Below header

ଏହି ରାସ୍ତାକୁ ‘ରୋଡ ଟୁ ହେଭେନ୍‌’ କୁହାଯାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କାରଣ କ’ଣ ?

ଗୁଜୁରାଟର କଚ୍ଛ ଅଞ୍ଚଳ ସେଠିକାର ସୁନ୍ଦରତା ଯୋଗୁ ଜଣାଶୁଣା । ଏଠାରେ ଥିବା ଧଳା ମରୁଭୂମି ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପଛମ ଏବଂ ଖଦିର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଧଳା ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି ।

ଗୁଜୁରାଟର କଚ୍ଛ ଅଞ୍ଚଳ ସେଠିକାର ସୁନ୍ଦରତା ଯୋଗୁ ଜଣାଶୁଣା । ଏଠାରେ ଥିବା ଧଳା ମରୁଭୂମି ବିଷୟରେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପଛମ ଏବଂ ଖଦିର ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଧଳା ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଗୋଟିଏ ରାସ୍ତା ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି । କାରଣ ଏହି ରାସ୍ତାର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ମରୁଭୂମି ଅଛି ଏବଂ ଏହି ବିଶାଳ ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଯିବାବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏକ ନିଆରା ଅନୁଭୂତି ପାଆନ୍ତି । ସେଥିପାଇଁ ସେଥିକାର ଲୋକ ଏହି ରାସ୍ତାକୁ ‘ରୋଡ ଟୁ ହେଭେନ୍‌’ ବୋଲି ମଧ୍ୟ କହନ୍ତି । ତେବେ ୟୁନେସ୍କୋ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବିଶ୍ୱା ଏକ ବିସାଳ ସ୍ଥାନରେ ସାମିଲ କରିଛନ୍ତି ।

କଚ୍ଛର ଲଖପତ ତାଲୁକା ଅନ୍ତର୍ଗତ ଗାଡୁଲି ଠାରୁ ପାଟାନର ସାନ୍ତଲପୁର ତାଲୁକା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୨୭୮ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି, ତେବେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ୨୮ କିଲୋମିଟର ଧଳା ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିଥାଏ । ଏହି ରାଜପଥ କୁଚର ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସର୍କିଟ ଏବଂ ହିନଟେରଲ୍ୟାଣ୍ଡର ବିକାଶ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ମାର୍ଗ ବୋଲି କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଗତ ୪ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲିଥିବା କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ଯାଇପାରୁନାହାନ୍ତି । ତେବେ ଭୁଜ ତାଲୁକାର ଖାଭଡା ଗାଁ ଦେଇ ଯିବା ପରେ ଏହି ରାସ୍ତା ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଯାଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଏହି ସିଧା ରାସ୍ତାଟି ଏପରି ଧାରଣା ଦେଇଥାଏ ଯେ ଯାହା ମରୁଭୂମିକୁ ଦୁଇ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ସେଠାରେ ବର୍ଷା ଏବଂ କଚ୍ଛ ଉତ୍ତର ସମୁଦ୍ର ସୀମାରୁ ଜଳ ଆସୁଥିବାରୁ ମରୁଭୂମିରେ ପାଣି ଭରିଯାଏ । ସେହି ସମୟରେ ପାଣିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି ମରୁଭୂମି ଦେଇ ଯାଉଥିବା ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ରାସ୍ତା ମରୁଭୂମି ଏବଂ ସମୁଦ୍ର ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟକୁ ଦର୍ଶାଇଥାଏ । ଏହି ଅନୁଭବକୁ ଉପଭୋଗ କରିବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଦୂର ଦୂରାନ୍ତରୁ କଚ୍ଛକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ।

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରାସ୍ତାର କାମ ୨୦୧୯ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ୪ ବର୍ଷ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ରାସ୍ତାର କାମ ଜାରି ରହିଛି । ତେବେ ଏହି ରାସ୍ତାରେ କାମ ଶେଷ କରିବାକୁ ଆଉ ଦୁଇ ବର୍ଷ ଲାଗିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । କିନ୍ତୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କଚ୍ଛରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଜି ୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ । ଏହି ରାସ୍ତାର କାମ ସରିବା ପରେ ‘ରୋଡ ଟୁ ହେଭେନ୍‌’ ରାସ୍ତାରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଭିଡ ବଢି ଯାଇପାରେ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.