ଭାରତର ସବୁଠୁ ବୟସ୍କ କ୍ରିକେଟର ଦତ୍ତାଜିରାଓ ଗାୟକୱାଡଙ୍କ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ତଥା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଦତ୍ତାଜିରାଓ ଗାୟକୱାଡ ଆଉ ନାହାନ୍ତି । ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସେ ବରୋଦାରେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି ।

ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ବୟସ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ତଥା ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ଦତ୍ତାଜିରାଓ ଗାୟକୱାଡ ଆଉ ନାହାନ୍ତି । ବୟସ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ହେତୁ ମଙ୍ଗଳବାର ସେ ବରୋଦାରେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଓପନିଂ ବ୍ୟାଟ୍ସମ୍ୟାନ୍ ତଥା ଜାତୀୟ ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ଅଂଶୁମାନ ଗାୟକୱାଡଙ୍କ ବାପା ଥିଲେ । ଗାୟକୱାଡ ୯୫ ବର୍ଷ ୧୦୯ ଦିନ ବୟସରେ ଦୁନିଆରୁ ବିଦାୟ ନେଇଛନ୍ତି ।

ପରିବାର ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ ଗତ ୧୨ ଦିନ ଧରି ସେ ବରୋଦାସ୍ଥିତ ଏକ ହସ୍ପିଟାଲର ଆଇସିୟୁରେ ଜୀବନ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରିଥିଲେ । ଆଜି ସେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ଦତ୍ତାଜିରାଓ ଗାୟକୱାଡ ୧୯୫୨ରୁ ୧୯୬୧ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତ ପାଇଁ ୧୧ଟି ଟେଷ୍ଟ ଖେଳିଥିଲେ । ୧୯୫୯ରେ ସେ ଇଂଲଣ୍ଡ ଗସ୍ତରେ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ମଧ୍ୟ ରହିଥିଲେ । ଗାୟକୱାଡ ୧୯୪୭ରୁ ୧୯୬୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ବରୋଦାର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ ।

ଭାରତର ପୂର୍ବତନ ଅଧିନାୟକ ତଥା ଭାରତର ସବୁଠୁ ବୟସ୍କ ଟେଷ୍ଟ କ୍ରିକେଟର ଦତ୍ତାଜିରାଓ ଗାୟକୱାଡଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ବିସିସିଆଇ ଗଭୀର ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ବୋର୍ଡ ଗାୟକୱାଡଙ୍କ ପରିବାର, ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ପ୍ରତି ନିଜର ସମବେଦନା ଜଣାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.