ଅଭାବନୀୟ ଘଟଣା: ସିକର ଖାଟୁଶ୍ୟାମ ମନ୍ଦିରରେ ଭିଡ଼ କାରଣରୁ ଦଳାଚକଟା: ୩ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ମନ୍ଦିରରେ ପ୍ରବଳ ଭିଡ଼ ଯୋଗୁ ଦଳାଚକଟା ହେବା ଫଳରେ ୩ ଜଣ ମହିଳା ଭକ୍ତଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ରାଜସ୍ଥାନର ସିକର ଜିଲ୍ଲାରେ ଅବସ୍ଥିତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଖାଟୁଶ୍ୟାମଜୀ ମନ୍ଦିରରେ ସକାଳେ କବାଟ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଷ୍ଟାମ୍ପଡ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା। ଏହି ଷ୍ଟାମ୍ପଡେରେ ୩ ଜଣ ମହିଳା ଭକ୍ତ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ମନ୍ଦିର କମିଟିର ରଖିମାନେ ଏହି ବ୍ୟବସ୍ଥାର ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆହତଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଥିଲେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଖାଟୁଶ୍ୟାମଜୀ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନ ସମଗ୍ର ଘଟଣାର ତଦନ୍ତ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

କୁହାଯାଉଛି ଯେ ସକାଳ ୫ ଟାରେ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ଖୋଲିବା ମାତ୍ରେ ଜନତାଙ୍କ ଭିଡ କାରଣରୁ ଏକ ଷ୍ଟାମ୍ପ୍ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ମହିଳା ଓ ପୁରୁଷ ଭକ୍ତ ତଳେ ପଡ଼ିଯାଇ ଉଠିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ନାହିଁ। ଜନତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ନିୟୋଜିତ କର୍ମଚାରୀମାନେ ସାମ୍ନାକୁ ଆସି ଆହତମାନଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ପଠାଇଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ତିନିଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏଥି ସହିତ ଏହି ଘଟଣାରେ ଆହତ ଅନ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ ଚାଲିଛି।

ସୂଚନା ପାଇବା ମାତ୍ରେ ପୋଲିସ-ପ୍ରଶାସନିକ ଦଳ ଘଟଣାସ୍ଥଳରେ ପହଞ୍ଚି ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ମୃତ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା ପୋଲିସ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ମାମଲାରେ ଅଧିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଚାଲିଛି।

କରୋନା ପାଇଁ ଲାଗୁ ହୋଇଥିବା ଲକ୍‌ଡାଉନ୍‌ ହଟିବା ପରେ ଖାଟୁଶ୍ୟାମ ମନ୍ଦିରରେ ମାସିକ ମେଳାରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ହେଲେ ମନ୍ଦିର ପରିସର ସୀମା ଛୋଟ ଓ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମାଉ ଥିବାରୁ ଏଭଳି ଅଭାବନୀୟ ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.