ଖରାଦିନେ କାରର AC ପରଫର୍ମାନ୍ସ କିପରି ବଢ଼ାଇବେ? ଜାଣନ୍ତୁ ଫାଷ୍ଟ ସଲ୍ୟୁସନ୍

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କାରରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଖୁବ ଆରାମଦାୟକ । କିନ୍ତୁ, ବେଳେବେଳେ ଏସି ଚାଲିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କାର ଗରମ ରହିଥାଏ । ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ । କାରର ଏସି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାକୁ, ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯାହା ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ।

ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କାରରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଖୁବ ଆରାମଦାୟକ । ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ କାରରେ ଥିବା ଏସି (ଏୟାର କଣ୍ଡିସନର) ଲୋକଙ୍କୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ, ବେଳେବେଳେ ଏସି ଚାଲିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କାର ଗରମ ରହିଥାଏ । ଏସି କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଚାଲିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କାରରେ ଥଣ୍ଡା ହୋଇନଥାଏ । ଏହା ପଛରେ ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ । କାରର ଏସି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବାକୁ, ଗାଡି ଚଳାଇବା ସମୟରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ । ଯାହା ବିଷୟରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ ।

କାରର ଏସିକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ, ପ୍ରଥମେ କ୍ୟାବିନରୁ ଗରମ ପବନ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ଏଥିପାଇଁ କାରର ଗୋଟିଏ ୱିଣ୍ଡୋକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଖୋଲି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ କାରର ପଛ କବାଟ ଖୋଲି ବନ୍ଦ କରି ଦିଅନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଯେତେବେଳେ ପଛ କବାଟ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, କାର ଭିତରେ ଥିବା ଗରମ ପବନ ଉପରେ ପ୍ରେସର ପଡ଼ିବ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆଗ ଝରକା ଖୋଲା ରହିବ, ସେତେବେଳେ ସେଠାରୁ ବାୟୁ ବାହାରକୁ ଯିବ । ଗରମ ପବନକୁ କାରରୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବାହାର କରିବା ପାଇଁ ଏହାକୁ ୩ ରୁ ୪ ଥର କରନ୍ତୁ ।

ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କାର ଚଳାଇବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ଏସି ଟର୍ନ୍ ଅନ୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ କାରର ଝରକା ଟିକିଏ ଖୋଲନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ, ଗରମ ପବନ ଉପରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବ ଏବଂ କାରର କ୍ୟାବିନ ଥଣ୍ଡା ରହିବ । ଏଥିରୁ ଆପଣ ବୁଝିପାରୁଥିବେ ଯେ ଶୀତଳ ପବନ ଅପେକ୍ଷା ଗରମ ପବନ ହାଲୁକା ହୋଇଥାଏ । ଏସିରୁ ଥଣ୍ଡା ପବନ କାରରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆରମ୍ଭ କଲାବେଳେ ଗରମ ପବନ କାର ଭିତରକୁ ଉଠିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଯେତେବେଳେ କାରର ଝରକା ସାମାନ୍ୟ ଖୋଲାଯାଏ, ଗରମ ପବନ ସେହି ବାଟ ଦେଇ ପଳାଇଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଏସିର କ୍ଷମତା ବଢାଯାଇ ପାରିବ । ଧୀରେ ଧୀରେ ଏସି Blowerର ସ୍ପିଡ ବଢାନ୍ତୁ, ଏହା AC କୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବ ।

କାରରେ ସ୍ଥାପିତ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଶୀଘ୍ର ଗରମ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଉତ୍ତାପ ହେତୁ କାରର ତାପମାତ୍ରା ବଢିଥାଏ । ସିଧାସଳଖ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ଡ୍ୟାସବୋର୍ଡ ଏବଂ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ଟାୱେଲରେ ଘୋଡାନ୍ତୁ । କାରର ସିଟ୍ ଚମଡା ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ଏବଂ ପ୍ରାୟତଃ ଗାଢ ରଙ୍ଗରେ । ଏଥିପାଇଁ କାରର ସିଟ୍ ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ଏକ ଟାୱେଲରେ ଆଚ୍ଛାଦିତ କରିପାରିବେ, ଯାହାଫଳରେ କାରରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ କମ୍ ଗରମ ଲାଗିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.