ନୂଆବର୍ଷରେ ରାସନ କାର୍ଡକୁ ନେଇ ସରକାର ବଦଳାଇଲେ ନିୟମ, କୋଟି କୋଟି ଲାଭାର୍ଥୀଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ ପ୍ରଭାବ

ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଯୋଜନା ବନାଇଛନ୍ତି ସରକାର। ବହୁତ ଗୁଡିଏ ଯୋଜନା ଗରିବଙ୍କ ହିତରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି। ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ସହିତ କମ୍ ମୂଲ୍ୟ ବା ମାଗଣାରେ ରାସନ ବି ଯୋଗାଉଛନ୍ତି ସରକାର । ସେଥିରେ ରାସନ କାର୍ଡ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ରହିଛି । ରାସନ କାର୍ଡ ଯୋଗୁଁ ଗରିବ ଲୋକମାନେ କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ବା ମାଗଣାରେ ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ଅନୁସାରେ ରାସନ ନେଇପାରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ତୁରନ୍ତ ରାସନ କାର୍ଡରେ ଅପଡେଟ୍ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ, ନଚେତ୍ ରାସନ କାର୍ଡ ଧାରକଙ୍କୁ ରାସନ ନେବାରେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ମଧ୍ୟ ପଡିପାରେ ।

ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଛି ଏକ ବଡ଼ ଖବର । ଯଦି ଆପଣ ମାଗଣା ରାସନର ଫାଇଦା ଉଠାଉଛନ୍ତି, ତେବେ ସରକାର ନିୟମରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି । କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ସହ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଏକ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ପୂର୍ବ ଅପେକ୍ଷା କମ୍ ରାସନ ମିଳିବ । ଏହା ସହିତ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ମଧ୍ୟ ଏକ ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛନ୍ତି । କେଉଁ ନିୟମକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

 ମିଳିବ କମ୍ ଚାଉଳ :
ରାସନ କାର୍ଡର ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାବେଳେ ସରକାର ଚାଉଳ କୋଟା ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ରାଜ୍ୟର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ହିତାଧିକାରୀ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ୧ କିଲୋଗ୍ରାମ କମ୍ ଚାଉଳ ପାଇବେ । ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାର ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାଉଳ ବଣ୍ଟନ ପରିମାଣ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ।

 ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ନାମ କଟାଯାଇଛି:
ଏହା ବ୍ୟତୀତ ହରିୟାଣା ସରକାର ରାସନ କାର୍ଡଧାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ଟୋଲ ଫ୍ରି ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ନାମ ରାସନ କାର୍ଡରୁ କାଟି ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ପରେ ଲୋକମାନେ ବହୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସେହି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସମସ୍ୟା ହଟାଇବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ନମ୍ବର ଜାରି କରାଯାଇଛି, ଯାହାର ନାମ ଭୁଲ ଭାବରେ କଟାଯାଇଛି ।

ରାଜ୍ୟ ସରକାର ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛନ୍ତି:
ହରିୟାଣା ସରକାର ମଧ୍ୟ ୧୯୬୭ ଏବଂ ୧୮୦୦ ୧୮୦ ୨୮୭ ନମ୍ବର ଜାରି କରିଛନ୍ତି । ଆପଣ ଏହି ନମ୍ବରରେ ଆପଣଙ୍କର ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ । ଏହି ନମ୍ବରରେ ଅଭିଯୋଗ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସରକାର କହିଛନ୍ତି ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ :
ଏସବୁ ବ୍ୟତୀତ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି । ଖାଦ୍ୟ ସବସିଡି ଆକାରରେ ସରକାର ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ୍ ୨୦୨୩ରେ ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଗରିବ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବର୍ଗଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.