ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି Driverless ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ, ମିଳିବ ଅନେକ ସୁବିଧା

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ରୁହନ୍ତି କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି କରିପାରେ । ଏଠାରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ମେଟ୍ରୋ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । କର୍ପୋରେଟର ରାଜଧାନୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ସହରରେ ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଇନାରୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ହେଉଛି ଏକ ଏଭଳି କ୍ଷେତ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରତିଦିନ କିଛି ନୂଆ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବର୍ତ୍ତମାନ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନରେ ଏକ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି । ଦେଶର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସହରଗୁଡିକରେ ସୁଗମ ରଖିବା ପାଇଁ ମେଟ୍ରୋ ଲାଇନ ଲଗାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁର ଲୋକମାନେ ମେଟ୍ରୋରେ ଏକ ବଡ଼ ସୁବିଧା ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି । ବାସ୍ତବରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ହେଉଛି ଦେଶର ସବୁଠାରୁ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ସହର ଏବଂ ଏଠାରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଟ୍ରାଫିକ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ଏଡ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସମୟ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନରେ ଯିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ।

ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ରୁହନ୍ତି କିମ୍ବା ବାରମ୍ବାର ଯିବା ଆସିବା କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କୁ ଖୁସି କରିପାରେ । ଏଠାରେ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ମେଟ୍ରୋ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ । କର୍ପୋରେଟର ରାଜଧାନୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଏହି ସହରରେ ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍ ଚଲାଇବା କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ଟ୍ରେନ୍ ଚାଇନାରୁ ଚେନ୍ନାଇରେ ପହଞ୍ଚିଛି । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କଷ୍ଟମ୍ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ବାଙ୍ଗାଲୋରକୁ ପରିବହନ କରାଯିବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା । ଆପଣ ଟିକେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ମେଟ୍ରୋ ଟ୍ରେନ୍ ଖୁବ ଶୀଘ୍ର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରେ ।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଏହି ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ଟ୍ରେନ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ସିଟିରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବ । ଏହି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ଟ୍ରେନ୍ ସିଲ୍କ ବୋର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ମୋମସଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କୁ ଆରଭି ରୋଡ୍ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ହଳଦିଆ ଲାଇନରେ ଟ୍ରାଏଲ କରାଯିବ । ଟ୍ରାଏଲ ପରେ ଏହାର ରିପୋର୍ଟ ରେଳ ସୁରକ୍ଷା ମୁଖ୍ୟ କମିଶନରଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯିବ । ରେଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଏଥିରେ ୩ ରୁ ୬ ଟି କୋଚ୍ ରହିପାରିବ । କୋଚ୍ ଭିତରେ ସ୍ପେସର ଭଲ ଭାବରେ ଯତ୍ନ ନିଆଯାଇଛି ।

ଏହା ସହିତ ଏଥିରେ ସିସିଟିଭି କ୍ୟାମେରା ମଧ୍ୟ ଲଗାଯିବ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏହି ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ଟ୍ରେନରେ ଫୋନ୍ ଏବଂ ଲାପଟପ୍ ପାଇଁ ଚାର୍ଜିଂ ପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏହି ଡ୍ରାଇଭରଲେସ ଟ୍ରେନ୍ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୮୦ କିଲୋମିଟର ବେଗରେ ଚାଲିପାରିବ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଟ୍ରେନରେ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜିପିଏସ୍, ସିଗନାଲ୍ ରିଡିଂ, ଟାଇମିଂ ସିକ୍ୱେନ୍ସ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ରହିବ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ଟ୍ରେନର ଟେଷ୍ଟିଂ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜାରି ରହିପାରେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.