Below header

ରୋଷେଇ ଘରେ ମିଳୁଥିବା ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ କେଶ ଝଡ଼ିବାରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

ପୂର୍ବ କାଳରୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଝଡ଼ିବା ବନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୂଳରୁ ଷ୍ଟଙ୍ଗ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ପୁଣି ବଢିବା ଏବଂ ଲମ୍ବା ହେବା ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।

ବର୍ତ୍ତମାନର ଖରାପ ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲ୍‌ ଏବଂ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କ କେଶ ବହୁତ ଅଧିକ ଝଡିବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ କେଶ ଝଡ଼ିବା ପାଇଁ ଦାମୀ ତେଲ, ସାମ୍ପୁ ଏବଂ କଣ୍ଡିସନର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏସବୁ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ କେଶ ମୋଟା ଏବଂ ଲମ୍ବା ହେବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଝଡ଼ିବାକୁ ଲାଗୁଛି । ତେବେ କେଶ ପାଇଁ କେମିକାଲ ପ୍ରଡକ୍ଟରେ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ଆପଣ ନିଜ ରୋଷେଇ ଘରେ ଥିବା ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ପୂର୍ବ କାଳରୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର କେବଳ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଝଡ଼ିବା ବନ୍ଦ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ସେମାନଙ୍କୁ ମୂଳରୁ ଷ୍ଟଙ୍ଗ କରେ । ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କେଶ ଝଡ଼ିବା ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶର ପୁଣି ବଢିବା ଏବଂ ଲମ୍ବା ହେବା ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କେଶର ଯତ୍ନ ନେବା ପାଇଁ କେଉଁ ସବୁ ଘରୋଇ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

କେଶ ଝଡିବା କମ୍‌ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ :

ପିଆଜ : ଆଣ୍ଟି-ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ପିଆଜ, ହେୟାର ସେଲ୍ସର ଇନ୍‌ଫେକ୍ସନ୍‌ରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । ଏହାର ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣଗୁଡିକ କେଶର ମୂଳରୁ ରୁପିକୁ ବାହାର କରିଦିଏ । ପିଆଜ ରସ ସହିତ ମାଲିସ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡ଼ିବା କମିଯାଏ । ପିଆଜ ରସରେ ସଲଫର ମିଳିଥାଏ ଯାହା କେଶ ଝଡିବାକୁ ରୋକିଥାଏ ।

ମେଥି : ଜିଙ୍କ, ଫସଫରସ୍, ଫୋଲିକ୍ ଏସିଡ୍, ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ A, ଭିଟାମିନ୍ B ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ C ପରି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ମଧ୍ୟ ମେଥିରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ଷ୍ଟାର୍ ଭଳି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଥାଏ ଯାହା କେଶକୁ ହେଲଦି ରଖେ । ତେବେ ମେଥିରେ ଥିବା ଏହି ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ କେଶର ଫୋଲିକଲ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ମଜ୍‌ବୁତ କରିଥାଏ । ଆପଣ ମେଥିକୁ ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍, ତେଲ ଏବଂ କଣ୍ଡିସନର ଆକାରରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର : ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର କେବଳ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଏ ନାହିଁ ବରଂ କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ର ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍ B, ଭିଟାମିନ୍ C, ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ରଗୁଡିକରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରହିଥାଏ ଏବଂ କେଶକୁ ମୂଳରୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ଭୃସଙ୍ଗ ପତ୍ରରେ ଅନେକ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମିଳିଥାଏ ଯାହା କେଶକୁ ଲମ୍ବା କରିବାରେ ଏବଂ ଭଲ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

କଳାଜିରା : ଓମେଗା- ୩ ଏବଂ ଓମେଗା- ୪ ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡରେ ଭରପୂର ହୋଇଥାଏ କଳାଜିର ମଞ୍ଜି, ଏହା କେଶକୁ ଭଲ ରଖିଥାଏ । ତେବେ ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଝଡ଼ିବା କମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ କେଶ ଲମ୍ବା ରହିଥାଏ । ଆପଣ କଳାଜିରା ମଞ୍ଜିକୁ ହେୟାର ମାସ୍କ ଏବଂ ତେଲ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଅଁଳା : ଅଁଳାରେ ଭିଟାମିନ୍ C ସହିତ ଭିଟାମିନ୍ E ଭରପୂର ରହିଥାଏ । ଯାହା କେଶକୁ ହେଲଦି ରଖେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଲମ୍ବା କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ C କୋଲାଜେନ୍ ଉତ୍ପାଦନକୁ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା କେଶ କୋଷକୁ ମଜବୁତ କରିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ବହୁତ ଝଡୁଛି, ତାହେଲେ ଆପଣ ଅଁଳା ରସ ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଅଁଳା ହେୟାର ପ୍ୟାକ୍ ଏବଂ ଅଁଳା କଣ୍ଡିସନର ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

 

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.