ମୋଦି ସରକାର କରିଦେଲେ ଘୋଷଣା, ଏବେ ଇପିଏଫଧାରୀଙ୍କୁ ମିଳିବ ଅଧିକ ପେନସନ୍‌

ଲୋକଙ୍କୁ ରିଟାୟରମେଣ୍ଟ ପରେ ପେନସନ୍‌ ବହୁତ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ପେନସନ୍‌ ଜରିଆରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରତିମାସ ଏକ ଭଲ ଆମାଉଣ୍ଟ ଆସିଥାଏ ।

ଲୋକଙ୍କୁ ରିଟାୟରମେଣ୍ଟ ପରେ ପେନସନ୍‌ ବହୁତ ଆସ୍ୱସ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ପେନସନ୍‌ ଜରିଆରେ ଲୋକଙ୍କ ପାଖରେ ପ୍ରତିମାସ ଏକ ଭଲ ଆମାଉଣ୍ଟ ଆସିଥାଏ । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ରିଟାୟରମେଣ୍ଟ ପରେ ତାଙ୍କୁ ପେନସନ୍‌ ମିଳୁ । ଏମିତିରେ ଏବେ ପେନସନ୍‌ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ମିଳିଛି ଖୁସି ଖବର । ହଁ ଆଜ୍ଞା ହାଇ ପେନସନ୍‌ ବିକଳ୍ପ ବାଛିଥିବା ଅଂଶଧାରକଙ୍କର ମୂଳ ବେତନ ୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ଯୋଗଦାନର ପ୍ରବନ୍ଧନ କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟ ନିଧି ସଂଗଠନ ଜରିଆରେ ସଞ୍ଚାଳିତ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ନିଯୁକ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ଯୋଗଦାନରେ କରାଯିବ ।

ପିଏଫ

ଶ୍ରମ ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଜାରି ବୟାନରେ କହିଛି ଯେ ଭବିଷ୍ୟ ନିଧିରେ ନିଯୁକ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କୁ ମୋଟ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନରେ ହିଁ ୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତ ଅତିରିକ୍ତ ଅଂଶଦାନ ନେବାର ନିଷ୍ପତ୍ତି କରାଯାଇଛି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଇପିଏଫ ଏବଂ ଏମପି ଅଧିନିୟମ ଭାବନା ସହିତ ସଂହିତା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଠାରୁ ପେନସନ୍‌ କୋଷରେ ଯୋଗଦାନର ପରିକଳ୍ପନା କରେନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନରେ ସରକାର କର୍ମଚାରୀ ପେନସନ୍‌ ଯୋଜନାରେ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ସବସିଡି ରୂପେ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତର ମୂଳ ବେତନର ୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତ ପେମେଣ୍ଟ କରିଥାଏ ।

ପେନସନ୍‌

ଇପିଏଫଓ ଜରିଆରେ ସଞ୍ଚାଳିତ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାରେ ଗ୍ରାହକ ମୂଳ ବେତନର ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ କରନ୍ତି । ନିଯୁକ୍ତକାରୀଙ୍କ ୧୨ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗଦାନ ମଧ୍ୟରୁ ୮.୩୩ ପ୍ରତିଶତ ଇପିଏସରେ ଯାଇଥାଏ ଏବଂ ଶେଷ ୩.୬୭ ପ୍ରତିଶତ କର୍ମଚାରୀ ଭବିଷ୍ୟନିଧିରେ ଜମା କରାଯାଇଥାଏ । ଏବେ ଏହି ସମସ୍ତ ଇପିଏଫଓ ସଦସ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ଉଚ୍ଚ ପେନସନ ପ୍ରାପ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ୧୫,୦୦୦ ଟଙ୍କା ପ୍ରତି ମାସର ସୀମା ଠାରୁ ଅଧିକ ନିଜ ବାସ୍ତବିକ ମୂଳ ବେତନରେ ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ବିକଳ୍ପ ବାଛୁଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କୁ ଇପିଏସ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତି ୧.୧୬ ପ୍ରତିଶତର ଯୋଗଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବନାହିଁ ।

ଶ୍ରମ ଏବଂ ରୋଜଗାର ମନ୍ତ୍ରାଳୟ ଏହି ନିୟମକୁ ଲାଗୁ କରି ୩ ମେରେ ଦୁଇଟି ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ମନ୍ତ୍ରାଳୟ କହିଛି ଯେ ଅଧିସୂଚନା ଜାରି କରାଯିବା ସହିତ ଉଚ୍ଚତମ ନ୍ୟାୟଳୟ ୪ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୨ ନିଷ୍ପତ୍ତିର ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶର ଅନୁପାଳନ ପୂରା କରାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.