ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଫାଟିଲା ଗ୍ୟାସ୍‌ ସିଲିଣ୍ଡର: ବରର ବାପା ମା’ ସହିତ ୬୦ ଲୋକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ, ୫ ମୃତ

ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ । ବରର ମାତା ପିତା ଏବଂ ଭଉଣୀ ସମତେ ୬୦ ଲୋକ ଜୀବନ୍ତ ଦଗ୍ଧ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି। ଏହି ଘଟଣାରେ ୫ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି । ଯୋଧପୁରର ଶେରଗଡରେ ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ଏଭଳି ଅଘଟଣା ଘଟିଛି। କିଛି ଗାଁ ଲୋକଙ୍କ ସହାୟତାରେ ନିଆଁ ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଥିଲେ। ବରର ଭଉଣୀଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହି ଘଟଣାରେ ୨ ଜଣ ପିଲାଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି ।

ଖବର ମୁତାବକ, ଯୋଧପୁରର ଶେରଗଡ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଭୁଙ୍ଗରା ଗ୍ରାମରେ ଏକ ବିବାହ ସମାରୋହର ଏକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ୬୦ ଜଣ ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଏବଂ ଶିଶୁ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ଯୋଗୁଁ ଜଳି ଯାଇଥିଲେ। ଜଳିଯାଇଥିବା ଲୋକେ ଜୀବନ ବିକଳରେ ଚିତ୍କାର କରିଥିଲେ । ଲୋକମାନେ ଚିତ୍କାର କରି ନିଜକୁ ବଞ୍ଚାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଗ୍ରାମବାସୀ ସେମାନଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିଥିଲେ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଥିଲେ ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଘଟଣା ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ହିମାଂଶୁ ଗୁପ୍ତା ଏବଂ ଏସପି ଅନିଲ କାୟଲ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ପରିସ୍ଥିତି ଅନୁଧ୍ୟାନ କରିଥିଲେ । ଯୋଧପୁର ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କ କହିବା ମୁତାବକ, ଶେରଗଡର ଭୁଙ୍ଗରା ଗ୍ରାମରେ ତଗତ ସିଂଙ୍କ ପୁଅଙ୍କ ବିବାହ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଏକ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡରର ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ୬୦ ଅତିଥି ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଏବଂ ଶିଶୁ ନିଆଁରେ ପୋଡି ଯାଇଥିଲେ। ୪୨ ଜଣ ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କୁ ଜଳିଯାଇଥିବା ଯୋଧପୁରର ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା। ୮ ରୁ ୧୦ ମହିଳା, ଶିଶୁ ଏବଂ ପୁରୁଷ ୯୦ ପ୍ରତିଶତ ପୋଡି ଯାଇଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ୩୦ ମହିଳା, ପୁରୁଷ ଏବଂ ଶିଶୁ ୫୦ ପ୍ରତିଶତରୁ୭୦ପ୍ରତିଶତ ପୋଡି ଯାଇଛନ୍ତି। ଶେରଗଡ ତହସିଲର ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ୧୮ ଜଣଙ୍କୁ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ମୁତାବକ, ବିବାହ ଉତ୍ସବରେ ରୋଷେଇ ପାଇଁ ୨୦ ଟି ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ଅର୍ଡର କରାଯାଇ ଘରେ ରଖାଯାଇଥିଲା। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ରୋଷେୟା ନିକଟରେ ଥିବା ଗୋଟିଏ ଗ୍ୟାସ ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ୫ ଟି ସିଲିଣ୍ଡର ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ଘଟଣାରେ ବର ସୁରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ, ବରର ପିତା ତଗତ ସିଂ, ବରର ମା ଡାକୁ କାୱାର ଏବଂ ଭଉଣୀ ରସାଲ କାନୱାର ଜୁଲଙ୍କ ସମେତ ୬୦ ଜଣ ଲୋକ ଜଳି ଯାଇଛନ୍ତି। ବରର ଭଉଣୀ ରସାଲ କଭାରଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.