ମୋଦିଙ୍କ ଫଟୋ ସହ କଥା ହେଉଛନ୍ତି ୯୫ ବର୍ଷୀୟ ଗୀତା ଦେବୀ, ବୃଦ୍ଧାଙ୍କ ଭଲ ପାଇବା ଦେଖି ଚିଠି ଲେଖିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖନ୍ତି । ଏପରି ଏକ ଚିଠି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଓଗର ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଦେଓଗରର କାଷ୍ଟର ଟାଉନର ବାସିନ୍ଦା ୯୫ ବର୍ଷିୟ ଗୀତା ଦେବୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କର ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ଅଟନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ନାତି ରମଣ ଭରଦ୍ୱାଜ (୧୬) ତାଙ୍କୁ ଲାପଟପ୍ କିମ୍ବା ଟିଭିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଖାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଗୀତା ଦେବୀ ହାତ ଯୋଡି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ନିଜ ପ୍ରଶଂସକ ଏବଂ ଭୋଟରଙ୍କ ସହ ବିଭିନ୍ନ ଉପାୟରେ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଲୋକପ୍ରିୟତାର ଅନେକ କାରଣ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଲୋକମାନଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କର ନିରନ୍ତର ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଯୋଗାଯୋଗ । ଏଥିପାଇଁ ସେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଉଭୟ ସାମୂହିକ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି । ଏଥିପାଇଁ ସେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନିଅନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଆପ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଲୋକଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ସହିତ ଏକ ଗ୍ରୀଟିଙ୍ଗନ୍ସ କାର୍ଡ ପଠାଯାଏ ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଅନେକ ସମୟରେ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖନ୍ତି । ଏପରି ଏକ ଚିଠି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଦେଓଗର ଝାଡଖଣ୍ଡର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ମହିଳାଙ୍କୁ ଲେଖିଛନ୍ତି । ଦେଓଗରର କାଷ୍ଟର ଟାଉନର ବାସିନ୍ଦା ୯୫ ବର୍ଷିୟ ଗୀତା ଦେବୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀଙ୍କର ଜଣେ ପ୍ରଶଂସକ ଅଟନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ନାତି ରମଣ ଭରଦ୍ୱାଜ (୧୬) ତାଙ୍କୁ ଲାପଟପ୍ କିମ୍ବା ଟିଭିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ ଦେଖାନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଗୀତା ଦେବୀ ହାତ ଯୋଡି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଫଟୋ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି । ଏହା ଦେଖିବା ପରେ ନାତି ରମଣ ଭରଦ୍ୱାଜ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ ।

ଏହାର ଜବାବରେ ଜାନୁଆରୀ ୨୨ରେ ରମଣ ଭରଦ୍ୱାଜ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏକ କଲ ପାଇଲେ ଏବଂ ସେମାନେ ତାଙ୍କ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ବିଷୟରେ ପଚାରି ବୁଝିଥିଲେ । ତା’ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଭାବନା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ଏବଂ କହିଲେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତୁମର ଚିଠିକୁ ଦେଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଅଳ୍ପ ଦିନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଚିଠିକୁ ତୁମ ଜେଜେମା’ଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଯାଉଛି । କିଛି ଦିନ ପରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ସହିତ ତାଙ୍କ ଉତ୍ତର ପତ୍ର ଗୀତା ଦେବୀଙ୍କ ନାମରେ ଆସିଥିଲା ।

ଏହି ଚିଠିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଲେଖିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଜାଣି ବହୁତ ଖୁସି ଯେ ୯୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଦେଶ ତଥା ସମାଜ ସହ ଜଡିତ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ଅଛନ୍ତି । ଆପଣଙ୍କ ପରି ବରିଷ୍ଠ ନାଗରିକଙ୍କ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏକ ବିକଶିତ ଭାରତର ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ । ସେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପରି ମୋ ଦେଶର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ମୁଁ ପାଇଥିବା ପ୍ରେମ ମୋତେ ଦେଶ ପାଇଁ ହୃଦୟର ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ନୂତନ ଶକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ।

ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଅନେକ ସମୟରେ ନିଜ ପ୍ରଶଂସକଙ୍କୁ ଚିଠି ଲେଖନ୍ତି । ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୩ରେ, ତାଙ୍କ ତରଫରୁ ଛତିଶଗଡର ଆକାଂକ୍ଷାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ପଠାଯାଇଥିଲା । ନଭେମ୍ବର ୨ରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଛତିଶଗଡ଼ରେ ଏକ ରାଲି କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଆକାଂକ୍ଷା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କର ଏକ ସ୍କେଚ୍ ଧରିଥିଲେ । ଆକାଂକ୍ଷା ସେହି ସ୍କେଚ୍ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପହାର ସ୍ୱରୂପ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦି ତାଙ୍କ ଠିକଣା ଲେଖିବାକୁ କହିଥିଲେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି ପାରିବେ । ନଭେମ୍ବର ୪ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆକାଂକ୍ଷାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ପଠାଯାଇଥିଲା ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସିଧାସଳଖ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି । ନିକଟରେ ଅଯୋଧ୍ୟା ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସେ ଉଜ୍ଜଲା ଯୋଜନାର ହିତାଧିକାରୀ ମୀରା ମାଂଝୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇଥିଲେ । ସେଠାରେ ସେ ଚା’ ମଧ୍ୟ ପିଇଥିଲେ । ପରେ ସେ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ମଧ୍ୟ ଲେଖିଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ଉପହାର ମଧ୍ୟ ପଠାଇଥିଲେ । ସମୟ ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଚିଠି ଲେଖନ୍ତି । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ରାଜସ୍ଥାନ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେ ସେଠାରେ ଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏକ ଖୋଲା ଚିଠି ଲେଖି ବିଜେପିକୁ ଜିତେଇବାକୁ ନିବେଦନ କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.