ବୁଧବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଉପାୟ : ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସମସ୍ୟାରୁ ପାଇବେ ମୁକ୍ତି, ସୁଖ-ସମୃଦ୍ଧିରେ ଭରିଯିବ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ

ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସପ୍ତାହର ସାତ ଦିନ କୌଣସି ନା କୌଣସି ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ସେହିପରି ବୁଧବାର ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ସମସ୍ତ ଦେବତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପୂଜା କରାଯାଏ। ବୁଧବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ। ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଏହି ଦିନ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି। ଏହି ଦିନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧି, ଖ୍ୟାତି ମିଳିଥାଏ । ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ବିଘ୍ନହତା ରୂପେ ପୂଜା କରାଯାଏ । ସେହିପରି ଗଣେଶ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବାସ୍ତୁ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଦୋଷ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ଯାଇଥାଏ ।ତାଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୁଏ। ଏପରିକି ଶାରୀରିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧାରେ ପୀଡିତ ଲୋକମାନେ ବୁଧବାର ଦିନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଶୁଭ ଫଳ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବୁଧବାର ଦିନ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଗଣେଶଙ୍କୁ କିପରି ପୂଜା କରିବା।

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ଦୁବ ଘାସ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୁଧବାର ଦିନ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଦୁବ ଘାସ ଉତ୍ସର୍ଗ କରନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ଅସୁବିଧା ଦୂର କରିବ।

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଜାତକରେ ବୁଧ ଦୁର୍ବଳ, ସେମାନେ ସର୍ବଦା ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ରୁମାଲ ନିଜ ପାଖରେ ସାଇତି ରଖିବା ଉଚିତ୍। ବୁଧବାର ସବୁଜ ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ।

ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବୁଧବାର ଦିନ ଜଣେ ଅଭାବୀ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସବୁଜ ମୁଗ ଡାଲି କିମ୍ବା ସବୁଜ ପୋଷାକ ଦାନ କରନ୍ତୁ।  ତେବେ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ।

ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଆପଣ ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ ବୁଧବାର ଦିନ ଗାଈକୁ ସବୁଜ ଘାସ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି। ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯିବ। ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ କୃପା ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ।

ମାନସିକ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ବୁଧବାର ଦିନ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାବେଳେ ଆପଣ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ଶାମି ପତ୍ର ଦେବା ଉଚିତ୍ଏ। ହା ଆପଣଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢ଼ାଇବି ଏବଂ ମାନସିକ ଚାପକୁ ଦୂର କରିବ।

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କର ସିନ୍ଦୂର ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥାଏ। ତେଣୁ, ବୁଧବାର ଦିନ ପୂଜା କରିବାବେଳେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ସିନ୍ଦୁର ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ କପାଳରେ ସିନ୍ଦୁର ତିଲକ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଖୁସିରେ ଭରି ଦେବ।

ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ମୋଦକ ଅର୍ପଣ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ବିଘ୍ନହତା ଗଣେଶଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସବୁବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରହିବ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.