ଦୁର୍ଗା ପେଣ୍ଡାଲରେ ମହିଷାସୁର ଜାଗାରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ, ବଢିଲା ଉତ୍ତେଜନା

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଅକ୍ଟୋବର ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ମାସଗୁଡିକ କୋଲକାତାରେ ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ପାଇଁ ଉତ୍ସବ ମୁଖର ହୋଇ ଉଠେ ସହର । ଦୁର୍ଗା ପୂଜା,ଦୀପାବଳି ପୂଜା ଇତ୍ୟାଦି ପୂଜା ଏହି ମାସରେ ପଡେ। ଏହି ସମୟରେ, ଗୋଟିଏ ପଟେ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ଆନନ୍ଦ ଉଲ୍ଲାସ ଦେଖାଦେଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟପଟେ ଦୁର୍ଗା ମା’ଙ୍କ ପାଣ୍ଡ୍ୟାକୁ ନେଇ କୋଲକାତାରେ ବିବାଦ ଉପୁଜିଛି। ସହରର ଏକ ପେଣ୍ଡାଲରେ ମହିଷାସୁର ସ୍ଥାନରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ପରି ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏକ ପ୍ରତୀମାକୁ ରଖାଯିବା ନେଇ ବିବାଦ ଦେଖା ଦେଇଛି। ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ଦ୍ଵାରା ଆୟୋଜିତ ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପଣ୍ଡାଲରେ ଏମିତି ଦୃଶ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହି ବିବାଦ ସେହି ସମୟରେ ଉଠିଛି ଯେତେବେଳେ ପୂରା ଦେଶ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ପାଳନ କରୁଥିଲା।

ଏହି ଏକ ପ୍ରତିମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖି ଲୋକମାନେ କ୍ରୋଧିତ ହେବା ସହ ଗାନ୍ଧୀ ଜୟନ୍ତୀ ଦିନ ଏପରି କରିବା ଗାନ୍ଧିଜୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅପମାନ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ମାମଲାରେ ଉତ୍ତର ୨୪ ପ୍ରଗଣାର ଟିଟାଗଡ ଥାନାରେ ଲିଖିତ ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି। ଅଭିଯୋଗ ପରେ ପୋଲିସ ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ ଅଖିଳ ଭାରତୀୟ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭା ମୂର୍ତ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭାର ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଗୋସ୍ଵାମୀ କହିଛନ୍ତି, ଆମେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ବାସ୍ତବରେ ରାକ୍ଷସ ଭାବେ ଦେଖିଥାଉ। ଏଥିପାଇଁ ଆମେ ମହିଷାସୁର ଜାଗାରେ ଏହି ମୂର୍ତ୍ତି ରଖିଥିଲୁ।

ଗାନ୍ଧୀ ଜୀଙ୍କ ଚେହେରା ଲଗାଇ ଆପଣ କେଉଁ ସନ୍ଦେଶ ଦେବାକୁ ଚାହାନ୍ତି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ୍ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେଉଛନ୍ତି। ଆମେ ଚାହୁଁଛୁ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରତିଟି ସ୍ଥାନରୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଉ ଏବଂ ନେତାଜୀ ସୁଭାଷ ଚନ୍ଦ୍ର ବୋଷ ଏବଂ ଅନୟ ସ୍ଵାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ନାଁକୁ ଆଗରେ ରଖାଯାଉ। ଚନ୍ଦ୍ରଚୂଡ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ, ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଚାପରେ ହିଁ ଆମେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ହଟାଇଛୁ।

ଏହାପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ସାମ୍ବାଦିକ କୋଲକାତା ପୋଲିସକୁ ଟ୍ୟାଗ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ଦୁର୍ଗା ମୂର୍ତ୍ତିର ଚିତ୍ର ଟ୍ୱିଟ କରିଥିଲେ। ତେବେ ଉତ୍ସବରେ ଉତ୍ତେଜନା ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ପୋଲିସର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ଦର୍ଶାଇ ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରୁ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଗୋସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୂଜା ଆୟୋଜକମାନେ କାହାର ଭାବନାକୁ ଆଘାତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁନାହାଁନ୍ତି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଆମେ ଏହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲୁ। ଟିଏମସି ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ରାଜନୀତି) ଭଳି ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଚିତ୍ରକୁ ‘ମହିଷାସୁର’ ବୋଲି ସମାଲୋଚନା କରିଛନ୍ତି। ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ହିନ୍ଦୁ ମହାସଭାର ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ରାଜ୍ୟ ୟୁନିଟର କାର୍ଯ୍ୟରତ ସଭାପତି ଚନ୍ଦ୍ରଚୁର ଗୋସ୍ୱାମୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ଅସୁର ଭାବରେ ଦେଖୁ। ସେ ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ଅସୁର। ସେଥିପାଇଁ ଆମେ ଏପରି ପ୍ରତିମା ତିଆରି କରିଛୁ।”

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.