ଥାଇରଏଡକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଏହି ସବୁ ଯୋଗାସନ ଦ୍ୱାରା ଦୂର ହେବ ସମସ୍ୟା

ଥାଇରଏଡ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଔଷଧ ସହିତ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଡାଏଟ୍ ସହିତ ଫିଜିକାଲି ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ରହିବା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ।

ଆମର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଏବଂ ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ପାଇଁ ଆମେ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ରୋଗର ଶିକାର ହେଉଛୁ । ଥାଇରଏଡ୍ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ କାରଣ ଏହି ରୋଗରେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଜି ସଂଘର୍ଷ କରୁଛନ୍ତି । ଥାଇରଏଡକୁ ସାଇଲେଣ୍ଟ କିଲର ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ । କାରଣ ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ବହୁତ ବିଳମ୍ବରେ ଜଣା ପଡ଼େ । ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ଏହି ରୋଗର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି ।

ଥାଇରଏଡ ପାଇଁ କୌଣସି ସ୍ଥାୟୀ ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଡାକ୍ତରମାନେ ଔଷଧ ସହିତ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ଡାଏଟ୍ ସହିତ ଫିଜିକାଲି ଆକ୍ଟିଭ୍‌ ରହିବା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ । ଏଥିରେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏକ୍ସରସାଇଜ୍‌ ଏବଂ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ଯୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବା ଅନୁସାରେ ଯୋଗ ଆସନ ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।
ସର୍ବଙ୍ଗାସନ :
ଏହି ଯୋଗାସନରେ ସାଧାରଣ ଭାବେ ଶୋଇବା ପରେ ଗୋଡକୁ ୯୦ ଡିଗ୍ରୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉପରକୁ ଉଠାଇବାକୁ ହୋଇଥାଏ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ପାଦକୁ ଆପଣଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ସହିତ ସମାନ ରଖବାକୁ ହେବ । ଏହି ଅବସ୍ଥାରେ କିଛି ସେକେଣ୍ଡ ପାଇଁ ରୁହନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ ସାଧାରଣ ସ୍ଥିତିକୁ ଫେରି ଆସିବେ । ଏହି ଯୋଗାସନ କରିବା ସହଜ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଶିଖବାକୁ ଚାହୁଁଥିବେ ତେବେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ତଦାରଖରେ କଲେ ଭଲ ହେବ ।

ବଜ୍ରାସନ :
ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଏହି ଆସନ କରିପାରିବେ । ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଯୋଗାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଏହି ଆସନ କରିବା ପାଇଁ ଆଣ୍ଠୁକୁ ପଛକୁ କରିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ପରେ ଆଣ୍ଠୁ ଉପରେ ବସିବାକୁ ହେବ । ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କର ମେରୁଦଣ୍ଡ, ବେକ ଏବଂ ମୁଣ୍ଡ ସିଧାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ । ପରେ ଆପଣଙ୍କର ହାତକୁ ଜଙ୍ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୀର୍ଘ ନିଶ୍ୱାସ ନେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ।
ମତ୍ସ୍ୟାସନ :
ଏହି ଯୋଗାସନ ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ପଦ୍ମାସନ ସ୍ଥିତିରେ ଆସନ୍ତୁ, ପରେ ଧୀରେ ଧୀରେ କାନ୍ଧର ସାହାଯ୍ୟରେ ଶୋଇଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ କହୁଣୀକୁ ଭୂମିରେ ରଖନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଧରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆପଣଙ୍କୁ ବାମ ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ଡାହାଣ ହାତରେ ଏବଂ ଡାହାଣ ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଠିକୁ ବାମ ହାତରେ ଧରି ରଖିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ଆସନରେ ଆପଣଙ୍କର କାନ୍ଧ ଭୂମିକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହା ପରେ ଆପଣ ନିଜ ମୁଣ୍ଡର ପଛ ଭାଗକୁ ଭୂମିରେ ରଖିବାକୁ ହେବ ।
ଭୁଜଙ୍ଗାସନ :
ଭୁଜଙ୍ଗାସନ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ଦୁଇ ହାତକୁ ଭୁମିରେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଶରୀରର ସମସ୍ତ ଓଜନ ରଖି ବେକକୁ ଉପରକୁ ଉଠାନ୍ତୁ ଏବଂ ପରେ ମୁଣ୍ଡକୁ ମଧ୍ୟ ଉପରକୁ ଉଠାନ୍ତୁ ।

ଏହି ସମସ୍ତ ଆସନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଥାଇରଏଡ ସମସ୍ୟାରୁ ବଞ୍ଚି ପାରିବେ । କିନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ହିଁ ଏହି ସବୁ ଆସନ କରନ୍ତୁ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.