Below header

ବାଇକ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲଚ୍ ଦବାଇବେ କି ବ୍ରେକ୍? ବହୁତ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ସଠିକ୍ ଉପାୟ

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମୋଟରସାଇକେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ବାଇକ୍ ଚଲାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ କ୍ଲଚ୍, ବ୍ରେକ୍ କିମ୍ବା ଗିଅର୍ କିପରି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସଠିକ୍ ସୂଚନା ନଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ।

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମୋଟରସାଇକେଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତେ ବାଇକ୍ ଚଲାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଲୋକମାନେ କ୍ଲଚ୍, ବ୍ରେକ୍ କିମ୍ବା ଗିଅର୍ କିପରି ସଠିକ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । କିଛି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କର ସଠିକ୍ ସୂଚନା ନଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୁଅନ୍ତି ।

ବାଇକ୍ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ରେକ୍ କିପରି ପ୍ରୟୋଗ କରିବେ, କ୍ଲଚ୍ କେବେ ଦବାଇବେ ଏବଂ କେଉଁ ବ୍ରେକ୍ ଏବଂ କ୍ଲଚ୍ ପ୍ରଥମେ ଦବାଇବା ଉଚିତ୍? ବାଇକ୍ ଡ୍ରାଇଭରମାନେ ଏହିପରି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ । ଲୋକମାନେ ଏହି ଜିନିଷ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ଭୁଲ୍ କରନ୍ତି । କେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏବଂ ବାଇକ୍ ର ବ୍ରେକ୍ ଏବଂ କ୍ଲଚ୍ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଯଦି ହଠାତ୍ ଆପଣଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ କେହି ଆସିଯାଏ ତେବେ କ’ଣ କରିବେ?
ଯଦି ହଠାତ୍ କେହି ବାଇକ୍ ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଯାଏ ଏବଂ ବ୍ରେକ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥାଏ, ତେବେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉଭୟ କ୍ଲଚ୍ ଏବଂ ବ୍ରେକ୍ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଦବାଇବା ଠିକ୍ । ବାଇକ୍ ର ମେକାନିକାଲ ପାର୍ଟକୁ ନଷ୍ଟ ନକରି ବ୍ରେକ୍ ପ୍ରୟୋଗ କରିବାର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ । ତଥାପି, ହଠାତ୍ ବ୍ରେକ୍ ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଯତ୍ନବାନ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ଯଦି ଆପଣ ରାସ୍ତାରେ ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ବାଇକ୍ ଚଲାଉଛନ୍ତି ତେବେ କ’ଣ କରିବେ?
ଯଦି ଆପଣ ରାସ୍ତାରେ ଅଧିକ ସ୍ପିଡରେ ବାଇକ୍ ଚଲାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ପିଡ ଟିକିଏ କମ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କ୍ଲଚ୍ ବ୍ୟବହାର ନକରି କେବଳ ବ୍ରେକ୍ ଦବାଇ ବାଇକକୁ ସ୍ଲୋ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ବାଇକକୁ ଅଟକାଇବାକୁ ପଡିବ କିମ୍ବା ବାଇକର ସ୍ପିଡ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଗିଅରର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଲଚ୍ ଦବାଇ ଛୋଟ ଗିୟରକୁ ସିଫ୍ଟ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କର ବାଇକ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ।

ସାଧାରଣ ସ୍ପିଡରେ ବ୍ରେକ୍ ମାରିବାର ଥିଲେ କ’ଣ କରିବେ?
ଯଦି ଆପଣ ସାଧାରଣ ସ୍ପିଡରେ ବାଇକ୍ ଚଳାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ରେକ୍ ମାରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରଥମେ କ୍ଲଚ୍ ଦବାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବ୍ରେକ୍ ଦବାନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହା ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି ।

କମ ସ୍ପିଡରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ:
ଯଦି ଆପଣ କମ ସ୍ପିଡରେ ଯାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ବ୍ରେକ୍ ମାରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ କ୍ଲଚ୍ ଦବାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ବ୍ରେକ୍ ଦବାନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ବ୍ରେକ୍ ଦବାନ୍ତି, ବାଇକ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରେ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.