ଅଜବ ରୀତିନୀତି; ଏଠାରେ ଯୁବକ ମାନେ ଗଧ ସହିତ ରଖନ୍ତି ସମ୍ପର୍କ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବି ହୋଇଯିବେ ଚକିତ

ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଅନେକ ଅଜବ ରୀତିନୀତି ଅଛି, ଯାହା ଜାଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ। ଏହି ରୀତିନୀତିକୁ ନେଇ କେହି ବିଶ୍ବସା କରୁନଥିଲେ ବି ଏଠାକାର ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପରମ୍ପରା ଭାବରେ ଆପଣେଇ ନିଅନ୍ତି । ଅଜବ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଗଧମାନଙ୍କ ସହିତ ଶାରୀରିକ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ବିଶ୍ୱାସ । ଏହା ଶୁଣିବା ପରେ ଯେକେହି ଚକିତ ହେବେ କିନ୍ତୁ ଏହା ସତ୍ୟ । ଦୁନିଆରେ ଏପରି ଏକ ଦେଶ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଯୁବକମାନେ ଗଧମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି ଏବଂ ଏହାର କାରଣ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ଜନକ।

କାରିବିଆନ୍ ଦେଶ କଲମ୍ବିଆର ଏକ ସହର ହେଉଛି କାର୍ଟାଜେନା । ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବନ୍ଦର ଯାହା ୧୫୩୩ ରେ ଆବିଷ୍କୃତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା କଲମ୍ବିଆର ଉତ୍ତର ତଟରେ ଅବସ୍ଥିତ, କିନ୍ତୁ ବନ୍ଦର ଯୋଗୁଁ ଏହି ସହର ଯେତିକି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ନୁହେଁ ଏଠାରେ ଏକ ଅଦ୍ଭୁତ ପ୍ରଥା ଅନୁସରଣ କରାଯାଉଥିବାରୁ ଏହା ପ୍ରସିଦ୍ଧ ହୋଇଛି । ଏହି ପ୍ରଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ ଥିବା ଯୁବକମାନେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ମହିଳାମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ରଖିବା ଆଗରୁ ଗଧମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି।

ଏହି ବିଚିତ୍ର ପ୍ରଥା ପଛର କାରଣ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଦ୍ଭୁତ ଅଟେ । ଏଠାରେ ଲୋକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଯୁବକମାନେ ବିବାହ ପୂର୍ବରୁ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଗଧମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନଙ୍କର ଲିଙ୍ଗ ଲମ୍ବା ହେବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଖୁସି ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବେ ଏବଂ ସମଲିଙ୍ଗୀ ସମ୍ପର୍କରୁ ଦୂରେଇ ରହିବେ। ଖବର ଅନୁସାରେ କଲମ୍ବିଆରେ ଏହି ପ୍ରଥା ଏତେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଯେ ସଂଗୀତଜ୍ଞମାନେ ଏହାକୁ ନେଇ ଗୀତ ଲେଖିଛନ୍ତି ଏହି ବିଷୟ ଉପରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ଲେଖାଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପର୍ବପର୍ବାଣୀ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯାଏ ।

ସବୁଠାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା ହେଉଛି ଡାକ୍ତରମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ ପରମ୍ପରାକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରେରଣା ଦିଅନ୍ତି । ଲିଙ୍ଗ ସହ ଜଡିତ ବିଶ୍ୱାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ୍ୟ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି। ୨୦୧୨ ରେ ଭାଇସ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟାରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ​​। ଭାଇସଙ୍କ ରିପୋର୍ଟର ଏହି ଦୃଶ୍ୟକୁ ନିଜ ଆଖିରେ ଦେଖିବା ପରେ ନିଜେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ ।ସେଠାକାର ଲୋକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ ବେଳେବେଳେ କାର୍ଟାଜେନାର ଲୋକମାନେ ଗଧମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ଏପରି ମନୋଭାବ ପୋଷଣ କରନ୍ତି ଯେ ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ନିଜ ସ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଗଧ ପାଇଁ ପ୍ରତାରଣା କରନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.