ଭାରତର ଏହି ରାଜ୍ୟକୁ କୁହାଯାଏ ଚିନି ପାତ୍ର, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି

ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ଭିନ୍ନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ପାଆନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଭାରତର ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଚିନି ପାତ୍ର କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ କାହିଁକି ଏଭଳି କୁହାଯାଏ ।

ଭାରତରେ ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ ୮ ଟି କେନ୍ଦ୍ରଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳ ଅଛି । ଯେଉଁଥିରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି କେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଭାରତର ଚିନି ପାତ୍ର କୁହାଯାଏ । ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟର ଭିନ୍ନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ରତା ରହିଛି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ପରିଚୟ ପାଆନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଜାଣିବା ଭାରତର ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ କେଉଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଚିନି ପାତ୍ର କୁହାଯାଏ ଏବଂ ଏହାକୁ କାହିଁକି ଏଭଳି କୁହାଯାଏ ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଭାରତର ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟ ବିଷୟରେ ପଢିଥିବେ ଏବଂ ଶୁଣିଥିବେ । ଏହି କ୍ରମରେ ଏକ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଭାରତର ଚିନି ପାତ୍ର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ ଚିନି ପାତ୍ର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା । ଏବେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠେ ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ରାଜ୍ୟ କାହିଁକି ଚିନି ପାତ୍ର ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା? ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଆଖୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ଏହା ହେଉଛି ଆଖୁର ମୁଖ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ।

୨୦୧୪ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଭାରତରେ ଆଖୁ ଚାଷରେ ଏହାର ଅଂଶ ପ୍ରାୟ ୩୯ ପ୍ରତିଶତ ଥିଲା । ଆଖୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଅନୁକୂଳ ଜଳବାୟୁ ଏବଂ ମାଟି ରହିଛି । ଏହି ରାଜ୍ୟରେ ଗଙ୍ଗା ନଦୀ ଏବଂ ଏହାର ଉପନଦୀଗୁଡ଼ିକ ବହିଥାଏ, ଯାହା ଆଖୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଜଳସେଚନ ଯୋଗାଇଥାଏ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମାଟି ମଧ୍ୟ ଉର୍ବର ଏବଂ ଆଖୁ ଚାଷ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଆଖୁ ଚାଷ ରାଜ୍ୟ ଅର୍ଥନୀତିରେ ମଧ୍ୟ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏହି ଆଖୁ ଚାଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚାଷୀଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇଥାଏ ।

ଆଖୁ ଉତ୍ପାଦନ ଚିନି ଶିଳ୍ପକୁ କଞ୍ଚାମାଲ ଯୋଗାଇଥାଏ, ଯାହା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଶିଳ୍ପ ଅଟେ । ଯଦି ଆମେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଆଖୁ ଚାଷର ପ୍ରମୁଖ ସହର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା, ତେବେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସାହାରନପୁର, ବୁଲନ୍ଦଶାହର, ମେରଟ ଏବଂ ବରେଲିରେ ଆଖୁ ଚାଷ କରାଯାଏ । ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣରେ ଆଖୁଚାଷ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏଠାରେ ଅଧିକ ଚିନି ମଧ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଭାରତର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ଚିନି ପାତ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.