ସିବିଆଇର ‘ଅପରେସନ ଚକ୍ର ୨’: ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାଇବର ଠକେଇ ମାମଲାରେ ୧୧ ରାଜ୍ୟର ୭୬ଟି ଜାଗାରେ ଚଢ଼ାଉ

ସାଇବର ଅପରାଧକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ବୁଧବାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ 'ଅପରେସନ୍ ଚକ୍ର ୨' ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଖାସ୍‌ କରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ହରିୟାଣା, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଞ୍ଜାବ, ବିହାର, ଦିଲ୍ଲୀ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୭୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି।

ସାଇବର ଅପରାଧକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) ବୁଧବାର ଦେଶବ୍ୟାପୀ ‘ଅପରେସନ୍ ଚକ୍ର ୨’ ଅଭିଯାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ଖାସ୍‌ କରି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦେଶ, ଉତ୍ତର ପ୍ରଦେଶ, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ହରିୟାଣା, କେରଳ, ତାମିଲନାଡୁ, ପଞ୍ଜାବ, ବିହାର, ଦିଲ୍ଲୀ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗର ୭୬ଟି ସ୍ଥାନରେ ଚଢ଼ାଉ କରାଯାଇଛି। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସାଇବର ଅପରାଧରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଅପରାଧୀମାନଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି।

କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ତଦନ୍ତ ବ୍ୟୁରୋ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସାଇବର ଠକେଇ ମାମଲାରେ ୫ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଛି। ଆମାଜନ ଏବଂ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟର ଅଭିଯୋଗ ଆଧାରରେ ସିବିଆଇ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ସିବିଆଇ ମୁତାବକ, ସର୍ଚ୍ଚ ସମୟରେ ୩୨ଟି ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍, ୪୮ଟି ଲାପଟପ୍, ଦୁଇଟି ସର୍ଭରର ଫଟୋ, ୩୩ଟି ସିମ୍ କାର୍ଡ ଏବଂ ପେନ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଜବତ କରାଯାଇଛି।

ଏହି ସମୟରେ ସିବିଆଇ ଅନେକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ମଧ୍ୟ ଫ୍ରିଜ୍ କରିଦେଇଛି। ଏହାସହିତ ସଂସ୍ଥା ୧୫ଟି ଇମେଲ୍‌ ଆକାଉଣ୍ଟ୍‌ର ବିବରଣୀ ମଧ୍ୟ ଜବତ କରିଛି। ଏଥିରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତମାନଙ୍କ ଷଡଯନ୍ତ୍ର ବିଷୟରେ ଜଣାପଡ଼ିଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ସେମାନେ ଲୋକଙ୍କୁ ଠକିବା କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.