ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ନିଅନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ଯତ୍ନ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ସିଜିନ୍‌ରେ କ’ଣ ଖାଇବେ ଏବଂ କ’ଣ ଖାଇବେ ନାହିଁ

ଶୀତ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଭଳି ବସନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲ୍‌କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ । ବସନ୍ତ ଋତୁରେ କିଛି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବାହାରେ ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ମାତ୍ରେ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ତେଣୁ ଏହି ସିଜିନ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସିଜିନ୍‌ ଧୀରେ ଧୀରେ ବଦଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ତେବେ ବସନ୍ତ ଋତୁ ଶୀଘ୍ର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି । ଲୋକମାନେ ବସନ୍ତ ଋତୁକୁ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଶୀତ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଭଳି ବସନ୍ତରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ଲାଇଫ୍‌ଷ୍ଟାଇଲ୍‌କୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକ । ବସନ୍ତ ଋତୁରେ କିଛି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବାହାରେ ପାଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ମାତ୍ରେ ଶରୀରରେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ମଧ୍ୟ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ । ତେଣୁ ଏହି ସିଜିନ୍‌ରେ ଖାଦ୍ୟ ଉପରେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ । ତଥାପି ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣିନଥାନ୍ତି ଯେ କେଉଁ ସିଜିନ୍‌ରେ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ ହୋଇଥାଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଖାଦ୍ୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡିକ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ :
ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଆପଣ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଯଥାସମ୍ଭବ ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଋତୁରେ ଆପଣ ପନିପରିବା, ଗାଜର, ସୋରିଷ ଶାଗ, ଡାଲି, ବିଲାତି ବାଇଗଣ, କୋବି, ଫୁଲକୋବି, ମଟର ପରି ପନିପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଫଳ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରନ୍ତୁ । ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଆପଣ ଆପଲ୍, ଅଙ୍ଗୁର, ବନ୍ଧାକୋବି, ଡାଳିମ୍ବ, ଅମୃତଭଣ୍ଡା ପରି ଫଳ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ । ଏହି ଋତୁରେ ଷ୍ଟ୍ରବେରୀ ଏବଂ ଅଙ୍ଗୁର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟାକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ୧ ରୁ ୨ଟି ଫଳ ଖାଇବା ଜରୁରୀ ।

ଚନ୍ଦନ ତେଲରେ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ : ଏହି ଋତୁରେ ଆପଣ ଚନ୍ଦନ ତେଲରେ ମସାଜ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ । ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଚନ୍ଦନ ତେଲରେ ମାଲିସ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ । ଏହି ତେଲରେ ମାଲିସ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଥକ୍କାପଣ ଦୂର ହେବ ଏବଂ ଆପଣ ବହୁତ ସତେଜ ଅନୁଭବ କରିବେ ।

ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତୁ : ଶରୀରକୁ ଫିଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଶାରୀରିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ କରିବା ଉଚିତ । ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ପାଇଁ ବସନ୍ତ ଋତୁ ଉପଯୁକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଋତୁରେ, ଆପଣ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ସକାଳ କିମ୍ବା ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ଏବଂ ରୋଗରୁ ଦୂରରେ ରଖିବ ।

ମହୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ : ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମହୁ ଗୁଣର ଭଣ୍ଡାର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ମେଦବହୁଳତା, ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଗଳା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ମହୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଏହି ଋତୁରେ ଥଣ୍ଡା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ ଥାଏ । ତେଣୁ ବସନ୍ତ ଋତୁରେ ଅତି କମରେ ୨ ରୁ ୩ ଦିନ ମହୁ ଖାଇବା ଉଚିତ ।

ତେବେ ଏହି ସିଜିନ୍‌ରେ ଆପଣ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟା ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ନଚେତ ଆଗକୁ ଯାଇ ହୋଇପାରେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟା । ସେଥିପାଇଁ ଅଧିକ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ଼ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଖଟା ଏବଂ ମିଠା ଜିନିଷ ମିଶାଇକି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଥଣ୍ଡା ପାଣି ବଦଳରେ ଉଷୁମ ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ । ମଦ୍ୟପାନ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଯଥେଷ୍ଟ ନିଦରେ ଶୁଅନ୍ତୁ । ଅଧିକ ଭାରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.