ଆଗକୁ ନିର୍ବାଚନ; ଅନ୍‌ଲାଇନ୍‌ରେ ଭୋଟର କାର୍ଡ ବନାଇବା ପାଇଁ ଜାଣନ୍ତୁ ସହଜ ଉପାୟ

ଭୋଟର IDର ଉପଯୋଗ କେବଳ ଭୋଟ ଦେବାପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହା ଏକ ଠିକଣା ପ୍ରମାଣ ଭାବରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଭୋଟର ID ହଜିଯାଇଛି , ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବାସ୍ତବରେ, ଜାନୁୟାରୀ ୨୫, ୨୦୨୧ ରେ ଏକାଦଶ ଜାତୀୟ ଭୋଟର ଦିବସ ଅବସରରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ସାରା ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଭୋଟର ID କାର୍ଡ କିମ୍ବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ୍ ଫଟୋ ID କାର୍ଡ (ଇ-ଇପିସିଆଇ) ର ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, e-EPIC ହେଉଛି ଭୋଟର ID କାର୍ଡର ଅଣ-ସମ୍ପାଦିତ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷିତ PDF ଭର୍ସନ ଏବଂ ସମାନ ଭାବରେ ଏହାର ବୈଧତା ରହିଛି । ଆପଣ ଏହାକୁ ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ସହଜରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ । ଇ-ଇପିସିଆଇ ଡିଜି ଲକରରେ ମଧ୍ୟ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ କିମ୍ବା ଏହା ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ ହୋଇପାରିବ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ ଏବଂ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାର ସରଳ ଉପାୟ ..

ପ୍ରଥମେ କିପରି e-EPIC କୁ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିବେ :

ପ୍ରଥମେ https://www.nvsp.in/ କୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଡାଉନଲୋଡ e-EPIC କାର୍ଡ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

ନୂଆ ୟୁଜର୍ସ ରୂପରେ ଲଗଇନ/ ରେଜିଷ୍ଟର କରନ୍ତୁ

e-EPIC ଡାଉନଲୋଡ ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

EPIC ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଫର୍ମ ରେଫରେନ୍ସ ନମ୍ବର ଏଣ୍ଟ୍ରି କରନ୍ତୁ

ପଞ୍ଜୀକୃତ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବରରେ ପଠାଯାଇଥିବା OTP ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ

ଡାଉନଲୋଡ e-EPIC ଉପରେ କ୍ଲିକ କରନ୍ତୁ

KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ e-KYC ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ

KYC ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବାକୁ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁ

e-EPIC ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ

e-EPIC କ’ଣ?

ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଇଲେକ୍ଟୋରାଲ୍ ଫଟୋ ପରିଚୟ କାର୍ଡ କିମ୍ବା e-EPIC ହେଉଛି EPIC ର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଫର୍ମାଟ୍ (PDF) ଭର୍ସନ , ଯାହା ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା କମ୍ପ୍ୟୁଟରରେ ସ୍ୱ-ପ୍ରିଣ୍ଟେବଲ୍ ଫର୍ମରେ ଡାଉନଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ । ଭୋଟରମାନେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ଇ-ଇପିଆଇସି ଗଚ୍ଛିତ କରିପାରିବେ, ଏହାକୁ ଡିଜି ଲକରରେ ପିଡିଏଫ୍ ଭାବରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ପ୍ରିଣ୍ଟ୍ କରି ସେଲ୍ଫ-ଲାମିନେଟ୍ କରିପାରିବେ । ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବା PCV EPIC ଅନ୍ତର୍ରିକ୍ତ ।

ଇ-ଇପିସିଆଇର ଏହା ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା?

ଜାତୀୟ ଭୋଟର ଦିବସରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଇ-ଇପିସିଆଇ ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଏହାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ ଭୋଟରମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ସହର କିମ୍ବା ରାଜ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସମୟରେ ଏକ ନୂତନ କାର୍ଡର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । ସେମାନେ କେବଳ ଠିକଣା ବଦଳାଇ କାର୍ଡର ନୂତନ ଭର୍ସନ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.