ନକଲି ନୋଟ ପାଇଲେ ବଦଳାଇବେ କେମିତି ?

ଯଦି ଆପଣ ନକଲି ନୋଟ ପାଉଛନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହି କାମ କରି ନିଅନ୍ତୁ, ନଚେତ ବଡ ହଇରାଣରେ ପଡିବେ।ଏହାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆରବିଆଇର ନିକଟସ୍ଥ ଶାଖାକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ। ଏମିତିରେ ଆପଣାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଏହି ନକଲି ନୋଟ ଠକାମି ଦ୍ୱାରା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ସବୁ କିଛି ଭେଜାଲ । ଖାଦ୍ୟ ଜିନିଷ ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଟଙ୍କା ଯାଏ, ଏଭଳି କି ଏଟିଏମରୁ ମଧ୍ୟ ନକଲି ନୋଟ ବାହାରୁଛି । ଏମିତିରେ କାହାକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରିହେବ ? ଏମିତି ହେଲେ କାମ ହେବନି ମୂଳ ରୁ ବିଗିଡ଼ିଯିବ। ତେବେ ସବୁ ଠାରୁ ବଡ଼ କଥା ହେଲା ଯଦି ଏଭଳି ହୁଏ ତେବେ ଆମକୁ କ’ଣ କରିବା ଉଚିତ । ଏବେ ତ ସବୁ କାମ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ନିହାତି ଦରକାର । ତେବେ ନକଲି ନୋଟଗୁଡିକ ଏପରି ଢଙ୍ଗରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ ଯାହାକୁ ସାଧାରଣ ଲୋକମାନେ ଚିହିଁବାରେ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ । ଏମିତି କି ବିଳମ୍ବ ମଧ୍ୟ ହୋଇଯାଏ ।

ଯଦି ଏହା କେବେ ଆପଣ ଫେସ କରୁଛନ୍ତି , କେହି ଆପଣଙ୍କୁ ନକଲି ନୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ନିଜେ ଏଟିଏମରୁ ନକଲି ନୋଟ୍ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ କ’ଣ କରିବେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ..

ଆରବିଆଇର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟାଙ୍କର ଏଟିଏମରୁ ନକଲି ନୋଟ୍ ବାହାରିଛି, ତେବେ ସେହି ବ୍ୟାଙ୍କ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ସେହି ନୋଟ୍ ବିନିମୟ କରିବ। ବା ବଦଳାଇବ। ତଥାପି ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏଟିଏମ୍ ସାମ୍ନାରେ ନକଲି ନୋଟ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେଠାରେ ଥିବା ସିସି କ୍ୟାମେରାରେ ନୋଟର ଉଭୟ ଆଗ ଏବଂ ପଛକୁ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ସେଠାରେ ଜଣେ ସିକ୍ୟୁରିଟି ଗାର୍ଡ ଅଛନ୍ତି, ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାନ୍ତୁ ।

ନକଲି ନୋଟ ମିଳିଲେ କ’ଣ କରିବେ?

ସାଧାରଣ ଭାବେ ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ନୋଟ୍ ବଦଳାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ନକଲି ନୋଟ୍ ପାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଆରବିଆଇର ନିକଟସ୍ଥ ଶାଖାକୁ ନେଇଯାଆନ୍ତୁ। ଏମିତିରେ ଆପଣାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ହେବ ଯେ ଆପଣ ଏହି ନକଲି ନୋଟ ଠକାମି ଦ୍ୱାରା ପାଇଛନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ନିକଟସ୍ଥ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନକୁ ମଧ୍ୟ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ ।

କିପରି ଚିହ୍ନଟ କରିବେ?
ନକଲି ନୋଟରେ ୱାଟର ମାର୍କ ରହି ନଥିବ । ଏଥିରେ ଗ୍ରୀସ୍ କିମ୍ବା ତେଲ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ଏହା ଏପରି ହେଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନୋଟର ଧାରରେ ଏକ ଲାଇନ୍ ତିଆରି କରାଯାଏ, ଯାହାକୁ ବ୍ଲେଡ୍ ଲାଇନ କୁହାଯାଏ । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨ ଟି ସର୍କଲ୍ ଥାଏ । ୧୦୦-୨୦୦ ନୋଟ୍ ଉପରେ ୪ ଟି ବ୍ଲେଡ୍ ଲାଇନ୍, ୫୦୦ ଟି ନୋଟ୍ ଉପରେ ୫ ଏବଂ ୨୦୦୦ ଟି ନୋଟ୍ ଉପରେ ୭ ଟି ଥାଏ । ଯେଉଁ ସୁରକ୍ଷା ସୂତ୍ର ଉପରେ ଭାରତ ଏବଂ ଆରବିଆଇ ଲେଖାଯାଇଛି ତାହା ନୋଟ୍ ଭିତରେ ଦେଖାଯିବ ଉଚିତ୍। ଏମିତି ନହଉଥିଲେ ଜାଣିବେ ଯେ ଆପଣଙ୍କ ନୋଟ ହେଉଛି ନକଲି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.