ଭାରତର ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା, ମୂଲ୍ୟ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ କିଣିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସାଧାରଣତଃ ୧୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ମିଳୁଥିବା କାଜୁ, ବାଦାମ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ତାହା ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ । ଯଦି କୌଣସି ଲୋକ ଦୁର୍ବଳ ଥାଏ କିମ୍ବା ଆଖି ଦୃଷ୍ଟିଶକ୍ତିରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାକୁ କିମ୍ବା ସ୍ମୃତିକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥାଏ, ତେବେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଏହା ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ କିଣିବା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେଉଁଠାରେ ସାଧାରଣତଃ ୧୦୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ମିଳୁଥିବା କାଜୁ, ବାଦାମ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କାରେ ମିଳିଥାଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ସେହି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ଏଠାରେ ସବୁଠାରୁ ଶସ୍ତା ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ବଜାର :
ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ସବୁ ଠାରୁ ଶସ୍ତା ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଭାରତର ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ମିଳିଥାଏ । ତେବେ ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜାମତାଡାକୁ କାଜୁ ବାଦାମ ସହର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । ବାସ୍ତବରେ ଝାଡଖଣ୍ଡରେ ବହୁ ପରିମାଣରେ କାଜୁ ଚାଷ କରାଯାଏ । ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏଠାରେ ହଜାର ହଜାର ଟନ୍ କାଜୁ ବାଦାମ ଉତ୍ପାଦନ କରାଯାଏ । ଏଠାରେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସଗୁଡିକ ବହୁତ କମ୍‌ ମୂଲ୍ୟରେ ମିଳିଥାଏ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଏଠାରେ କାଜୁ ବାଦାମର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ?
ଯଦିଓ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ କାଜୁ ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା ୯୦୦ ରୁ ୧୦୦୦ ଟଙ୍କା, କିନ୍ତୁ ଜାମତାଡା ରେ ଆପଣ ରାସ୍ତା କଡ଼ରେ କାଜୁ ବାଦାମ ବିକ୍ରି କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ସହଜରେ ପାଇପାରିବେ । ଯାହାର ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ୩୦ ରୁ ୪୦ ଟଙ୍କା ହୋଇଥାଏ ।

ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜାମତାଡା ବ୍ୟତୀତ ଦୁମକା ଏବଂ ସନ୍ଥାଲ ପରଗାନା ଭଳି ସ୍ଥାନରେ କାଜୁ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କରାଯାଏ । ଜାମତାଡା ଗାଁର ନାଲାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦ ଏକର ଜମିରେ କାଜୁ ଚାଷ କରାଯାଏ । ତଥାପି ଏଠାରେ କୃଷକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉତ୍ପାଦ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ମୂଲ୍ୟ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଠାରେ କୌଣସି ସହଜରେ ଚାଷ କରିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଯୋଜନା କରାଯାଇନାହିଁ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଏଠାରେ ଥିବା ଗ୍ରାମବାସୀ ଚାଷରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏଥି ସହିତ ଏଠାରେ ଥିବା ବଗିଚାରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ମୂଲ୍ୟରେ କାଜୁ ବାଦାମ ବିକ୍ରି କରନ୍ତି । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସାଧାରଣ ଲୋକ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ କୃଷକମାନେ ଅଧିକ ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ କାଜୁ ଓ ବାଦାମ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, ତାହେଲେ ଆପଣ ଭାରତର ଏହି ସ୍ଥାନରୁ ଶସ୍ତାରେ ଏହି ସମସ୍ତ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ପାଇପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.