PPF ନିବେଶକଙ୍କୁ ମାତ୍ର ୧% ସୁଧରେ ମିଳିବ ଲୋନ୍, ଆଜି ହିଁ କରନ୍ତୁ ଆବେଦନ

ଯଦି ଆପଣ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବେ ଲୋନ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ PPFରେ ଲୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ନେଇ ପାରିବେ। ତଥାପି, PPF ଲୋନର ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ଅଛି। ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିବା ନିହାତି ଉଚିତ ।

କଣ ଆପଣ PPFରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଣ ତ ଜାଣିଥିବେ ଏଥିରେ ବିନିଯୋଗ ହୋଇଥିବା ରାଶି ଉପରେ ଜଣେ ଭଲ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପାଇଥାଆନ୍ତି। ଅବସର ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଏହି ପାଣ୍ଠିରେ ରୋଜଗାର ଜାରି ରଖିପାରିବେ। ନିବେଶକମାନଙ୍କୁ PPFରେ ଲୋନ୍ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଏ। ଏଥିସହିତ PPFରେ ଉପଲବ୍ଧ ଋଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଋଣ ତୁଳନାରେ ବହୁତ କମ୍। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବେ ଲୋନ୍ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି, ଆପଣ ଏହାକୁ PPFରେ ଲୋନ୍ ସାହାଯ୍ୟରେ ନେଇ ପାରିବେ। ତଥାପି, PPF ଲୋନର ନିଜସ୍ୱ ନିୟମ ଅଛି। ଯାହାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିବା ନିହାତି ଉଚିତ ।

 କେତେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ?
  • ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, PPFରେ ସୁଲଭ ମୂଲ୍ୟରେ ଲୋନ୍ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହି ଲୋନ୍ ପାଇବାକୁ ହେଲେ କୌଣସି ବସ୍ତୁକୁ ସୁରକ୍ଷା ଭାବରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହି ଲୋନ୍ ଆପଣଙ୍କ ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ରାଶି ଆଧାରରେ ଦିଆଯାଏ।
  • ଏହି ଲୋନ୍ ୮.୧ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ଦିଆଯାଏ। ଯେଉଁଠାରେ ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ୭.୧ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ ସୁଧ ମିଳିଥାଏ। ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲୋନ୍ ଉପରେ, ସୁଧ ୧୦.୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୭ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ।
ସର୍ତ୍ତ
  • PPF ଲୋନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବାକୁ, ଆପଣଙ୍କର PPF ଆକାଉଣ୍ଟ ଅତି କମରେ ଏକ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ହେବା ଉଚିତ୍।
  • ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କର ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ୫ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ଆପଣ ଲୋନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।
  • ଆପଣ PPF ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଲୋନ୍ ହିସାବରେ ଆପଣ ୨୫ ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଇପାରିବେ।
  • PPFରେ ଲୋନ୍ ସୁବିଧା କେବଳ ଥରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଏହାର ଅର୍ଥ ଯଦି ଆପଣ ପୁନର୍ବାର ଲୋନ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଲୋନ୍ ପାଇବେ ନାହିଁ।
କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ?
  • ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ଶାଖାକୁ ଯିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ପିପିଏଫ୍ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲା ଅଛି ଏବଂ ଲୋନ୍ ପାଇଁ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରିବାକୁ ହେବ।
  • ଏସବିଆଇରେ ପିପିଏଫ୍ ଲୋନ୍ ପାଇଁ ଫର୍ମ-ଡି ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ।
  • ଫର୍ମରେ, ଆପଣଙ୍କୁ ଲୋନ୍ ରାଶି ସହିତ ପରିଶୋଧ ସମୟ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବାକୁ ହେବ।
  • ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଲୋନ୍ ନେଇଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସୂଚନା ଫର୍ମରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ।
  • ଏହା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ଫର୍ମ ସହିତ PPF ପାସବୁକ୍ ମଧ୍ୟ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ହେବ।
  • ଲୋନ୍ ପ୍ରସେସିଂ ପରେ, ଲୋନ୍ ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ୧ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଜମା ହେବ।
Leave A Reply

Your email address will not be published.