ଧରାପଡ଼ିଲା ନକଲି ପୋଲିସ: ଟୋଲ ଆଦାୟ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ପୋଲିସ ଖାକି

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଫିରୋଜାବାଦରେ ଘଟିଛି ଏକ ମଜାଳିଆ ଘଟଣା । ଏଠାରେ ଫିରୋଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ତୁଣ୍ଡଲା ପୋଲିସ ଏକ ବେଆଇନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ମାମଲାରେ ଜଣେ ନକଲି ପୋଲିସ ଇନ୍ସପେକ୍ଟରଙ୍କୁ ଗିରଫ କରି ଜେଲକୁ ପଠାଇଛି। ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ଓଜନ ପ୍ରାୟ ୧୫୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ ବୟସ ୨୩ ବର୍ଷ। ଏତେ କମ୍ ବୟସରେ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ହେବା ଏବଂ ଅନୁପଯୁକ୍ତ ଶରୀର ତାଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହରେ ଆଣିଥିଲା ​। ଏହି କାରଣରୁ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ଖୋଲା ହାତରେ ଧରାଯାଇଥିଲା।

ଫିରୋଜାବାଦ ପୋଲିସ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଏହି ସୂଚନା ପାଇ ଆସୁଥିଲା ଯେ ଫିରୋଜାବାଦ ଜିଲ୍ଲାର ଜଣେ ପୋଲିସ୍ ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ବେଆଇନ କାର୍ଯ୍ୟ କଳାପ କରୁଛନ୍ତି । ଯୁବକ ଥ୍ରୀ ଷ୍ଟାର ଥିବା ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମ ଦେଖି ଯାନ ବାହାନରୁ ଟୋଲ ଆଦାୟ କରୁଥିଲା । ତା’ସହ ଦୁଇ ତିନି ଜଣ ସହଯୋଗୀ ମଧ୍ୟ ଟୋଲ ଆଦାୟ କରୁଥିଲେ । ଏହାକୁ ଦେଖି କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ପୋଲିସରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ । ସେପଟେ, ଗତକାଲି ରାତିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନମ୍ବର ୨ ନିକଟରେ ଯାଞ୍ଚ ବେଳେ ପୋଲିସ ଏକ ୱାଗନଆର କାର ଜବତ କରି ଥିଲା ଏହା ସହ ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମରେ ତିନି ଟା ତାରକା ଲାଗିଥିଲା । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପୋଲିସର ସୂଚନା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନେକ ଗାଡିରୁ ବେଆଇନ ଭାବେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କରୁଥିବା ସୂଚନା ପାଇଥିଲେ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଗାଜିଆବାଦ ଜିଲ୍ଲା ସାହିବାବାଦ ଥାନା ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଯୁବକ ମୁକେଶ ଯାଦବ ନିଜର କିଛି ସହଯୋଗୀଙ୍କୁ ନେଇ ନ୍ୟାସନାଲ ହାଇୱେ ନମ୍ବର-୨ର ରାଜା ତୌଲି ଅଞ୍ଚଳର ଉସାଇନି ଗାଁ ନିକଟରେ ବସ୍ ଓ ଟ୍ରକ୍ ଠାରୁ ଜବରଦସ୍ତି ଟୋଲ ଆଦାୟ କରୁଥିଲା । ମୁକେଶ ଏକ ୱାଗନର କାରରେ ବସି ରହୁଥିଲା । ଓ ତା’ର ସହଯୋଗୀ ମାନେ ଗାଡିରୁ ଟଙ୍କା ଆଦାୟ କରୁଥିଲେ । ଦିନେ ସେହିପଟେ ଯାଉଥିଲେ ଫିରୋଜାବାଦ୍ ପୋଲିସ ଜଣେ ଅଧିକାରୀ । ରାସ୍ତାକଡରେ ଏକ ୱାଗନର କାରରେ ଜଣେ ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ବସିଥିବା ଦେଖିଥିଲେ । ଗାଡିରୁ ଓହ୍ଲାଇ ତା’ର ପୋଷ୍ଟିଙ୍ଗ କଥା ପଚାରିଥିଲେ । ଏହାପରେ ତାଙ୍କୁ ନିଜ ପରିଚୟ ପତ୍ର ମାଗିବାରୁ ନକଲି ପରିଚୟ ପତ୍ର ଦେଖାଇଥିଲା । ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ ଜଣକ ଯୁବକର ଶରୀରର ଓଜନ ଦେଖି ସନ୍ଦେହ କରିବାରୁ ନାଲି ଆଖି ଦେଖାଇଥିଲେ । ଫଳରେ ସବୁ ସତ ମାନିଯାଇଥିଲା ଯୁବକ ।

ବାସ୍ତବରେ, ମୁକେଶ ଯାଦବ ନାମକ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଘର ଗାଜିଆବାଦର ସାହିବାବାଦର । ପୋଲିସ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ନିକଟରୁ ନକଲି ପୋଲିସ ପରିଚୟ ପତ୍ର, ୟୁନିଫର୍ମ, ଆଧାର କାର୍ଡ, ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ଏବଂ୨୨୦୦ ଟଙ୍କା ଜବତ କରିଛି।

ଏହି ମାମଲାରେ ତୁଣ୍ଡଲା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ (ସିଓ) ହରିମୋହନ ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କ ସହ କିଏ ଜଡିତ ତାଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଛାନଭିନ କରା ଯାଉଛି। ତୁଣ୍ଡଲା ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଧାରା ୧୭୦, ୧୭୧, ୪୨୦, ୪୬୭, ୪୬୮, ୪୬୯, ୪୭୧ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭିଯୁକ୍ତଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହ ଅଭିଯୁକ୍ତକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇ କୋର୍ଟରେ ହାଜର କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଠାରୁ ତାଙ୍କୁ ଜେଲ ପଠାଯାଇଛି। ତେବେ ଧରାଯାଇଥିବା ନକଲି ଇନ୍ସପେକ୍ଟର ମୁକେଶ ଯାଦବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟୋଲ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ସେ ପୋଲିସ ୟୁନିଫର୍ମ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.