କେଉଁଠୁ ଆସିଲା ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଘର,ଯେଉଁଠି ବହୂ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହୁହନ୍ତିନି ଲୋକ

ସର୍ବିଆରେ ଏପରି ଏକ ଘର ଅଛି, ଯାହା ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପଥର ଉପରେ ନିର୍ମିତ କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାହାଣୀ କ’ଣ ? କାହିଁକି ଏପରି ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ପଥର ଉପରେ ବନାଯାଇଛି ଏହି ଘର ?

ଦୁନିଆରେ ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏକାକୀ ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଶାନ୍ତି ସନ୍ଧାନରେ ଏହି ଲୋକମାନେ ପର୍ବତକୁ ଯାଆନ୍ତି କିମ୍ବା ସମୁଦ୍ରକୁ ଯାଆନ୍ତି । ଯଦିଓ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ସହରର ଘର ଦ୍ୱାରଠାରୁ ଦୂରେଇ ଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜନସଂଖ୍ୟାଠାରୁ ଦୂରରେ ନଦୀ ମଝିରେ ପଥର ଉପରେ ନିର୍ମିତ ଏକ ଘରେ ରହିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ କି ? ସର୍ବିଆରେ ଏପରି ଏକ ଘର ଅଛି, ଯାହା ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପଥର ଉପରେ ନିର୍ମିତ କିନ୍ତୁ ଏହା ପଛର କାହାଣୀ କ’ଣ ? କାହିଁକି ଏପରି ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ପଥର ଉପରେ ବନାଯାଇଛି ଏହି ଘର ?

ରେକାନ୍ ଟକ୍ ଏବଂ ମାଇଁ ବେଷ୍ଟ ପ୍ଲେସ୍ ୱେବସାଇଟଗୁଡିକର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସର୍ବିଆର ଡ୍ରିନା ନଦୀରେ ଏକ ବିରାଟ ପଥର ଉପରେ ଏକ ଘର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଏକ ନିଛାଟିଆ ସ୍ଥାନରେ । ଏହି ନିଛାଟିଆ ଘର ପ୍ରାୟ ୫୦ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଏହି ଘରର ଚିତ୍ର ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଜିଓଗ୍ରାଫିକ୍ ରେ ପ୍ରକାଶିତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ ଏହି ଘର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା ଆରମ୍ଭ ହେଲା ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏଠାକୁ ଯିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମେ ଜଣାଉଛୁ ଯେ, ଏହି ଘର ବାଜିନା ବସ୍ତା ନାମକ ଏକ ସହର ନିକଟରେ ପ୍ରବାହିତ ନଦୀ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି । ଏହା ତାରା ଜାତୀୟ ଉଦ୍ୟାନର ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ।

୫୦ ବର୍ଷ ଧରି ଏହି ମୌସୁମୀର ସାମ୍ନା କରି ଆସୁଥିଲା । ଏହା ଅନେକ ଥର ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି କିନ୍ତୁ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇଛି । ଏହି ଘର ୧୯୬୮ ମସିହାରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା । ପଥର ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ସନ୍ତରଣକାରୀ ଦଳ ଏକ ସ୍ଥାନ ଖୋଜୁଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବିଶ୍ରାମ ନେଇପାରିବେ ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ କିରଣ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ । ସେ ଏହି ପଥର ଉପଯୁକ୍ତ ସ୍ଥାନ ପାଇଲେ । ଏହି ପଥର ଉପରେ ଗୋଟିଏ କୋଠରୀ ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଡଙ୍ଗା ଏବଂ କାୟାକ ଦ୍ୱାରା ସାମଗ୍ରୀ ଆଣି ଆସୁଥିଲେ । ବଡ଼ ଜିନିଷ ନଦୀରେ ଫିଙ୍ଗି ଦିଆଯାଉଥିଲା ଏବଂ ପଥର ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତାକୁ ଧରୁଥିଲେ।

ଯେତେବେଳେ ହଙ୍ଗେରୀ ଫଟୋଗ୍ରାଫର ଆଇରେନ୍ ବେକର୍ ଏହାର ଫଟୋ ଉଠାଇଲେ ସେତେବେଳେ ଘରଟି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହେଲା , ତା’ପରେ ଲୋକମାନେ ଏହାର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟକୁ ଅନୁଭବ କଲେ । ଆଜି ବି, ଯେଉଁମାନେ କାୟାକ୍ କିମ୍ବା ସନ୍ତରଣ କରନ୍ତି ସେମାନେ ଏଠାକୁ ଆସି ସମୟ ବିତାନ୍ତି । ଆଜି ଏହି ସ୍ଥାନ ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.