ଗ୍ୟାସ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରେ ଦହି, ଜାଣନ୍ତୁ ଖାଇବାର ସଠିକ୍‌ ଉପାୟ

ଏସିଡିଟି ହେଲେ ଦହି ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ସେ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି । ଦହିରେ ଭିଟାମିନ୍ C ଏବଂ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଥିବାରୁ ଏହା ଏସିଡିଟିରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ ।

ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ଯୋଗୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଚିନ୍ତିତ ରହିଥାନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ ଏବଂ ବେଳେବେଳେ ଏହା ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ଶରୀରର ଅନ୍ୟ ଅଂଶରେ ମଧ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇଥାଏ । ଏପରି ଭାବେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆହୁରି ବଢିଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଚିନ୍ତା କରିବା ଉଚିତ୍ । ତେବେ ଏସିଡିଟି ହେଲେ ଦହି ଖାଇବା ଉଚିତ କି ନୁହେଁ ସେ ବିଷୟରେ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି । ଦହିରେ ଭିଟାମିନ୍ C ଏବଂ ସାଇଟ୍ରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଥିବାରୁ ଏହା ଏସିଡିଟିରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ଜାଣିବା ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଦହି ଗ୍ୟାସ ପାଇଁ ଭଲ କି ?
ଦହିରେ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ ଥାଏ, ଯାହା ଭଲ ବେକ୍ଟିରିଆ ଏବଂ ପେଟର ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଫୁଲିବା କମ କରିଥାଏ । ଏଥିରେ ପୋଟାସିୟମ ମଧ୍ୟ ଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରୁ ସୋଡିୟମ ଦୂର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ସହିତ ଦହିରେ ମିଳୁଥିବା ଉପକାରୀ ମାଇକ୍ରୋଅର୍ଗାନ୍ସ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋଏଣ୍ଟେଷ୍ଟାଇନ ହଜମ ଶକ୍ତିକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । ଏହିପରି ଦହିର ବ୍ୟବହାର ଗ୍ୟାସରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଏସିଡିଟି ପାଇଁ ଉପକାରୀ ହୋଇଥାଏ ଦହି :
ଦହି ଯାହା ଅତ୍ୟଧିକ ଖଟା ନୁହେଁ ଏସିଡିଟି ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ । କାରଣ ଏଥିରେ ପ୍ରୋବାୟୋଟିକ୍ସ ଥାଏ ଯାହା ଅନ୍ତନଳୀଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ତେବେ ଦହି ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଯୋଗାଏ ଏବଂ ପେଟର ଅସୁବିଧାକୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ । ଏହା ପେଟର ଲେୟରକୁ ଥଣ୍ଡା କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହିଡିଟି ସମସ୍ୟାକୁ କମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଏହିପରି ଦହି ଖାଆନ୍ତୁ :
ଗ୍ୟାସ୍ ସମସ୍ୟା ହେଲେ ଆପଣ ଦହି ସହିତ କଳା ଲୁଣ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏଥିରେ କଳା ଜିରା ମିଶାଇ ଖାଇପାରିବେ । ଯାହା ଗ୍ୟାସ୍‌ ସମସ୍ୟାରେ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ସମସ୍ତ କାରଣ ହେତୁ ଆପଣ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଏସିଡିଟି ସମସ୍ୟାରେ ଦହି ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.