କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ, ପୁରୀ କିମ୍ବା ପରଟା?

ଜଳଖିଆରେ ଉଭୟ ପୁରୀ ଏବଂ ପରଟା ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କର ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାଦ ଅଛି । କିଛି ଲୋକ ଗରମ ପୁରୀ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାବେଳେ କେହି କେହି ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ପରଟା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଆସେ, ତେବେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ?

ଗରମ ଗରମ ପୁରୀ ଏବଂ କ୍ରିସପି ପରଟା ଆମକୁ ଶୀତର ଶୀତରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ଦୁଇଟି ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ । ଜଳଖିଆରେ ଉଭୟ ପୁରୀ ଏବଂ ପରଟା ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଉଭୟଙ୍କର ନିଜର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସ୍ୱାଦ ଅଛି । କିଛି ଲୋକ ଗରମ ପୁରୀ ପସନ୍ଦ କରୁଥିବାବେଳେ କେହି କେହି ଜଳଖିଆ ପାଇଁ ପରଟା ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଶ୍ନ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ଆସେ, ତେବେ ଏହି ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ମଧ୍ୟରୁ କେଉଁଟି ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ?

ପୁରୀକୁ ଗରମ ତେଲରେ ବୁଡ଼ାଇ ଫ୍ରାଏ କରାଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ସେମାନେ କମ୍ ତେଲ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ପରଟା କମ୍ ନିଆଁରେ ରନ୍ଧାଯାଏ ଯାହା ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ତର ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ତେଲ ଶୋଷି ଥାଏ । ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଉଭୟରେ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଏବଂ କ୍ୟାଲୋରୀ ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ସମାନ । କିନ୍ତୁ ତେଲର ଅବଶୋଷଣ ହେତୁ ପରଟାରେ ଅଧିକ ଚର୍ବି ଏବଂ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଥାଏ । ତେଣୁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ପରଟା ଅପେକ୍ଷା ପୁରୀ ଟିକିଏ ଅଧିକ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଗୋଟିଏ ପରଟାରେ ୧୦୧ ରୁ ୧୨୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଥାଏ । ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୩୦ କ୍ୟାଲୋରୀ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟରୁ, ୫ କ୍ୟାଲୋରୀ ପ୍ରୋଟିନରୁ ଆସିଥାଏ, ଅବଶିଷ୍ଟ ୮୫ ରୁ ୯୫ କ୍ୟାଲୋରୀ ଚର୍ବିରୁ ଆସିଥାଏ । ଗୋଟିଏ ପୁରୀ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଗୋଟିଏ ପୁରୀ ୧୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ରହିଥାଏ ଯାହା ଏକ ସାଧାରଣ ବ୍ୟକ୍ତିର ଦୈନିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଆବଶ୍ୟକତାର ପ୍ରାୟ ୫ ପ୍ରତିଶତ ଯୋଗାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.