ଚଳିତ ମାସ ଓଡ଼ିଶାରେ ଆସିବନି ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଟି ବିଲ୍, ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି?

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ମାସ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ ଆସିବ ନାହିଁ କୌଣସି କାରଣ ବଶତଃ ଏହି ମାସ ବିଦ୍ୟୁତ ମିଟର ରିଡିଂ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଗତ ୩ ମାସର ବିଲକୁ ଆଧାର କରି ହାରାହାରି ଅସ୍ଥାୟୀ ବିଲ ଦିଆଯାଉଛି ।

ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ମାସ ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ ଆସିବ ନାହିଁ କୌଣସି କାରଣ ବଶତଃ ଏହି ମାସ ବିଦ୍ୟୁତ ମିଟର ରିଡିଂ ହୋଇପାରୁ ନାହିଁ । ତେଣୁ ଉପଭୋକ୍ତାଙ୍କୁ ଗତ ୩ ମାସର ବିଲକୁ ଆଧାର କରି ହାରାହାରି ଅସ୍ଥାୟୀ ବିଲ ଦିଆଯାଉଛି । ତେବେ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ଠାରୁ ପୂର୍ବ ଭଳି ମିଟର ରିଡିଂ ଅନୁସାରେ ବିଲ୍ ନିୟମିତ କରାଯିବ ବୋଲି ଟିପିସିଓଡିଏଲ ପକ୍ଷରୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଗ୍ରାହକମାନେ ଅନଲାଇନରେ କିମ୍ବା ନିକଟସ୍ଥ ଟିପିସିଓଡିଏଲର ଗ୍ରାହକ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ଅଥବା ଟିପିସିଓଡିଏଲର ଅଫିସରେ ନିଜର ବିଦ୍ୟୁତ ବିଲ ପୈଠ କରିବା ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ।

ସେହିପରି ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ମିତ୍ର ଆପ୍, ପେଟିଏମ୍, ଅମାଜନ ପେ, ଫୋନପେ, ଗୁଗଲ ପେ, ଏୟରଟେଲ ପେମେଣ୍ଟସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଭଳି ଅନଲାଇନ ମାଧ୍ୟମରେ ବିଦ୍ୟୁତ ଦେୟ ପୈଠ କରି ରିହାତି ମଧ୍ୟ ପାଇ ପାରିବେ । ଏହାପୂର୍ବରୁ ଓଡ଼ିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଡ଼ିସକାଉଣ୍ଟରେ ଓଡ଼ିଶା ବିଦ୍ୟୁତ୍ ନିୟାମକ ଆୟୋଗ (OERC) ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଛି । ଘରୋଇ ବର୍ଗରେ ଖୁଚୁରା ଯୋଗାଣ ଶୁଳ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଲାବରେ ୧୦ ପଇସା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ବୋଲି OERC ସୂଚନା ଦେଇଛି ।

ଖୁଚୁରା ଯୋଗାଣ ଦେୟ:
-ଘରୋଇ ବର୍ଗରେ ଖୁଚୁରା ଯୋଗାଣ ଶୁଳ୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଲାବରେ ୧୦ ପଇସା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ବର୍ଗର ଖୁଚୁରା ଯୋଗାଣ ଶୁଳ୍କ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇନାହିଁ । ସେହି ବର୍ଷଗୁଡିକର ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ୨୦୨୪-୨୫ ସହିତ ତିନି ବର୍ଷ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ରହିଆସିଛି । ବିପିଏଲ୍ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସ୍ଥିର ମାସିକ ଶୁଳ୍କ ୮୦ / – ରୁ ୭୦/ – କୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଇ-ବିଲ୍ ଚୟନ କରୁଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ବିଲ୍ ପିଛା ୧୦ ଟଙ୍କା ରିହାତି ପାଇବେ ।

-ଗ୍ରୀନ ଏନର୍ଜି ଟାରିଫ ପାଇଁ ପ୍ରିମିୟମ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୨୫ ପଇସାରୁ ୨୦ ପଇସାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ଇଭି ଚାର୍ଜିଂ ଶୁଳ୍କ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୫.୫୦ ରୁ ୫.୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ପ୍ରି-ପେଡ୍ ମିଟର ଥିବା ଗ୍ରାହକମାନେ ପ୍ରି-ପେଡ୍ ରାଶି ଉପରେ ୪% ରିହାତି ପାଇବେ ଏବଂ LT ଘରୋଇ ଏବଂ ଏକକ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ସାଧାରଣ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଗ୍ରାହକମାନେ ୪% ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ ରିହାତି ପାଇବେ ।

-କୋଲଡ ଷ୍ଟୋରେଜ ଟାରିଫ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୧.୬୦ ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୪.୬୦ ରୁ ୩.୦୦ ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି । ମେଗା ଲିଫ୍ଟ ପଏଣ୍ଟ ଗ୍ରାହକ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୨.୦୦ / – ଟଙ୍କା ରିହାତି ପାଇବେ ଏବଂ ତା’ପରେ ସେମାନେ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ୩.୮୦ / – ଟଙ୍କା ଦରରେ କମ ଟାରିଫ ପାଇପାରିବେ । ଏନେଇ କୌଣସି ଡିମାଣ୍ଡ ଚାର୍ଜ ଲାଗୁ ହେବ ନାହିଁ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.