ଫୋନ୍ କିମ୍ବା UPI ଠିକଣା ନଥିଲେ ଏବେ ଆଧାର ନମ୍ବରରେ ବି ପଠାଇ ପାରିବେ ଟଙ୍କା, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

ଆଧାର ହେଉଛି ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ । ଅନେକ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିବେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ସହିତ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ ହେବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟରେ । ବାସ୍ତବରେ, UIDAI ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ BHIM ୟୁଜର୍ସ ମାନେ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା UPI ଠିକଣା ନଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବେ ।

BHIM ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବେ। କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ଭାରତରେ ଡିଜିଟାଲ ଆର୍ଥିକ କାରବାରକୁ ବ୍ୟାପକ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଶିକ୍ଷା ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ କିଣିବା ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଦେୟ ଦେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ ସବୁକିଛି ଡିଜିଟାଲ୍ ହୋଇଯାଇଛି । ତଥାପି, କିଛି ଲୋକ ଏହାର ଲାଭ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏପରି କିଛି ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିମ୍ବା ୟୁନିଫାଏଡ୍ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ (UPI) ଠିକଣା ନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପଠାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଥାଏ । ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ୟୁନିକ୍ ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (UIDAI) ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ BHIM ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା UPI ଠିକଣା ବିନା ଆଧାର ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାଇ ପାରିବେ। ଏହା ଏକ ଚମତ୍କାର ସୁବିଧା । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସମଗ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ କିପରି ହେବ ।

ଏହା ଲକ୍ଷ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ ଯେ BHIM ହେଉଛି ଏକ UPI ଆଧାରିତ ପେମେଣ୍ଟ ଇଣ୍ଟରଫେସ୍ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ନାମ ପରି ଏକକ ପରିଚୟ ବ୍ୟବହାର କରି ରିଅଲ୍ ଟାଇମ୍ ପାଣ୍ଠି ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ । UIDAI ଅନୁଯାୟୀ, BHIM ରେ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ଠିକଣା ଆଧାର ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାଇବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଦେଖାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଜଣେ BHIM ଉପଭୋକ୍ତା ଏବଂ ଆଧାର ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସବୁ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

BHIM ରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା କିପରି ପଠାଯିବ?

ଆଧାର ନମ୍ବର ବ୍ୟବହାର କରି ଟଙ୍କା ପଠାଇବା କିମ୍ବା ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା ପାଇଁ, ଜଣେ BHIM ଉପଭୋକ୍ତା ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ୧୨ ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ଆଧାର ନମ୍ବର ଦାଖଲ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଭେରିଫାଇ ବଟନ କ୍ଲିକ୍‌ କରିବାକୁ ହେବେ ।

ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ କେଉଁ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା କ୍ରେଡିଟ୍ ହେବ?

UIDAI ଅନୁଯାୟୀ, DBT / ଆଧାର ଆଧାରିତ କ୍ରେଡିଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ପ୍ରାପ୍ତକର୍ତ୍ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଟ୍ରାନ୍ସଫର ହେବାପରେ ଏହି ଟଙ୍କା ଜମା ହୋଇଯିବ । ଏବଂ ଦେୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର ପେ POS ବ୍ୟବହାର କରି ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଆଧାର ନମ୍ବର ଏବଂ ଫିଙ୍ଗର ପ୍ରିଣ୍ଟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ୧ ରୁ ଅଧିକ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅଛି ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହୋଇଛି, ତେବେ ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟଗୁଡିକ ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ ।

UIDAI ଅନୁଯାୟୀ, “ଆଧାର ଆଧାରିତ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କର ନାମ ବାଛିବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଦିଆଯିବ ଯେଉଁଥିରୁ ଆପଣ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି। ତେଣୁ ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ସମୟରେ ବ୍ୟାଙ୍କ ସ୍ଥିର କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି। ” ଆଧାର ପେ ମାଧ୍ୟମରେ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଅନଲାଇନ ଡେବିଟ୍ ହୋଇଯିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.