ଫୋନ୍ କର୍ତ୍ତାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଟ୍ରୁ କଲର ବିନା ଜାଣି ପାରିବେ, ଟ୍ରାଇ ଆଣିପାରେ KYC ଆଧାରିତ ପଦ୍ଧତି

ଅନେକ ଫୋନ୍ ୟୁଜର ନିଜ ଫୋନରେ ଟ୍ରୁ କଲର ଆପ୍ ରଖି ଥାଆନ୍ତି ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଜାଣିବା ପାଇଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବିନା ଟ୍ରୁ କଲରରେ ଆପଣ ଜାଣି ପାରିବେ କିଏ ଆପଣଙ୍କୁ କଲ୍ କରୁଛି। ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଟେଲି ଯୋଗାଯୋଗ ବିଭାଗ (ଡ଼ଟ୍) ସହିତ ଆଲୋଚନା କରାଯାଉଛି। TRAI ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ପିଡି ଭାଗେଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଏହା ସହ ଜଡିତ କିଛି ସଂକେତ ପାଇଛୁ ଏବଂ ଏହା ଉପରେ ଶୀଘ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

TRAI
picture credit – amarujala

ଯଦି TRAI ର ପ୍ରୟାସ ସଫଳ ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣ ଟ୍ରୁକାଲର୍ ବିନା କଲ୍ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଜାଣିପାରିବେ। ବାସ୍ତବରେ, ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଟ୍ରାଇ) ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର KYC ଆଧାରିତ ନାମ ପ୍ରଦର୍ଶନର ଏକ ପଦ୍ଧତି ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି । ଏ ବାବଦରେ ଆଲୋଚନା କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।

ଭାଗେଲା ଏହା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଯେ TRAI ଏହା ଉପରେ ବିଚାର କରୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଡଟ୍ ଠାରୁ ସୂଚନା ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି। ଏହି ପଦ୍ଧତି ମାଧ୍ୟମରେ, କଲରଙ୍କ ନାମ ତୁରନ୍ତ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ ଦେଖାଯିବ। ବାସ୍ତବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଭାରତରେ ଏପରି ସୁବିଧା ଯୋଗାଉଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକରୁ ଏକ ବିପଦ ରହିଛି ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ତଥ୍ୟ ସେମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥାଏ।

ସୂଚନାନୁସାରେ, ନୂତନ KYC ଆଧାରିତ ସିଷ୍ଟମ ପାଇଁ ଫ୍ରେମ୍ ୱାର୍କ ଢାଞ୍ଚାରେ ଥରେ ଥରେ କଲ୍ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପରିଚୟ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଭାବରେ ଭାଲିଡ୍ ହେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ ଯେ ସମସ୍ତ ଆପରେ ଥିବା ତଥ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯିବ ଏବଂ KYC ସହିତ ଜଡିତ ତଥ୍ୟ ରହିବ। ତେବେ ଏହି ସୁବିଧା ଇଚ୍ଛାଧୀନ କିମ୍ବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ହେବ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ। ଏହା ଛଡ଼ା ଏହି ପ୍ଲାନ୍ କେବେ ଆରମ୍ଭ ହେବା ତାହା ମଧ୍ୟ ଜଣା ପଡି ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଟ୍ରାଇ ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.