ବ୍ରିଟେନର ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଧରିଲେ ବିରଳ ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି, ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଲେ ବିଶେଷଜ୍ଞ

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ‘ଦ ସିପ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ'ର ସଦସ୍ୟ ମ୍ୟାଲୋରୀ ହାସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ଜୀବକୁ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ସେ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଦେଖି ନଥିଲେ । ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଧରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ପୁନର୍ବାର ସମୁଦ୍ରରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

କମଳା, ଧଳା, ଗାଢ଼ କଳା ରଙ୍ଗର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଆପଣ ଖାଇଥିବେ ନିଶ୍ଚିତ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଦେଖିଛନ୍ତି କି ? ଏଭଳି ଏକ ଦୁର୍ଲଭ ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଜଣେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବିଙ୍କ ଜାଲରେ ଧରା ପଡ଼ିଛି । ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ବ୍ରିଟେନରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ବା ବ୍ଲୁ ଲାବଷ୍ଟର ମିଳିବାର ସମ୍ଭାବନା କୋଡ଼ିଏ ଲକ୍ଷରେ ଥରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହାକୁ ଡେବୋନ୍‌ର ପ୍ଲାଏମାଉଥ ସାଉଣ୍ଡରେ ଜଣେ ସ୍ଥାନୀୟ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଧରିଥିଲେ । ଏହାକୁ ଧରିଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ‘ ଦ ସିପ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ’ ନାମକ ଏକ ସଂସ୍ଥାକୁ ଏହି ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଇଥିଲେ । ଏହା ପରେ ଏହି ସଂଗଠନର ଲୋକମାନେ ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଛାଡିଦେଇଥିଲେ ।

ଡେଲି ମେଲ୍ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁସାରେ, ‘ଦ ସିପ୍ସ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ’ର ସଦସ୍ୟ ମ୍ୟାଲୋରୀ ହାସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ଜୀବକୁ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ସେ ପୂର୍ବରୁ କେବେ ଦେଖି ନଥିଲେ । ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଧରିବାର ସୌଭାଗ୍ୟ ପାଇବା ପରେ ଏହାକୁ ପୁନର୍ବାର ସମୁଦ୍ରରେ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିଲା । ମ୍ୟାଲୋରୀ ହାସ କହିଛନ୍ତି, ‘ଯେଉଁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏହି ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିକୁ ଦେଇଥିଲେ , ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହା ବିରଳ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହାକୁ ପାଣି ଭିତରକୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଉ । ସେହି ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିଟି ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ହୋଇଥିଲା । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ପ୍ରାୟ ୫୦ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏବଂ ଏଗୁଡ଼ିକ କାହିଁକି ନୀଳ ବୋଲି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଏହି ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ମିଳିଥିବାରୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଥିଲେ ।

ମ୍ୟାଲୋରୀ କହିଛନ୍ତି, ‘ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ନୁହେଁ ଯେ ନୀଳ ରଙ୍ଗର କାରଣ କଣ, କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ପରିବେଶ କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ । ନୀଳ ରଙ୍ଗ ‘ବି’ ନାମକ ପ୍ରୋଟିନରୁ ଆସିଥାଏ, ଯାହା ଜେନେଟିକ ତ୍ରୁଟି କାରଣରୁ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଶରୀରରେ ଥାଏ, ଯାହା ପରିବେଶ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ତେଣୁ ଅଧିକ ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ଏହାର ଶିଶୁ ମଧ୍ୟ ନୀଳ ହୋଇଯିବ ।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, ‘ଆମେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ବହୁତ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଦେଖିଛୁ, ଏହି ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଗୁଡ଼ିକ ସାଉଣ୍ଡରେ ଥିବା ସମୁଦ୍ର ଚଟାଣରେ ଥିବା ଖାଲ ଏବଂ ଛୋଟ ଛୋଟ ଗାତରେ ଲୁଚି ରହିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଅଫ ମେନ୍ ଲବଷ୍ଟର ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ିର ବିରଳତାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହଳଦିଆ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଖୋଜିବା ଆହୁରି ଦୁର୍ଲଭ । ଏହି ଦୁର୍ଲଭ ନୀଳ ଚିଙ୍ଗୁଡ଼ି ଦେଖିବା ପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କୌତୁହଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.