ୍କ ଶେଷ ନାମ ସମାନ ହେବ ।

ଏହା ଆମେ କହୁନାହୁଁ, ବରଂ ଏହା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି । ବାସ୍ତବରେ ଆମେ ଜାପାନ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଜାପାନରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି ଯେ ୫୦୦ ବର୍ଷ ପରେ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୫୩୧ ମସିହାରେ ସମସ୍ତ ଜାପାନୀଙ୍କର ସମାନ ଶେଷ ନାମ ରହିବ । ଜାପାନର ତୋହକୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞ ପ୍ରଫେସର ହିରୋସି ୟୋଶିଦାଙ୍କ ହିସାବ ଅନୁଯାୟୀ ଆସନ୍ତା ସମୟରେ ଜାପାନର ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କ ଶେଷ ନାମ ସେଟୋ ହେବ । ୨୦୨୩ ମସିହାରେ, ଜାପାନର ୧.୫୨୯ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ସେଟୋ ଶେଷ ନାମ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ।

ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହା ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଉପନାମ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଜାପାନରେ ସେଟୋ ସରନେମର ବାର୍ଷିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାର ୧.୦୦୮୩ ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ୨୪୪୬ ସୁଦ୍ଧା, ଜନସଂଖ୍ୟାର ଅର୍ଦ୍ଧେକ ସେଟୋ ଶେଷ ନାମ ପାଇବେ । ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ଏହା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଜାପାନ ନିୟମ ଯେଉଁଥିରେ ସମସ୍ତ ବିବାହିତ ଦମ୍ପତିଙ୍କୁ ସମାନ ଶେଷ ନାମ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦିଓ ଜାପାନର ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ବିରୋଧ କରନ୍ତି । ତଥାପି ଏହି ଶେଷ ନାମର ଲୋକ ସଂଖ୍ୟା ଦିନକୁ ଦିନ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗିଛି ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.