ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ କରିବେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ହାଇୱେ, ଲୋକମାନେ ପାଇବେ ଅନେକ ସୁବିଧା ଓ ସଞ୍ଚୟ କରି ପାରିବେ ଅର୍ଥ

ଦେଶ ଦିନକୁ ଦିନ ଉନ୍ନତି କରିବା ସହିତ ଟେକ୍ନୋଲଜି ଫିଲ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଆଗଉଛି। ଏମିତିକି ବର୍ତ୍ତମାନ ଟ୍ରାନ୍ସପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ ଯୋଡ଼ି ହୋଇଛି ଏହି ଟେକ୍ନୋଲଜି। ଆପଣ ଜାଣି ଖୁସି ହେବେ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶର ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ହାଇୱେ। ଗୋଟିଏ ପଟେ କେନ୍ଦ୍ର ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ୬ ଏୟାରବ୍ୟାଗ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଆ ଏନସିଏପି ପରୀକ୍ଷା ଭଳି ନିୟମକୁ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ଦେଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଉନ୍ନତ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ନିତିନ ଗଡକରୀ ଏପରି ଏକ ଚମତ୍କାର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି, ଲୋକମାନେ ବହୁ ଅର୍ଥ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରିବେ। ଏମିତିକି ଆପଣ ଗାଡ଼ି ଚଲାଉଥିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ଗାଡି ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ। କାରଣ NH ରେ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ରାସ୍ତା। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥ କ’ଣ? ଆପଣଙ୍କ କାର ଏବଂ କାର ଯାତ୍ରାକୁ ସହଜ ଏବଂ ନିରାପଦ କରିବାକୁ ସରକାର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି।

ବର୍ତ୍ତମାନ ସରକାର ଏକ ନୂଆ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛନ୍ତି। ହାଇଡ୍ରୋଲିକ୍ ଟ୍ରେଲର ମାଲିକ ସଂଘର ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ସରକାର ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ରାଜପଥରେ ଟ୍ରଲି ବସ୍ ଏବଂ ଟ୍ରଲି ଟ୍ରକ୍ ମଧ୍ୟ ଚଲାଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।
ତେବେ ସାଧାରଣ ରାଜପଥଠାରୁ ଏହା କିପରି ଭିନ୍ନ ରହିବ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥ କ’ଣ?

ଯେଉଁ ରାଜପଥ ଉପରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚାଲିବ ତାକୁ ହିଁ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ହାଇୱେ କୁହାଯାଏ। କିଛି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ବୈଦୁତିକ ଯାନ ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଏହି ରାଜପଥରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ତାରଗୁଡ଼ିକ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଛି। ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଟ୍ରେନ ଉପରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ତାର ଦେଖିଥିବେ। ଏହି ତାର ଗୁଡ଼ିକ କିଛି ଆର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ ଟ୍ରେନର ଇଞ୍ଜିନ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଟୋଟାଲ ଟ୍ରେନ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇଥାଏ।

ସେହିଭଳି ରାଜପଥରେ ମଧ୍ୟ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ତାର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।ରାଜପଥରେ ଚାଲୁଥିବା ଯାନଗୁଡିକ ଏହି ତାରଗୁଡ଼ିକରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇବ। ଏହିପରି ରାଜପଥରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରତାରେ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ। ମୋଟ ଉପରେ, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥଗୁଡିକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ଗାଡ଼ି ଯିବା ଅନୁଯାୟୀ ଡିଜାଇନ୍ କରାଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ଜୟପୁର ମଧ୍ୟରେ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥ ନିର୍ମାଣ ହେବ ବୋଲି ନିତିନ ଗାଡକରୀ ଗତ ବର୍ଷ କହିଥିଲେ। ୨୦୦ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ଏହି ରାଜପଥ ଦିଲ୍ଲୀ-ମୁମ୍ବାଇ ଏକ୍ସପ୍ରେସୱେ ସହିତ ଏକ ନୂଆ ଲେନ୍ ରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ। ଏହି ଲେନ୍ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ହେବ। ଏଥିରେ କେବଳ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଚଲାଯିବ।

ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଗଲେ ଏହା ଦେଶର ପ୍ରଥମ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥରେ ପରିଣତ ହେବ। ଏହି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥ ସ୍ୱିଡେନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ସହଯୋଗରେ ବିକଶିତ ହେଉଛି। ଏହି ରାଜପଥରେ ଟ୍ରଲି ବସ୍ ସହିତ ଟ୍ରଲିଟ୍ରକ୍ ମଧ୍ୟ ଚାଲିବ। ତେବେ ଟ୍ରଲିବସ୍ ହେଉଛି ଏକ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ ଯାହା ଏକ ଓଭରହେଡ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ତାର ଦ୍ୱାରା ଚାଳିତ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଚାଲିବ।

ଏପରି କାମ କରିବ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ରାଜପଥ:

electric highway
picture credit – semaconnect

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ରାଜପଥ ପାଇଁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ୩ ପ୍ରକାରର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ସ୍ଵିଡେନ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦେଶରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବାରୁ ଏଠାରେ ସ୍ୱିଡେନର ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ ବୋଲି କୁହାଯାଉଛି। ସ୍ୱିଡେନ ପ୍ୟାଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରେ, ଯାହା ଭାରତର ଟ୍ରେନରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏଥିରେ ରାସ୍ତାରେ ଏକ ତାର ରଖାଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ। ଏହି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଏକ ପ୍ୟାଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାନକୁ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ଏହି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସିଧାସଳଖ ଇଞ୍ଜିନକୁ ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରେ ଓ ଗାଡିରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ଚାର୍ଜ କରେ। ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ରାଜପଥରେ କଣ୍ଡକ୍ଟେସନ୍ ଏବଂ ଇନଡକ୍ସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କଣ୍ଡକ୍ଟେସନ୍ ମଡେଲରେ ତାର ଗୁଡ଼ିକ ରାସ୍ତା ଭିତରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ପାଣ୍ଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଧକ୍କା ହେବା ସମୟରେ ଗତି କରେ।

ତେବେ ଇନଡକ୍ସନ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ କୌଣସି ତାର ନାହିଁ । ଏଥିରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍-ଚୁମ୍ବକୀୟ କରେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଯାନକୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଯୋଗାଣ କରାଯାଏ। ସ୍ୱିଡେନ ଏବଂ ଜର୍ମାନୀରେ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନରେ ହାଇବ୍ରିଡ୍ ଇଞ୍ଜିନ୍ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ପେଟ୍ରୋଲ-ଡିଜେଲ ସହିତ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉପରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଚଲାଯାଇପାରିବ।

ଆପଣ ନିଜର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରି ଯାନକୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥରେ ଚଲାଇ ପାରିବେ। ଏହି ଇ-ହାଇୱେରେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ଚାର୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ମିଳିବ। ଇ-ରାଜପଥରେ ପାୱାରଫୁଲ୍ ଚାର୍ଜର ସହିତ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ୍ ଅଛି ।ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣଙ୍କର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ୧୦ ରୁ ୧୫ ମିନିଟରେ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ। ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକକାଳୀନ ଦଶହଜାର ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ ଚାର୍ଜ କରାଯାଇପାରିବ।କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହି ରାଜପଥରେ ଏକ ସାଧାରଣ ଗାଡି ଚଲାଇବାକୁ ଅନୁମତି ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏହି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥର ଅନେକ ସୁବିଧା ରହିଛି। ନିତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ରାଜପଥ ଦ୍ଵାରା ଲଜିଷ୍ଟିକ ମୂଲ୍ୟରେ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ବିଶେଷ ଭାବରେ ଏହା ପରିବହନ ମୂଲ୍ୟକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ହ୍ରାସ କରିବ। ଏହା ଆଇଟମ୍ ମୂଲ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ। ପରିବହନ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଆଇଟମ୍ ମଧ୍ୟ ଶସ୍ତା ହେବ।

ତେବେ ଏହା ଇକୋ ଫ୍ରେଣ୍ଡଲି ରାଜପଥ ହେବ। ଯାନବାହାନ ଚଲାଇବା ପାଇଁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବ, ଯାହା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲଠାରୁ ଶସ୍ତା ହେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ ପରିବେଶରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ଘଟାଇବ ନାହିଁ। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ରାଜପଥ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅଭିଜିତ୍ ସିହ୍ନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନରେ ଏକ ଘରୋଇ କ୍ୟାବ ପୋଷ୍ଟେଡ ରହିବ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଡ୍ରାଇଭର ସହିତ କିମ୍ବା ଇ-କ୍ୟାବ ସେବା ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱୟଂ ଚାଳନା ପାଇଁ କାର ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ଅନେକ ଲାଭ ହେବ।

ବ୍ୟାଟେରୀ ଅଦଳବଦଳ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଷ୍ଟେସନଗୁଡ଼ିକରେ ବ୍ୟାଟେରୀ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ। ତାହା ହେଉଛି, ବ୍ୟାଟେରୀ ସରିଯିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ କରିବାକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ପିପିପି ମଡେଲରେ ଚାର୍ଜିଂ ଷ୍ଟେସନ ନିର୍ମାଣ କରାଯାଉଛି। ଏହା ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଓ ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ବଞ୍ଚାଇବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.