ତେଲିଆ ତ୍ୱଚାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଧୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ମୁହଁ, ଚେହେରାରେ ସିଞ୍ଚନ୍ତୁ କରନ୍ତୁ କେବଳ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ତେଲିଆ ତ୍ୱଚା, ସେମାନେ ବାହାରକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମୁହଁରେ ତେଲ, ଝାଳ ଆଦି ଥିବା ଅନୁଭବ କରିଥାଆନ୍ତି। ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସେମାନେ ବାରମ୍ବାର ମୁହଁ ଧୁଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ବାରମ୍ବାର ମୁହଁ ଧୋଇବା ତ୍ୱଚା ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ | କାରଣ, ଏହା ଚେହେରାର ପ୍ରାକୃତିକ ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ଦୂରେଇ ଚର୍ମକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଥାଏ। ଏମିତି ସ୍ଥିତିରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ମଶ୍ଚରାଇଜର ଇତ୍ୟାଦି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ ହୋଇଯାଏ | କିନ୍ତୁ ତେଲିଆ ଚର୍ମକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ମୁହଁ ଧୋଇବା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ବିକଳ୍ପ ରହିଛି, ଯାହାକୁ ଆପଣାଇଲେ ଆପଣ ଚେହେରାରେ ଅଧିକ ତେଲ ଏବଂ ଝାଳରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହେବ ନାହିଁ | ଆଜି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚେହେରା ଧୋଇବାର କ’ଣ ରହିଛି ବିକଳ୍ପ।

ଗୋଲାପ ଜଳ ସ୍ପ୍ରେ

ଆପଣ ନିଜ ପାଖରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ସ୍ପ୍ରେର ଏକ ଛୋଟ ବୋତଲ ରଖିପାରିବେ | ଏହା ବଜାରରେ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ | ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣ ମୁହଁରେ ତେଲ କିମ୍ବା ଝାଳ ଅନୁଭବ କରିବେ, ସେହି ସମୟରେ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ସ୍ପ୍ରେ କରିବେ। ଏହାପରେ ତୂଳା କିମ୍ବା କୌଣସି ସୂତା କପଡ଼ାରେ ମୁହଁ ସଫା କରିଦେବେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ତତ୍‌କ୍ଷଣାତ ସତେଜତା ଦେବ |

ତୁଲସୀ ସ୍ପ୍ରେ

ଗୋଲାପ ଜଳ ଭଳି ଆପଣ ତୁଲସୀ ସ୍ପ୍ରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏହାକୁ ଘରେ ତିଆରି କରିବା ବହୁତ ସହଜ | ଏକ କପ୍ ପାଣିରେ ୩-୪ଟି ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ରଖି କମ୍ ନିଆଁରେ ୨-୩ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ରାନ୍ଧନ୍ତୁ | ଏହାପରେ ମିଶ୍ରଣକୁ ଚୂଲିରୁ ବାହାର କରି ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ଭରନ୍ତୁ | ଆବଶ୍ୟକ ସମୟରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ରଣରୁ ମଧ୍ୟ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ |

ଗ୍ରୀନ ଟି

ଏହାକୁ ମୁହଁ ଧୋଇବା ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ | ଏଥିପାଇଁ ଘରୁ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ କପ୍ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଥଣ୍ଡା କରନ୍ତୁ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲରେ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ଭରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ରଖନ୍ତୁ। ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ସ୍ପ୍ରେ କରନ୍ତୁ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁ ଆଉ ତେଲିଆ ଦେଖାଯିବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.