ରେଳବାଇରେ ଜାରି ହୋଇଛି ନିଯୁକ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା, ବିଳମ୍ବ ନକରି ତୁରନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଦିଅନ୍ତୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି

ପ୍ରାର୍ଥୀ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଡିଜିଟାଲ୍ ଆନ୍ଦୋଳନ କରି ଆସୁଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ରେଳବାଇ ଉପରେ ପଡି ପାରିନାହିଁ । ରେଳବାଇ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତାରିଖ ସମ୍ପର୍କରେ କୌଣସି ଘୋଷଣା କରିନାହିଁ । ଏହି ସମୟରେ, ଖବର ମଧ୍ୟ ବାହାରକୁ ଆସୁଛି ଯେ ରେଳବାଇ ଗ୍ରୁପ୍ ଡି ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ପରୀକ୍ଷା ପୂର୍ବରୁ ଏନଟିପିସି ନିଯୁକ୍ତିର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ କରିପାରେ । ଯଦି ରେଳବାଇ ଏହା କରେ ତେବେ ଗ୍ରୁପ୍ ଡି ପରୀକ୍ଷା ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ ହୋଇପାରେ । ଯଦିଓ ଏ ବାବଦରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ପ୍ରକାଶ କରାଯାଇ ନାହିଁ, ତେଣୁ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଆନୁସଙ୍ଗିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟରେ ନଜର ରଖିବା ଜରୁରୀ ।

ଗ୍ରୁପ୍ ଡି ନିଯୁକ୍ତିରେ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନଙ୍କୁ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରେ ଶାରୀରିକ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା (PET) ଦେବାକୁ ପଡିବ । ନିଯୁକ୍ତିରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧.୧୫ କୋଟି ପ୍ରାର୍ଥୀ ଆବେଦନ କରିଥିବା ବେଳେ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ମୋଟ ପୋଷ୍ଟ ସଂଖ୍ୟା ୧.୦୩ ଲକ୍ଷ ରହିଛି । ତେଣୁ ଆଶା କରାଯାଉଛିକି ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷା ଦେବା ପରେ ବାଦ ପଡିବେ । ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ରେଳବାଇ PET ପାଇଁ ମୋଟ ପଦ ସଂଖ୍ୟାର ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ୩ ଗୁଣା ପିଲାଙ୍କୁ ଡ଼ାକି ପାରିବେ । ସେହି ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ରେଳବାଇ ଲିଖିତ ପରୀକ୍ଷାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ମୋଟ ୧.୦୩ ଲକ୍ଷ ପଦର ୩
ଗୁଣ ଅର୍ଥାତ୍ ପ୍ରାୟ ୩.୦୯ ଲକ୍ଷ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ସଫଳ ବୋଲି ଘୋଷଣା କରିପାରିବ । ତଥାପି, ରେଳବାଇ ନିଜ ଇଚ୍ଛାନୁସାରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା ହ୍ରାସ କରିପାରେ ।

ଘରେ ବସି ବସି ଆପଣ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରତିଯୋଗିତାମୂଳକ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ହୋଇପାରିବେ । ବିଭିନ୍ନ ୱେବସାଇଟର ସାହାଯ୍ୟ ନେଇ ଆପଣ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବେ । ସରକାରୀ ପଦପଦବୀ ଯେମିତିକି NDA & NA, SSC GD, UP SI, SSC MTS ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରେଳବାଇର ବିଭିନ୍ନ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ବହୁ ବର୍ଷର ଅଭିଜ୍ଞତା ଥିବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଏବଂ ଅଧ୍ୟାପକ ମାନେ ହିଁ କ୍ଲାସ ନେଉଛନ୍ତି | ଠିକ ସମୟରେ ସଠିକ ମାର୍ଗଦର୍ଶନରେ ଗଲେ ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ସଫଳତା ପାଇପାରିବେ । ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ସଫଳତା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେଉଛି । ସଫଳତା ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରି ଆପଣ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦାନ କରିପାରିବେ ଏବଂ ମାଗଣା ଇ-ବୁକ୍, ସାମ୍ପ୍ରତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ମକ୍ ଟେଷ୍ଟ ଭଳି ଅନେକ ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.