ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଚାର୍ଜ କରିବା ସମୟରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୋଇଯାଉଛି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ମୋବାଇଲ ରହିବ ସୁରକ୍ଷିତ

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆମ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି। କଲ୍ କରିବା, ମେଲ୍ ପଠାଇବା, ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ରାଉଜିଂ କିମ୍ବା ଡିଜିଟାଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରିବା ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ । ଅନେକ ଥର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟବହାର ଏତେ ହୋଇଥାଏ ଯେ ଏହା ଅଧିକ ଗରମ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ତଥାପି, ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେବାରମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଉଛି ଭାରି ଗ୍ରାଫିକ୍ସ ଓ ଏପ୍ଲିକେସନର ବ୍ୟବହାର ।

ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଫୋନର ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟାଟେରୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ। ଫୋନରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପ୍ରୟୋଗ, ଖେଳ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହେଉଛି ତେବେ ଆଉ ଚିନ୍ତା କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ । କାରଣ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏପରି କିଛି ଟିପ୍ସ ଆଣିଛୁ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜ ଫୋନକୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ ।

ଫୋନ୍ ର ସେଟିଙ୍ଗକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ

ଆପଣଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନର ବ୍ରାଇଟନେସକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ କମ୍ କରନ୍ତୁ କାରଣ ଡ଼ିସପ୍ଲେ କୁ ଦେଖିବା କଷ୍ଟକର କରିଥାଏ । ବ୍ରାଇଟନେସ କମାଇବା ଦ୍ୱାରା କମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ବ୍ୟବହାର ହୁଏ, ଯାହା ଡିଭାଇସକୁ କମ୍ ଗରମ କରିଥାଏ ।

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚାର୍ଜ (100%) କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଫୋନରେ 90 ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା କମ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଏବଂ ଫୋନ୍ ବ୍ୟାଟେରୀକୁ 20 ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହେବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଅତ୍ୟଧିକ ଚାର୍ଜ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଫୋନ ଗରମ ହେବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ, ଏବଂ ବହୁତ ବ୍ୟାଟେରୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଆପଣ ନିଜ ଫୋନକୁ ଦିନକୁ 2-3 ଥର ଚାର୍ଜ କରିପାରିବେ ।

ଫୋନ୍ କଭର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଗରମ ହେବାର ମୋବାଇଲ୍ କଭର ମଧ୍ୟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ପାଲଟିଛି । ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ଗରମ ପରିବେଶର ପ୍ରଭାବ ମୋବାଇଲକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଯେପରି ପାର୍କିଂ କାରରେ ଭିତରେ ଅଧିକ ଉତ୍ତାପ ରହିଥାଏ , ମୋବାଇଲ୍ କଭର ମଧ୍ୟ ଭିତରର ଉତ୍ତାପ ପ୍ରବେଶ କରିଥାଏ ଏବଂ ଫୋନର ଥଣ୍ଡାକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ । ସମୟ ସମୟରେ ଫୋନ୍ କଭରକୁ ହଟାଇବା ଏବଂ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍କୁ ଫ୍ୟାନ୍ ତଳେ ରଖିବା ଜରୁରୀ ।

ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ କୌଣସି ଆପରେ କାମ କରୁନାହାଁନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ଆପ୍ଲିକେସନ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ଏହାର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ନକରନ୍ତି ତେବେ ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ କାମ କରିବ ଏବଂ ଫୋନ୍ ଗରମ ହୋଇଯିବ । ଆପଣ ବ୍ୟବହାର କରୁନଥିବା ଆପ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆପ୍ ଆଇକନ୍ ଉପରେ ଫୋର୍ସ ଷ୍ଟପ୍ ଚୟନ କରନ୍ତୁ।

ଚାର୍ଜର ଏବଂ USB ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ 

ଚାର୍ଜର ଏବଂ USB ତ୍ରୁଟିଯୁକ୍ତ କିମ୍ବା ନଷ୍ଟ ହେବା ପରେ, ଆମ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ କୁହନ୍ତି ଯେ କାହିଁକି ଅଧିକ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ କରିବା , ନକଲି ଚାର୍ଜର କିମ୍ବା USB ଆଣି ମଧ୍ୟ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଚାର୍ଜ କରି ହେବ ବୋଲି ଭାବିଥାନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନକଲି କିମ୍ବା ଶସ୍ତା ଚାର୍ଜର ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଚାର୍ଜ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୋଇପାରେ। ଅଳ୍ପ ଚାର୍ଜିଂ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ବ୍ୟାଟେରୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.