Below header

ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ମିଲ୍ କ’ଣ ହେବା ଉଚିତ୍? ସହଜରେ କମ ହେବ ଓଜନ

କିଛି ଲୋକ, ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ମାତ୍ରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତି ଯାହା ଓଜନ କମ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓଜନ ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ । ଜଳଖିଆରେ ପରଟା, ହାଇ କ୍ୟାଲୋରୀ ଫୁଡ କିମ୍ବା ଫ୍ରାଏଡ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକର ସମସ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ, ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମିଲ୍ କ’ଣ ହେବା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଫିଟନେସ୍ ଏକ୍ସସରସାଇଜ ହେଉ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ନିଜ ଡାଏଟର ଯତ୍ନ ନେବେ ସେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ ସଠିକ୍ ଫଳାଫଳ ମିଳିବ । କିଛି ଲୋକ, ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ମାତ୍ରେ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତି ଯାହା ଓଜନ କମ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଓଜନ ବଢାଇ ଦେଇଥାଏ ।

ଜଳଖିଆରେ ପରଟା, ହାଇ କ୍ୟାଲୋରୀ ଫୁଡ କିମ୍ବା ଫ୍ରାଏଡ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଦ୍ୱାରା ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକର ସମସ୍ତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥାଏ । ତେଣୁ, ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଥମ ମିଲ୍ କ’ଣ ହେବା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ ପ୍ରଥମ ଜିନିଷ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ?

ସକାଳ ଚାଲିବା ପରେ କ’ଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍?

ଲେମ୍ବୁ ଏବଂ ମହୁ ପାଣି- ଚାଲିବା କିମ୍ବା ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖୁବ ଝାଳ ବାହାରିଥାଏ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀ ମଧ୍ୟ ବର୍ନ ହୁଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଜଳ ଅଭାବ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ, ପ୍ରଥମେ ଆପଣ ମହୁ ଏବଂ ଲେମ୍ବୁରେ ମିଶ୍ରିତ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ଶରୀରକୁ ତତକ୍ଷଣାତ୍ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ- ସକାଳେ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ ଆପଣ ଗୋଟିଏ ମୁଠା ବାଦାମ, ଖଜୁରୀ, ଏବଂ ଅଖରୋଟ ପରି କିଛି ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଖାଇପାରିବେ । ଏହା ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରୋଟିନ୍, ଭିଟାମିନ୍, ଫାଇବର ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସ ଯୋଗାଏ । ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ଡ୍ରାଏ ଫ୍ରୁଟ୍ସ ଏକ ହେଲ୍ଦି ଅପ୍ସନ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଏନର୍ଜି ଯୋଗାଇଥାଏ ।

ଫଳ- ଯଦି ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଫଳ ଖାଇବାରେ ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଫେରିବା ପରେ କୌଣସି ବି ଫଳ ଖାଇପାରିବେ । ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, କେ ଏବଂ ଇ ବ୍ୟତୀତ ଶରୀରରେ କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫୋଲେଟ୍ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍ ପରି ମିନେରାଲ୍ସ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସକୁ ସହଜ କରିଥାଏ ଏବଂ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୋଷଣ ମଧ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ ।

ଓଟସ୍- ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ପାଇଁ ଓଟମିଲ୍ ଏକ ହେଲ୍ଦି ଅପ୍ସନ । ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକରୁ ଆସିବା ପରେ ଆପଣ ଓଟ୍ସ ଖାଇପାରିବେ । ଓଟ୍ସ ଖାଇବା ଶରୀରକୁ ପ୍ରଚୁର ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଏକ ହାଇ ପ୍ରୋଟିନ୍ ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ । ଓଟ୍ସରେ ଫାଇବର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଓଟ୍ସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭୋକ ମଧ୍ୟ ହୁଏ ନାହିଁ ।

ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍ସ- ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍ସ ମୋଟାପଣ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ମେଦବହୁଳତାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ । ଆପଣ ଚଣା, ମୁଗ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଡାଲି କିମ୍ବା ସିଡ୍ସ ମଧ୍ୟ ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍ସରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ । ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍ସ ଏକ ହାଇ ଫାଇବର ଫୁଡ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ପେଟକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ରାତିସାରା ଭିଜାଯାଇଥିବା ସ୍ପ୍ରାଉଟ୍ସକୁ ମର୍ଣ୍ଣିଙ୍ଗ ୱାକ ପରେ ଖାଇ ପାରିବେ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.