ପାଣି ଉପରେ ନିର୍ମାଣ ହେଉଛି ଭାସମାନ ସହର, କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ

ଯୁଗ ଯେତେ ଆଗକୁ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗୁଛି ସେତେ ମାତ୍ରାରେ ବଢୁଛି ଟେକ୍ନୋଲଜି। ପୁଣି ସେହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କରୁଛି । ଆପଣ ଦେଖିଥିବେ କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ହ୍ରଦ ଉପରେ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଭିଡ଼ିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡ଼ିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା।

floating city
picture credit – amarujala

ହେଲେ ଏବେ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି ଭାସମାନ ସହର। ଜଳ ଉପରେ ତିଆରି ହେଉଛି ଏକ ବିରାଟ ବଡ଼ ସହର। ଏହା ହେଉଛି ଓସେନିକ୍ସ ବୁସାନ୍, ଯାହାକି ୱାର୍ଲ୍ଡର ପ୍ରଥମ ଫ୍ଲୋଟିଂ ସହର। ଦକ୍ଷିଣ କୋରିଆର ବୁସାନ୍ ସହର ଜଳ ଉପରେ ଏକ ଭାସମାନ ସହର ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଆପଣ ହୁଏତ ଏହାକୁ ନ ଦେଖିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିଶ୍ଵାସ ନକରିପାରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ। ଏହି ସହର ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଠାରୁ କମ୍ ହେବ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା ଦୁନିଆର ପ୍ରଥମ ଭାସମାନ ସହର ପ୍ରୋଟୋଟାଇପ୍ କରାଯାଉଛି। ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ସହଯୋଗରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାକୁ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି।

ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହାର ନାମ ଓସେନିକ୍ସ। ଏହି ସହରର ନୂଆ ଭାବରେ ପରିକଳ୍ପିତ ଫଟୋଗ୍ରାଫରେ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ ଯେ ପରସ୍ପର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଗୁଡିକ ୧୫.୫ ଏକର ଅଞ୍ଚଳରେ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି। ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି ସହର ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧୫.୫ ଏକର ଜମି ଦରକାର ହୋଇଛି। ଏହି ସହରରେ ପ୍ରାୟ ୧୨ ହଜାର ଲୋକ ବସବାସ କରିପାରିବେ। ସହରକୁ ଜଳ ଉପରେ ଭାସମାନ କରିବା ପାଇଁ ୧୫ ବିଲିୟନ ଟଙ୍କାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

୨୦୨୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ସହରର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହେବ। ଓସେନିକ୍ସର CIO ଫିଲିପ୍ ହୋଫମ୍ୟାନ୍ ଏହି ସହର ବିଷୟରେ ଅନେକ କଥା କହିଛନ୍ତି। ଫିଲିପ୍ ହୋଫମ୍ୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ OCEANIX ବୁସାନ୍ ନିର୍ମାଣ କରି ଆମେ ଦେଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ ଯେ ଜଳ ଉପରେ ଭାସମାନ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ସହରଗୁଡିକ ପାଇଁ ନୂତନ ଭୂମି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାୟୀ ପଦ୍ଧତି ଖୋଜାଯାଉଛି।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ସହିତ ଉପକୂଳବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ରହୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଆମେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ, ଯେଉଁ ଲୋକଙ୍କ ଅସ୍ତିତ୍ୱ ସମୁଦ୍ର ପତ୍ତନ ବୃଦ୍ଧି ଦ୍ୱାରା ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ। ଓସେନିକ୍ସ ଦ୍ଵାରା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ପୃଥିବୀର ପାଞ୍ଚ ଜଣଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଜଣ ଉପକୂଳଠାରୁ ୧୦୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ବସବାସ କରୁଛନ୍ତି। ପ୍ରତିବର୍ଷ ବନ୍ୟା ହେତୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଘର ଛାଡ଼ିବାକୁ ବାଧ୍ୟ ହେଉଛନ୍ତି।

ଏହି ସହରଟି ଅତି ସୁନ୍ଦର ବ୍ଲୁ ଲାଗୁନ ଉପରେ ନିର୍ମିତ ହେବ। ଏହି ସହରରେ ଅନେକ ପୁଷ୍କରିଣୀ ମଧ୍ୟ ରହିବ। ଏହା ପରସ୍ପର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଭଳି ତିଆରି ହେବ। ସମୁଦାୟ ୧୫.୫ ଏକର ଜମିରେ ଏହି ସହର ସ୍ଥାପିତ ହେବ। ସହରକୁ ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯିବ, ଯେଉଁଥିରେ ରହିବା, ରିସର୍ଚ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ଘର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ସୁବିଧା ରହିବ । ସହରରେ ଥିବା କୋଠାଗୁଡ଼ିକର ଉଚ୍ଚତା ଉଚ୍ଚ ହେବ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଅଟ୍ଟାଳିକା ନିର୍ମାଣ ହେବ ଯାହା ଉଚ୍ଚତା ସାତ ମହଲାରୁ କମ୍ ଅଟେ। ପ୍ରବଳ ପବନ ଏହି ଅଟ୍ଟାଳିକା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବା ନାହିଁ।

ବୁସାନରେ ଗରମ ଅଧିକ ଅନୁଭବ ହୁଏ , ଯେଉଁ କାରଣରୁ କୋଠାଗୁଡ଼ିକର ଛାତ ଯେପରି ଛାଇ ପ୍ରଦାନ କରିବା ତାହା ତିଆରି ହେବ। ଏଠାରେ ସୌର ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ହୋଇପାରିବ। ସହରର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦ୍ୱୀପ ୬ ଟି କୋଣ ଭଳି ରହିବ। ଏହି ସବୁ ସହରରେ ଚୂନ ପଥର ଲେପ ଲଗାଯିବ, ଯାହା କଂକ୍ରିଟଠାରୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.