ଚା’ ଏବଂ କଫି ନୁହେଁ ଆଲୋଭେରା ଜୁସରୁ କରନ୍ତୁ ଦିନର ଆରମ୍ଭ, ମିଳିବ ଅନେକ ଫାଇଦା

ସକାଳର ଆରମ୍ଭରେ ଆପଣ ଚା' ଏବଂ କଫି ବଦଳରେ ହେଲ୍ଦି ଜୁସ ପିଇପାରିବେ । ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଭେରା ଜୁସକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଆଲୋଭେରା ଜୁସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଏବଂ କେଶ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଯାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଆଲୋଭେରା ଜୁସ ପିଇବାର ଉପକାରିତା କ'ଣ ରହିଛି ।

ଭାରତର ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଚା’ କିମ୍ବା କଫିରୁ ନିଜ ଦିନର ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଏହି ଲୋକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକଙ୍କର ସକାଳ କଫିନ୍ ବିନା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ ନାହିଁ । ଲୋକମାନେ ଏଥିରେ ଏତେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଗଲେଣି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ସେମାନେ ସକାଳେ ଚା’ କିମ୍ବା କଫି ପିଉ ନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଦିନସାରା ଭଲ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କିଛି ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଚା ଏବଂ କଫି ଛାଡିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ହେଲଥ୍ ଟିପ୍ସ କହିବୁ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ସୁସ୍ଥ ରଖିବ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାକୁ ମଧ୍ୟ ଗ୍ଲୋଇଙ୍ଗ କରିଥାଏ ।

ସକାଳର ଆରମ୍ଭରେ ଆପଣ ଚା’ ଏବଂ କଫି ବଦଳରେ ହେଲ୍ଦି ଜୁସ ପିଇପାରିବେ । ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଭେରା ଜୁସକୁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଆଲୋଭେରା ଜୁସ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ ନାହିଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚା ଏବଂ କେଶ ମଧ୍ୟ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଯାଏ । କେଶରେ ଆଲୋଭେରା ମାସ୍କ ଲଗାଇଲେ ଆଲୋଭେରା ଏହାର ଚମକ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ କେଶକୁ ମଜବୁତ ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା କିମ୍ବା ବ୍ଲଡ ସୁଗରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା, କିମ୍ବା ଓରାଲ ହେଲଥରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବା ହେଉ, ଆଲୋଭେରାର ବ୍ୟବହାର ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଆଲୋଭେରା ଜୁସ ପିଇବାର ଉପକାରିତା କ’ଣ ରହିଛି ।

1. ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର:

ଆଲୋଭେରାରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପଲିଫେନୋଲ୍ସ ମିଳିଥାଏ । ଏହାର ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ହେତୁ ଏହା ଶରୀରରେ ମୁକ୍ତ ରେଡିକାଲଗୁଡିକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର ହୋଇଥିବାରୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

2. ଭିଟାମିନ୍ Cରେ ଭରପୂର:

ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଶରୀରରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଅଭାବ ଥାଏ ସେମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଆଲୋଭେରା ଜୁସ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଭିଟାମିନ୍ ସି ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରକାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯାହା ଶରୀରକୁ ଆଇରନ ଅବଶୋଷଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଆଣ୍ଟିବଡି ଏବଂ କୋଲାଜେନ୍ ତିଆରି କରିବାରେ ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ । କ୍ଷତକୁ ଭରିବା ପାଇଁ ଆଲୋଭେରା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

3. ଓରାଲ ହେଲଥରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିଥାଏ:

ଆଣ୍ଟିବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆଲ୍ ଗୁଣଗୁଡିକ ଆଲୋଭେରା ଜେଲରେ ମିଳିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ପାଟିର ମାଢିର ଫୁଲା କମାଇବା ସହିତ ଓରାଲ ହେଲଥରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ମୁହଁରୁ ବାହାରୁଥିବା ଗନ୍ଧରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଆଲୋଭେରା ଜୁସ ସହିତ ଗାର୍ଗଲ୍ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.