ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଫୋନରେ ଫ୍ଲାସ୍ ହେବ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ, ନମ୍ୱର୍ ସେଭ୍ ନକରି ଜାଣି ପାରିବେ ଡାଟା

ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀ ଦିନକୁ ଦିନ ଅନେକ ନୂଆ ରୁଲ୍ ଆଣୁଛନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଠିକ୍ ସେହିପରି ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଆସିଛି। ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ, ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟୋରୀ ଅଥରିଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (Trai) ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପଦକ୍ଷେପ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯାଉଛି ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଉପଭୋକ୍ତା କଲ୍ ଗ୍ରହଣ କଲାବେଳେ ଫୋନ୍ ସ୍କ୍ରିନରେ ଅଜଣା କଲରଙ୍କ ନାମ ଜାଣିପାରିବେ। କହିବାକୁ ଗଲେ ଏବେ true caller ଦ୍ୱାରା ଏହା ଜଣା ପଡୁଛି କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସତ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ ନୁହେଁ , ତେଣୁ ଆଗକୁ ଆପଣ KYC ଦ୍ୱାରା ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଜାଣି ପାରିବେ ଯେ ସେ କେଉଁ ସ୍ଥାନରୁ ଫୋନ କରିଛନ୍ତି ଓ ସେ କିଏ।

ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କ ସହିତ ଉପଲବ୍ଧ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଗ୍ରାହକ (KYC) ରେକର୍ଡ ଅନୁଯାୟୀ ନାମଟି ହେବ। ଯେତେବେଳେ ଏହି ନିୟମ ଲାଗୁ ହେବ, ଗ୍ରାହକମାନେ କଲ୍ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଜାଣିପାରିବେ ଯଦିଓ ତାଙ୍କ ଫୋନ୍ ଲିଷ୍ଟରେ ନାମ ସେଭ ହୋଇନଥିବ। କିଛି ଉପଭୋକ୍ତା ଟ୍ରୁକଲର୍ (true caller)  ଭଳି ଆପ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଅଜଣା କଲରଙ୍କ ପରିଚୟ ଜାଣନ୍ତି। ତଥାପି, ଟ୍ରୁକଲର୍ ପରି ଆପ୍ସର ସୀମା ହେଉଛି ଡାଟା କ୍ରାଉଡ୍ ସୋର୍ସଡ୍, ତେଣୁ ଏହା ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ ଠିକ୍ ନୁହେଁ। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ KYC ଡାଟା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ କି ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପରିଚାଳନା କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ ଟେଲିକମ୍ ରେଗୁଲେଟର କିଛି ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ଵାରା ଆପତ୍ତି ଉଠାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ସମ୍ମତି ବିନା କଲ୍ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ପ୍ରକାଶ କରିବ। ତେବେ ଆସନ୍ତା ଦିନରେ ଆପଣ କେବଳ ଟ୍ରୁ କଲର ନୁହେଁ ଏହି KYC ମାଧ୍ୟମରେ ଅଜଣା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ନାମ ଓ ଠିକଣା ଜାଣି ପାରିବେ। ଯାହାକି ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଫୋନ ସ୍କ୍ରିନରେ ପ୍ରଦର୍ଶିତ କଲର KYC ନାମର ଯାନ୍ତ୍ରିକ କୌଶଳର ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ସୁବିଧା ହେଉଛି ଯେ ସ୍ପାମ୍ ଏବଂ ଅବାଞ୍ଛିତ ବା ଅଜଣା କଲ୍ ଗୁଡିକ ଏଡାଯାଇପାରିବ କିମ୍ବା ଆବଶ୍ୟକ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ପାଇଁ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ରିପୋର୍ଟ କରାଯାଇପାରିବ। ତେବେ ଟ୍ରାଇ ଟେଲିକମ୍ ବିଭାଗକୁ ଏହାର ସୁପାରିଶ ଦାଖଲ କରିବ, ଯାହା ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବ। ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ  ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକର ଏକ ସେଟ୍ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବା ପାଇଁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଣାଳୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯାହା DoT, Trai ଏବଂ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ ଜଡିତ କରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.