ଭାରତରେ ରହିଛି ମହାଭାରତ ଯୁଗ ସହ ଜଡ଼ିତ ବେଦବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫା, ଜାଣନ୍ତୁ ପୂରା ଘଟଣା

ପୃଥିବୀରେ ଏପରି ଅନେକ ଗୁମ୍ଫା ବା ପ୍ରାଚୀନ କାଳରୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ରହିଛି, ଯେଉଁଠାରେ କିଛି ରହସ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲୁଚି ରହିଥାଏ । ଏପରି ସ୍ଥାନ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ପରେ ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମହାଭାରତ ସମୟର ଏପରି ଗୁମ୍ଫା ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଏପରି ରହସ୍ୟ ଲୁଚି ରହିଛି, ଯାହା ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ଚାହିଁଲେ ମଧ୍ୟ ସେହି ରହସ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଗୁମ୍ଫା ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମାଣା ଗ୍ରାମରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ଗାଁକୁ ‘ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନର ଶେଷ ଗ୍ରାମ’ ବା ‘ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ଶେଷ ଗ୍ରାମ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

ଆମେ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ମାଣାରେ ଅବସ୍ଥିତ ‘ବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫା’ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ । ଯଦିଓ ଏହା ଏକ ଛୋଟ ଗୁମ୍ଫା, ତଥାପି କୁହାଯାଏ ଯେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମହର୍ଷି ବେଦ ବ୍ୟାସ ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ରହି ବେଦ ଏବଂ ପୁରାଣର ସଂକଳନ କରିଥିଲେ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ସହାୟତାରେ ମହର୍ଷି ବେଦ ବ୍ୟାସ ମହାକାବ୍ୟ ମହାଭାରତ ରଚନା କରିଥିଲେ। ଭଗବାନ ଗଣେଶ ଉତ୍ତରାଖଣ୍ଡର ମାଣା ଗାଁରେ ଥିବା ବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫାରେ ମହାଭାରତର କାହାଣୀ ଲେଖିଥିଲେ। ଏହି ଗ୍ରାମ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ବଦ୍ରିନାଥ ଧାମଠାରୁ ପ୍ରାୟ ୫ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏଠାରେ ବ୍ୟାସ ପୋଥୀ ନାମକ ସ୍ଥାନରେ ଦୁଇଟି ଗୁମ୍ଫା ରହିଛି। ଗୋଟିଏ ଗୁମ୍ଫା ବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫା ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟଟି ଗଣେଶ ଗୁମ୍ଫା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା। ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ବ୍ୟାସ ଦେବ ଅନେକ ପୁରାଣ ରଚନା କରିଥିଲେ।ବେଦ ବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫା ଏହାର ଅନନ୍ୟ ଛାତ ପାଇଁ ସାରା ଦେଶରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧଲାଭ କରିପାରିଛି। ଏହି ଛାତ ଦେଖିବା ପରେ ଲାଗୁଛି ଯେପରି ଅନେକ ପୃଷ୍ଠା ଗୋଟିଏ ଉପରେ ଗୋଟିଏ ହୋଇ ରହିଛି ।

ବେଦ ବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫାର ଛାତ ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ବିଶ୍ୱାସ ରହିଛି ।କୁହାଯାଏ ଯେ ମହାଭାରତ ଲେଖିବା ବେଳେ ଗଣେଶ ଭଗବାନ ମହର୍ଷି ବେଦ ବ୍ୟାସଙ୍କ ଆଗରେ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ। ଗଣେଶ ବେଦ ବ୍ୟାସଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ମହାଭାରତର କାହାଣୀ ଡାକିବା ସମୟରେ ସେ କେଉଁଠି ନ ରହି ନିରନ୍ତର କହିଚାଲିବେ। ସେ ଯେଉଁଠି ରହିଯିବେ ଗଣେଶ ସେଇଠି ଲେଖା ରଖିଦେବେ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ମହର୍ଷି ବେଦ ବ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ଗଣେଶଙ୍କ ସହିତ ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ ଯେ କୌଣସି ବାକ୍ୟକୁ ନ ବୁଝି ସେ ଏହାକୁ ଲେଖିବେ ନାହିଁ। ଏହା ପରେ ମହାଭାରତର ଲେଖା ଆରମ୍ଭ ହେଲା। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା ହେଉଛି ମହାଭାରତର କାହାଣୀର ଏକ ଅଂଶ, ଯାହା ବିଷୟରେ ମହର୍ଷି ବେଦ ବ୍ୟାସ ଏବଂ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଆଉ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ମହାଭାରତର ସେହି ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ଲେଖିବା ପାଇଁ ବ୍ୟାସ ଦେବ ଭଗବାନ ଗଣେଶଙ୍କୁ ପାଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ସେଗୁଡ଼ିକୁ ସେହି ମହାକାବ୍ୟ ମହାଭାରତରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିନଥିଲେ ଏବଂ ସେ ନିଜ ଶକ୍ତି ବଳରେ ସେହି ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ପଥରରେ ପରିଣତ କରି ଦେଇଥିଲେ। ଆଜି ବି ବିଶ୍ୱ ଏହି ପଥରର ରହସ୍ୟମୟ ପୃଷ୍ଠାଗୁଡ଼ିକୁ ‘ବ୍ୟାସ ପୋଥି’ ଭାବରେ ଜାଣେ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ସେହି ରହସ୍ୟ କ’ଣ ଥିଲା, ଯାହା ବ୍ୟାସ ଦେବ ସାରା ଦୁନିଆକୁ କହିବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ। ତେବେ ମହାଭାରତର ଏହି ‘ହଜିଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟାୟ’ ସତ ନା କାହାଣୀ ତାହା କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ପ୍ରଥମ ଦେଖାରେ, ବ୍ୟାସ ଗୁମ୍ଫାର ଛାତକୁ ଦେଖିଲେ ଏପରି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ ଯେ, ସତେ ଯେପରି ତାହା ପରେ ଏକ ବିଶାଳକାୟ ପୁସ୍ତକ ରଖାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.