ବ୍ରହ୍ମ ହତ୍ୟା ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ, ଏହା ପଛରେ ରହିଛି ବିଶେଷ ରହସ୍ୟ

ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଦେହରାଦୁନରେ ଚାରୋଟି ସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ପୀଠ ଅବସ୍ଥିତ ରହିଛି । ଏହା ସହରର ଚାରି କୋଣରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ରହିଛି । ଦେହରାଦୁନର ଏହି ୪ଟି ସିଦ୍ଧ ପୀଠ ହେଉଛ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଦ୍ଧ, କାଳୁ ସିଦ୍ଧ, ମାନକ ସିଦ୍ଧ ଏବଂ ମାଣ୍ଡୁ ସିଦ୍ଧ । ପ୍ରାଚୀନ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ହରୱାଲା ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯାହାକି ରୁଷି ଦତ୍ତାତ୍ରେୟଙ୍କ ୮୪ ସିଦ୍ଧପାଠ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ ।

ଦେବଭୂମି ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣରେ ଭଗବାନ ବାସ କରନ୍ତି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ରାଜଧାନୀ ଦେହରାଦୁନରେ ୪ଟି ସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ପୀଠ ଅବସ୍ଥିତ ରହିଛି । ଏହା ସହରର ଚାରି କୋଣରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ରହିଛି । ଦେହରାଦୁନର ଏହି ୪ଟି ସିଦ୍ଧ ପୀଠ ହେଉଛ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଦ୍ଧ, କାଳୁ ସିଦ୍ଧ, ମାନକ ସିଦ୍ଧ ଏବଂ ମାଣ୍ଡୁ ସିଦ୍ଧ । ପ୍ରାଚୀନ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ମୁଖ୍ୟ ସହରଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ହରୱାଲା ଜଙ୍ଗଲ ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯାହାକି ରୁଷି ଦତ୍ତାତ୍ରେୟଙ୍କ ୮୪ ସିଦ୍ଧପାଠ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ରାମାୟଣ ସମୟରେ ପ୍ରଭୁ ଶ୍ରୀ ରାମଙ୍କ ସାନ ଭାଇ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ମେଘନାଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଯାହା ପରେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ବ୍ରହ୍ମ ହତ୍ୟା ପାପରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେଠାରେ ସେ କିଛି ବର୍ଷ ଜଣେ ସାଧୁ ଭାବରେ ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତ ଅଜୟ ଦେଓଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ଦେହରାଦୁନର ଚାରି ସିଦ୍ଧ ପୀଠ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ । ଏହି ମନ୍ଦିର ହଜାରେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା, ଯାହା ସହିତ ଲୋକମାନଙ୍କର ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଜଡିତ ରହିଛି । ତ୍ରେତେୟା ଯୁଗା ପରଠାରୁ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଧୁନି ଜଳୁଛି । ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ଗୁଡ ଏବଂ ନଡ଼ିଆ ଇତ୍ୟାଦି ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ରାବଣ ଜାତିରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଥିଲେ ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ତାଙ୍କ ପୁଅ ମେଘନାଦଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମ ହତ୍ୟା ଯୋଗ ଲାଗିଥିଲା । ତେବେ କିଛି ବିଦ୍ୟମାନ ସାଧୁ ତାଙ୍କୁ ଏହି ସ୍ଥାନରେ ଅନୁତାପ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ । ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଏହା କିଛି ବର୍ଷ ପାଇଁ କରିଥିଲେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ରବିବାର ଦିନ ଏଠାରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିବାରେ ଲାଗିଥାଏ । ଏଠାରେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ଧରି ଜଳୁଥିବା ପ୍ରାଚୀନ ଧୁନିର ପାଉଁଶ ଭକ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସାଦ ଭାବରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି । ଲୋକମାନେ ଏଠାକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଚୁନୁରି ବାନ୍ଧି ସେମାନଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି, ଏହା ସହ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସେହି ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଶାନ୍ତ ଏବଂ ସବୁଜ ପରିବେଶ ମଧ୍ୟରେ ଭଗବାନଙ୍କ ନିକଟତର ହେବାକୁ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇପାରିବେ । ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଘଣ୍ଟାଘରରୁ ହରାଓ୍ଵାଲା ରାସ୍ତା ପାର କରି ଏଠାରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.