ବିହାରରେ ରହିଛି ରହସ୍ୟମୟ ସୁନା ଖଣି, କବାଟ ଖୋଲିଲେ ସବୁ ରାଷ୍ଟ୍ରକୁ ପଛରେ ପକାଇବ ଭାରତ

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ନିଜର ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତି ପାଇଁ ଆମ ଭାରତ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ଖୁବ୍ ଜଣାଶୁଣା। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେଶରେ ଅନେକ ରହସ୍ୟମୟ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯାହା ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପଜଲ୍ କହିଲେ ଭୁଲ୍ ହେବ ନାହିଁ। ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି ବିହାରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ସୁନା ଜମା ଖଣି। ପୁଣି ଏଠାରେ ଅଛି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ ଦ୍ୱାର, ଯାହାକୁ ହଜାର ହଜାର ଥର ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ କେହି ଖୋଲିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ଅନେକ ଥର ଏହି କବାଟ ଖୋଲିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ କେହି ସଫଳ ହୋଇ ନାହାନ୍ତି।

ଏହି ସୁନା ଖଣି ବିହାରର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ରାଜଗିରର ଏକ ଗୁମ୍ଫା ଭିତରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଐତିହାସିକମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ ହରିୟାଙ୍କା ରାଜବଂଶ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିବା ବିମ୍ବିସାରା ସୁନା ଓ ରୂପାକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ। ସୁନା ଓ ରୂପା ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଭଲପାଇବା ହେତୁ ସେ ଅଳଙ୍କାର ସଂଗ୍ରହ କରି ଚାଲିଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ଯେ ବିମ୍ବିସାରାର ଅମୂଲ୍ୟ ଧନ, ରାଜଗିରର ଏହି ଗୁମ୍ଫାରେ ଲୁଚି ରହିଛି। ବିମ୍ବିସାରାଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଏହି ଧନକୁ ଲୁଚାଇ ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ଏହି ଧନ ପାଇବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ଏମିତିକି ବ୍ରିଟିଶମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଗୁମ୍ଫାକୁ ଯିବାକୁ ସମସ୍ତ ଉଦ୍ୟମ କରିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ଏହି ଭଣ୍ଡାରକୁ ‘ ସୋନ୍ ଭଣ୍ଡାର’ କୁହାଯାଉଛି। ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଗୁମ୍ଫା ବିମ୍ବିସାରାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲ। ଏହି ସୋନ୍ ଭଣ୍ଡାର ଦୁନିଆ ପାଇଁ ଏକ ରହସ୍ୟ, ଯାହାକୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ ଦେଶ ତଥା ବିଦେଶରୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ହଜାର ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସନ୍ତି।

ଏଠାକୁ ଆସୁଥିବା ସମସ୍ତ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇ ଏହାର ରହସ୍ୟ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହୋଇନଥାଏ। ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ, ମଗଧ ରାଜଧାନୀ ରାଜଗିରିରେ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧ ବିମ୍ବିସାରାଙ୍କୁ ଧର୍ମ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ। ବିହାରର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସ୍ଥାନଗୁଡିକରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଏହି ସ୍ଥାନ ମୁଖ୍ୟତ ଭଗବାନ ବୁଦ୍ଧଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ସ୍ମାରକୀ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା। କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହି ଭଣ୍ଡାରଟି ପୂର୍ବତନ ମଗଧ ସମ୍ରାଟ ଜରାସଙ୍ଗଙ୍କର, କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ପ୍ରମାଣ ଅଛି ଯେ ଏହି ଧନ ହରିୟାଣା ରାଜବଂଶର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ବିମ୍ବିସାରାଙ୍କର, କାରଣ ଏହି ଗୁମ୍ଫାଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଆଯାତଶତ୍ରୁ ତାଙ୍କ ପିତା ବିମ୍ବିସାରାଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ରଖିଥିଲେ।

hidden treasure
picture credit-amarujala

ସେହି ଜେଲର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ସେଠାରେ ଏବେ ବି ଅଛି, ତେଣୁ ଏହି ସୁନା ଭଣ୍ଡାର କେବଳ ବିମ୍ବିସାରଙ୍କର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ବିମ୍ବିସାରଙ୍କର ଅନେକ ରାଣୀ ଥିଲେ। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଜଣେ ରାଣୀ ବିମ୍ବିସାରଙ୍କ ଅତି ନିକଟତର ଥିଲେ ଯିଏ ତାଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯତ୍ନ ନେଉଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ଅଜାତଶତ୍ରୁ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ନେଇଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହି ରାଣୀ ହିଁ ଗୁମ୍ଫାରେ ରାଜାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଧନ ଲୁଚାଇ ରଖିଥିଲେ। ସୋନ ଭଣ୍ଡାର ଭିତରକୁ ଯିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ସୁନା ଭଣ୍ଡାରକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ସୈନିକ କକ୍ଷ ଆସିବ।

ଏହା ପରେ ଭଣ୍ଡାରରେ ପହଞ୍ଚିବାର ଏକ ବାଟ ଅଛି, ଯେଉଁ ଦ୍ଵାର ପାଖରେ ଏକ ବିରାଟ ପଥର ରଖାଯାଇଛି। ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ଭଣ୍ଡାରର କବାଟ ଖୋଲିବାକୁ କେହି ସକ୍ଷମ ହୋଇନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହା ଏକ ରହସ୍ୟ ହୋଇ ରହିଛି। ଏମିତିକି ଏହି ଗୁମ୍ଫାର ଦ୍ୱାରରେ ରଖାଯାଇଥିବା ପଥର ଉପରେ ଶଙ୍ଖ ଲିପି ଦ୍ଵାରା କିଛି ଲେଖା ହୋଇଛି ଯାହା ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କେହି ପଢ଼ି ପାରି ନାହାଁନ୍ତି।

ଏହି ଭଣ୍ଡାରର କବାଟ ଖୋଲିବା ବିଷୟରେ କୁହାଯାଇଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଯଦି ଏହି ଲେଖାକୁ କିଏ ପଢ଼ିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଯିବ,ତେବେ ଏହି ଖଣିରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଧନ ସେ ପାଇ ପାରିବ। କେତେକ ଲୋକ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ବିମ୍ବିସାରଙ୍କ ଏହି ରହସ୍ୟମୟ ସୁନା ଖଣି ପାଖକୁ ବୈଭବଗିରି ପର୍ବତ ସାଗର ହୋଇ ପହଞ୍ଚାଯାଇପାରିବ। ଏହି ରାସ୍ତା ସପ୍ତପର୍ଣ୍ଣି ଗୁମ୍ଫାକୁ ଯାଏ, ଯାହା ସୋନ ଭଣ୍ଡାର ଗୁମ୍ଫାର ଅନ୍ୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପହଞ୍ଚାଏ। ଏହି ଖଣିରେ ଥିବା ଧନ ପାଇବା ପାଇଁ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏହି ଗୁମ୍ଫା କବାଟକୁ ତୋପ ଦ୍ଵାରା ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ସଫଳ ହୋଇ ନଥିଲେ।

ପୁଣି ଏଠାରେ ଥିବା ଲୋକ କୁହନ୍ତି ଏଠାରେ ଯେତେ ସୁନା ରହିଛି ଯଦି ଏହି ଖଣିର କବାଟ ଖୋଲେ ତେବେ ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ରାଷ୍ଟ୍ର ହୋଇଯିବ। ଯାହାକୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଓ ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.