ସାଉଥ ସିନେମା vs ବଲିଉଡ: ଜାଣନ୍ତୁ ଭାଷା ବିବାଦକୁ ନେଇ କେଉଁ ସେଲିବ୍ରେଟୀ କ’ଣ ଦେଲେ ମନ୍ତବ୍ୟ

ଏବେ ଚାରିଆଡେ ସାଉଥ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ଜଲୱା। ଧୁମ୍‌ ମଚାଉଛି ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଅଭିନେତାଙ୍କ ଫିଲ୍ମ। ଓଲିଉଡ଼, ବଲିଉଡ ଠାରୁ ହଲିଉଡ ଯାଏଁ ସବୁଠି ସାଉଥ ଷ୍ଟାର୍‌ଙ୍କ କ୍ରେଜ୍‌। ଲଗାତାର ତିନି ତିନିଟି ବ୍ଲକବଷ୍ଟର ଫିଲ୍ମ। ସେ ‘ପୁଷ୍ପା’ ହେଉ ଅବା ‘ଆର୍‌ଆର୍‌ଆର୍‌’ କିମ୍ବା ‘କେଜିଏଫ୍‌’, କିଏ କାହାଠାରୁ କମ୍‌ ନୁହେଁ। ବଲିଉଡରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ ପାଲଟିଲେଣି ସାଉଥ ଆକ୍ଟର। ଯଦିଓ ଆଗରୁ ବାହୁବଳୀ ଏବଂ କେଜିଏଫ -୧ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଲଗାତାର ତିନୋଟି ସାଉଥ ଫିଲ୍ମ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ସୁପରହିଟ ହୋଇଛି । ଯାହାକୁ ପାନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି । ଏହାରି ଭିତରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାଷାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଉପୁଜିଥିଲା ବେଳେ ସାଉଥ ଫିଲ୍ମର ହିନ୍ଦୀ ଡବିଂକୁ ନେଇ ଏବେ ତର୍କବିତର୍କ ଦେଖା ଯାଇଛି।

ଯାହାକୁ ନେଇ ବଲିଉଡ ଓ ସାଉଥ କଳାକାର ହୋଇଛନ୍ତି ମୁହାଁମୁହିଁ। ଉଭୟଙ୍କ ଭିତରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି ଟ୍ୱିଟର ୱାର। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ନେଇ କେଉଁ ଆକ୍ଟର କିପରି ମନ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ।

ଗତକିଛି ଦିନ ତଳେ ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନ ଓ ସାଉଥ ସୁପରଷ୍ଟାର କିଚ୍ଚା ସୁଦୀପ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ନେଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ। ଅଜୟ ହିନ୍ଦୀକୁ ରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ଭାଷା କହୁଥିବା ବେଳେ କିଚ୍ଚା କିନ୍ତୁ ଏହା ମାନିବାକୁ ନାରାଜ। ଏବେ ଅଜୟ-କିଚ୍ଚାଙ୍କ ଏହି ଭାଷା ବିବାଦ ପରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଉଥ ସୁପରଷ୍ଟାର ମହେଶ ବାବୁଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ପୁଣି ଥରେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଆଁ ଲଗାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ମେଜରଙ୍କ ଟ୍ରେଲର ଲଞ୍ଚରେ ମହେଶ ବାବୁ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ହିନ୍ଦୀ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ବହୁତ ଅଫର ପାଇଛି କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ବଲିଉଡ ମୋତେ ଫି ଦେଇପାରିବ ନାହିଁ ଏବଂ ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ମୋର ସମୟ ନଷ୍ଟ କରିବାକୁ ଚାହେଁ ନାହିଁ । ମୁଁ ସବୁବେଳେ ତେଲୁଗୁ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର କରିବାକୁ ଚାହୁଁଥିଲି ।

ସେହିପରି ଅଭିନେତା ଅଜୟ ଦେବଗନ ଓ ସାଉଥ ସୁପରଷ୍ଟାର କିଚ୍ଚା ସୁଦୀପ ହିନ୍ଦୀ ଭାଷାକୁ ନେଇ ମୁହାଁମୁହିଁ ହୋଇଥିଲେ ସୋନୁ ସୁଦ ମଧ୍ୟ ଭାଷା ବିବାଦ ଉପରେ ନିଜର ମତ ଦେଇଥିଲେ। ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ସେ କହିଥିଲେ , ‘ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ହିନ୍ଦୀକୁ କେବଳ ଜାତୀୟ ଭାଷା କୁହାଯାଇପାରିବ ।ଭାରତରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ଭାଷା ଅଛି ଏବଂ ତାହା ହେଉଛି ମନୋରଞ୍ଜନ । ଆପଣ କେଉଁ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରୁ ଆସିଛନ୍ତି ତାହା ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନୁହେଁ | ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆପଣ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ମନୋରଞ୍ଜନ କରିବେ ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ପାଇବେ ଏବଂ ସମ୍ମାନ କରିବେ ।

ଏପରିକି କିଚ୍ଚାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ ରାମ ଗୋପାଲ । କିଚ୍ଚାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରିବାବେଳେ ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଥିଲେ । ରାମ ଗୋପାଲ ଟ୍ୱିଟ୍‌ କରି ଲେଖିଥିଲେ- ତୁମର ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଅପେକ୍ଷା ଏହି ପଏଣ୍ଟକୁ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଥରେ ଭାବ କଣ ହୋଇଥାନ୍ତା ଯଦି ଆପଣ ଅଜୟ ଦେବଗନଙ୍କ ହିନ୍ଦୀ ଟ୍ୱିଟକୁ କନ୍ନଡରେ ଉତ୍ତର ଦେଇଥିଲେ। ବୋଧ ହୁଏ ତୁମର ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଥାନ୍ତା। ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ସମସ୍ତେ ବୁଝି ପାରିଥିବେ କି ଏଥିରେ ଉତ୍ତର ଦକ୍ଷିଣ କିଛି ନାହିଁ, ଭାରତ ଗୋଟିଏ।

ଏକ ସାକ୍ଷାତକାର ସମୟରେ ଅନୁପ ଜାଲୋଟା କହିଛନ୍ତି, ‘ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ହିନ୍ଦୀରେ କଥା ହେଉଥିଲେ। ଦେଶର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ହିନ୍ଦୀ ବୁଝନ୍ତି। ଏହି ଏହି ବିବାଦ ଉପରେ ଚର୍ଚ୍ଚା କରି ଆମେ ଆମର ସମୟ ନଷ୍ଟ କରୁଛୁ। ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଭାଷା ସହିତ ବିହାରୀ ଏବଂ ପଞ୍ଜାବୀ ମଧ୍ୟ ସମ୍ମାନିତ, କିନ୍ତୁ ଲୋକମାନେ ସମସ୍ତ ଭାଷା ବୁଝନ୍ତି ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ଫିଲ୍ମକୁ ଡବିଂ କରାଯାଉଛି ।

ମନୋଜ ବାଜପେୟୀଙ୍କ ପାଇଁ ସାଉଥ ଫିଲ୍ମ ଏକ ଶିକ୍ଷା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି ସାଉଥ ଫିଲ୍ମ ମୁମ୍ବାଇ ଫିଲ୍ମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତ ନିର୍ମାତାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ କରିଛି । ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ କଣ କରିବେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହି ସାଉଥ ଫିଲ୍ମ ଗୁଡ଼ିକର ସଫଳତା ବଲିଉଡ ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଅଟେ ଯାହାକୁ ସେମାନେ ଶୀଘ୍ର ଶିଖିବା ଆବଶ୍ୟକ।ସେମାନଙ୍କର ବହୁତ ଧର୍ଯ୍ୟ ଅଛି, ସେମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶଟ୍କୁ ସୁଟ୍ କରନ୍ତି ଏପରି କି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଭଲ ସଟ୍ ଦିଅନ୍ତି। ସେ ଫ୍ୟାନ୍ସଙ୍କ ଉପରେ ସବୁକିଛି ଲଗାନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ସେ ସେମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ନିଜର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ସୋନୁ ନିଗମ ଏକ ଇଭେଣ୍ଟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମ ସମ୍ବିଧାନର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଏହା ଲେଖା ନାହିଁ ଯେ ହିନ୍ଦୀ ଆମର ଜାତୀୟ ଭାଷା। ହିନ୍ଦୀ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ସର୍ବାଧିକ କଥିତ ଭାଷା ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଜାତୀୟ ଭାଷା ନୁହେଁ। ଲୋକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ତାମିଲ ହେଉଛି ସର୍ବ ପୁରାତନ ଭାଷା | ଦେଶରେ ନୂତନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଅପେକ୍ଷା ପୁରୁଣା ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରିବା ଆମ ପାଇଁ ଭଲ। ଭାଷା ଆଧାରରେ ଦେଶରେ ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭକ୍ତ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ସେହିପରି ଭାଷାକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିନେତା ଜାଭେଦ୍ ଜାଫ୍ରି ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମ୍ବିଧାନରେ କୌଣସି ଭାଷାକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଭାବିଥିଲି ଯେ ହିନ୍ଦୀ ହେଉଛି ଆମର ଜାତୀୟ ଭାଷା | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଦେଖିଲି ଯେ କୌଣସି ଭାଷା ସମ୍ବିଧାନରେ ଜାତୀୟ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ପାଇନାହିଁ।

ଅନ୍ୟପଟେ ଯେତେବେଳେ ବଲିଉଡର ରାଣୀ କଙ୍ଗନା ରାନାୱତଙ୍କୁ ଭାଷା ବିବାଦ ବିଷୟରେ ପଚରାଯାଇଥିଲା, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଯଦି ଆମକୁ ସମ୍ବିଧାନକୁ ସମ୍ମାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ଆମର ସମ୍ବିଧାନ ହିନ୍ଦୀକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷା କରିପାରିଛି। ତାମିଲ ଭାଷା ହିନ୍ଦୀ ଠାରୁ ପୁରାତନ, କିନ୍ତୁ ସଂସ୍କୃତ ଏହାଠାରୁ ପୁରାତନ। ମୋର ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ସଂସ୍କୃତକୁ ଜାତୀୟ ଭାଷାର ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ କାରଣ, କନ୍ନଡ, ତାମିଲ, ଗୁଜୁରାଟୀ ଠାରୁ ହିନ୍ଦୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁ ଭାଷା ସଂସ୍କୃତରୁ ଆସିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.