Below header

ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣରେ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଲେ କିପରି ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଉପାୟ….

ବିଷାକ୍ତ ବାୟୁ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଲାଗେ ଯେପରି ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମିଯାଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ୱାସରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପାଇଁ ବହୁତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ବିଷାକ୍ତ ବାୟୁ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଲାଗେ ଯେପରି ଶରୀରରେ ଅମ୍ଳଜାନ କମିଯାଉଛି । ବିଶେଷ କରି ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଶ୍ୱାସରୋଗୀମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପାଇଁ ବହୁତ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ ।

ଗତକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ୨୧ ଏପ୍ରିଲ ରବିବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଗାଜୀପୁର ଲ୍ୟାଣ୍ଡଫିଲର ଡମ୍ପିଂ ୟାର୍ଡର ଏକ ଅଂଶରେ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିଷାକ୍ତ ଧୂଆଁ ଚାରିଆଡେ ବ୍ୟାପି ଯାଇଥିଲା । ଏହି ଧୂଆଁ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆଖିରେ ଜଳିବା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଗଲା । ବାୟୁରେ ବ୍ୟାପିଥିବା ଏହି ପ୍ରଦୂଷଣ ହ୍ରାସ ପାଉ ନଥିଲା ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେଠାରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ସ୍ଥାନକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ପଡୁଥିଲା । ବାସ୍ତବରେ, ଧୂଆଁ ଯୋଗୁଁ ଲୋକମାନେ ଆଖିରେ ଜଳିବା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ, ଆପଣ କିପରି ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ କେଉଁ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ?

ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନିଜକୁ କିପରି ରକ୍ଷା କରିବେ ?

• ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧିବାକୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୁଅନ୍ତୁ । ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ଏକ ମାସ୍କ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ । ଏଥିସହ, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଦିନସାରା ଗରମ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ।
• ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଫିଲ୍ଟର ସହିତ ଏୟାର ପ୍ୟୁରିଫାୟର୍ ସଂସ୍ଥାପନ କରନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଘରର ବାୟୁରେ ଥିବା ମଇଳା ଏବଂ ଧୂଳିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଫା କରିଥାଏ ।
• ବିଷାକ୍ତ ପବନ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣରୁ ଆଖିକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଘରୁ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଗଗଲ୍ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ।
• ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ଯାହାଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦୂଷଣ ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ ନାହିଁ । ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ । ବ୍ୟାୟାମ ଶରୀରର ଚର୍ବି ହ୍ରାସ କରି ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ ।
• ପ୍ରଦୂଷଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ, ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଯାନ କିମ୍ବା ଇଭିକୁ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦିଅନ୍ତୁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ପରିବେଶକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଯଥାସମ୍ଭବ ଗଛ ଲଗାନ୍ତୁ ।
• ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ତୁମର ଜୀବନଶୈଳୀକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କର । ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଫାଇବର, ଭିଟାମିନ୍, ପ୍ରୋଟିନ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଭରପୂର ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତୁ । ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ ।
• ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ ଶ୍ୱାସରୋଗୀ ତେବେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଔଷଧ ଏବଂ ଇନହଲେର୍ସକୁ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଯାଅ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.