ଗୋଟିଏ ଦିନରେ କେତେ ପାର୍ଲେ-ଜି ବିସ୍କୁଟ ଖାଆନ୍ତି ଲୋକେ? ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିସ୍କୁଟର ନାଁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ତେବେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଢିବା ପରେ କିଛି ଲୋକ କହିବେ ଯେ ପାର୍ଲେ-ଜି ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଉତ୍ତର ଅନ୍ୟ କିଛି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିସ୍କୁଟ ହେଉଛି ପାର୍ଲେ-ଜି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଦିନରେ କେତେ ଲୋକ ପାର୍ଲେ ଜି ବିସ୍କୁଟ ଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦେଶୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ କିପରି ହୋଇଥିଲା ।

ଦୁନିଆର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିସ୍କୁଟର ନାଁ ଜାଣିଛନ୍ତି କି? ତେବେ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଢିବା ପରେ କିଛି ଲୋକ କହିବେ ଯେ ପାର୍ଲେ-ଜି ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଉତ୍ତର ଅନ୍ୟ କିଛି ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ସତ୍ୟ ଯେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିସ୍କୁଟ ହେଉଛି ପାର୍ଲେ-ଜି । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଦିନରେ କେତେ ଲୋକ ପାର୍ଲେ ଜି ବିସ୍କୁଟ ଖାଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଦେଶୀ ବ୍ରାଣ୍ଡ କିପରି ହୋଇଥିଲା । ପାର୍ଲେ ଜି ଦୁନିଆରେ ସର୍ବାଧିକ ବିକ୍ରି ହେଉଥିବା ବିସ୍କୁଟ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତି ସେକେଣ୍ଡରେ ପ୍ରାୟ ୪୪୫୧ ଲୋକ ପାର୍ଲେ ଜି ଖାଇଥା’ନ୍ତି । ଯଦିଓ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ହ୍ରାସ ପାଉଛି ।

କେତେକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ ପାର୍ଲେ-ଜିର ପ୍ରାୟ ୧ ବିଲିୟନ ପ୍ୟାକେଟ୍ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ । ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମ ସମୟର ସ୍ଵଦେଶୀ ଆନ୍ଦୋଳନ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଲେ-ଜି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଦେଶବାସୀ ଏବଂ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ବିଦେଶୀ ସାମଗ୍ରୀକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ କହିଥିଲେ । ମୋହନଲାଲ ଦୟାଲ ଏହାର ପ୍ରଥମ କାରଖାନା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁ ୬୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ମେସିନ୍ ସେହି ସମୟରେ ଜର୍ମାନୀରୁ ଅଣାଯାଇଥିଲା ଏବଂ କାରଖାନାର ୧୨ ଜଣଙ୍କ ସହିତ କାମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ।

ଏହା ପରେ, ଏହି ବିସ୍କୁଟ୍ ୧୯୩୮ ରେ ବିଶ୍ୱ ସହିତ ପରିଚିତ ହୋଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କମ୍ପାନୀର ମାଲିକମାନେ ଏହାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏତେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ କମ୍ପାନୀର ନାମ ରଖିବା ଭୁଲି ଯାଇଥିଲେ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କମ୍ପାନୀ ଭିଲେ ପାର୍ଲେରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା, ତେଣୁ ଏହାର ନାମ ପାର୍ଲେ ରଖାଗଲା । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହାର ନାମ ପାର୍ଲେ ଗ୍ଲୁକୋ ଥିଲା । କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ଗ୍ଲୁକୋଜରେ ଭରପୂର କହି ମାର୍କେଟିଂ କରୁଥିଲା । ଅବଶ୍ୟ, ପରେ କହିବାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ନାମକୁ ଗ୍ଲୁକୋରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପାର୍ଲେ-ଜି ପ୍ୟାକେଟରେ ଥିବା ଝିଅ କିଏ? ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଲୋକମାନେ କହୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ଝିଅଟି ଅନ୍ୟ କେହି ନୁହଁନ୍ତି, ଇନଫୋସିସର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ନାରାୟଣ ମୂର୍ତ୍ତିଙ୍କୁ ପତ୍ନୀ ସୁଧା ମୂର୍ତ୍ତି । ଅବଶ୍ୟ, ପରେ ଏହାର ପ୍ରଡକ୍ଟ ଗ୍ରୁପ୍ ମ୍ୟାନେଜର ମାୟଙ୍କ ଶାହା କହିଥିଲେ ଯେ ଝିଅର ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ପ୍ରତିଭାବାନ କଳାକାର ମଗନଲାଲ ଦାହିଆ ୧୯୬୦ ମସିହାରେ ତାଙ୍କ କଳ୍ପନାରୁ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.