ଭାରତର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ମୁସଲିମ ମାନେ କରନ୍ତି ହନୁମାନଙ୍କ ପୂଜା, ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ଭାରତର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କର ବହୁତ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ମହାନ ମନ୍ଦିର ସବୁ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ହନୁମାନଜୀ ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥିତ । କାରଣ ଭାରତର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ଲୋକମାନେ ପୂଜା କରନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହନୁମାନଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିର କେଉଁଠାରେ ଅଛି ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କର ମହତ୍ୱ ଖୁବ ଅଧିକ । ତାଙ୍କର ପୂଜା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ସେ ପ୍ରଭୁ ରାମଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଥିଲେ । ଭାରତର ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କର ବହୁତ ଚମତ୍କାର ଏବଂ ମହାନ ମନ୍ଦିର ସବୁ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଭାରତରେ ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ମନ୍ଦିର ଅଛି, ଯେଉଁଠାରେ ହନୁମାନଜୀ ଦେଶ ଏବଂ ବିଶ୍ୱର ଅନ୍ୟ ହନୁମାନଙ୍କ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ଅବସ୍ଥିତ । କାରଣ ଭାରତର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ଲୋକମାନେ ପୂଜା କରନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ହନୁମାନଙ୍କର ଏହି ମନ୍ଦିର କେଉଁଠାରେ ଅଛି ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ହନୁମାନଙ୍କର ମାନ୍ୟତା ଖୁବ ଅଧିକ ରହିଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଜୀ ଅମର ଏବଂ ସେ ପୃଥିବୀର କୌଣସି ନା କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଉପସ୍ଥିତ ଅଛନ୍ତି । ଯେଉଁଠାରେ ରାମାୟଣ ପାଠ କରାଯାଏ, ହନୁମାନଜୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସେଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଭାରତରେ ଏକ ମନ୍ଦିର ମଧ୍ୟ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ହନୁମାନଜୀଙ୍କୁ ମୁସଲମାନ ଲୋକମାନେ ପୂଜା କରନ୍ତି । ଏହା ଶୁଣି ଆପଣ ଚକିତ ହୋଇପାରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ । କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଗଡଗ ଜିଲ୍ଲାର କୋରିକୋପ୍ପା ଗ୍ରାମରେ ଥିବା ହନୁମାନ ମନ୍ଦିରକୁ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପୂଜା କରନ୍ତି । ହନୁମାନଜୀଙ୍କର ଏହା ଏକମାତ୍ର ମନ୍ଦିର ଯାହା ମୁସଲିମଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପୂଜା ପାଉଛି ।

ଏହା ପଛର କାହାଣୀରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏହି ଗାଁରେ ବହୁ ପୂର୍ବରୁ ହଇଜା ବ୍ୟାପିଥିଲା । ସେଥିପାଇଁ ଗାଁରେ ରହୁଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକ ଗାଁରୁ ପଳାୟନ କରିଥିଲେ । ଗାଁରେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ରହି ନ ଥିଲେ । ଗାଁର ସମସ୍ତ ମୁସଲମାନ ମଧ୍ୟ ଗାଁ ଛାଡିଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଥିବା ମନ୍ଦିରଟି ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଥିଲା । ଏହି କାରଣରୁ ନିକଟସ୍ଥ ବଦନୀ ଗାଁର କିଛି ମୁସଲମାନ ପରିବାର ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ପୂଜାପାଠ ଜାରି ରଖିଥିଲେ । ସେବେଠାରୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାର ଦାୟିତ୍ୱ ମୁସଲମାନ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ଉପରେ ରହିଛି ଏବଂ ଆଜି ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରିଆସୁଛନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.