ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଥିବା ବିପଜ୍ଜନକ app ଠାରୁ dataକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ସହଜ ଉପାୟ

ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀ ମାନେ ଯେକୌଣସି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଏପରି ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ଆପ୍ ଅଛି, ଯାହା ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଟଙ୍କା ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡ ଚୋରି କରିପାରେ। ଖାଦ୍ୟ ବିତରଣ ଆପ୍ସ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଗେମିଂ, ଇମେଲ୍ ଏବଂ ୱାର୍କଆଉଟ୍ ଭଳି ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହୋଇଛି , ଅର୍ଥାତ ଯେଉଁ ଆପ୍ କୁ ଆପଣ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାବରେ ବିଚାର କରୁଛନ୍ତି, ଏହା ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ।

ସୁରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ 19,000 ରୁ ଅଧିକ ଆପ୍ ମିଳିଛି, ଯାହା ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି। ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକ ନାମ, ଠିକଣା, ଲୋକେସନ ତଥ୍ୟ ଠାରୁ ଆପଣଙ୍କ ପାସୱାର୍ଡ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ଚୋରି କରିପାରେ । ୟୁରୋପ, ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଏସିଆ ଏବଂ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା ଅଞ୍ଚଳର ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋର୍‌ରେ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାବେଳେ ଆପଣଙ୍କୁ କେଉଁ ସବୁ ଜିନିଷ ପ୍ରତି ନଜର ରଖିବାକୁ ହେବ ।

ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ କେବେବି ଏହି ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

1. ଗୁଗୁଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ କୌଣସି ଆପ୍ ଯାଞ୍ଚ ନକରି କେବେବି ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ଆପ୍ ବିଷୟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନାକୁ ଯତ୍ନର ସହିତ ପଢନ୍ତୁ ।

2. ଯଦି ଆପଣ ଏକ ବନାନ ତ୍ରୁଟି ମଧ୍ୟ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ କରିବା ଉଚିତ୍।

3. ଏପରି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ନକରି ରିୱାଡ଼ ଦେବାକୁ କହିଥାଏ ।

4. ଏପରି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ କହିଥାଏ ।

5. ଭଲ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରସ୍ ସଫ୍ଟୱେର୍ ବିନା ଆପ୍ ଇନଷ୍ଟଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।ମୋବାଇଲ୍ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରସ୍ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ଅନଲାଇନ୍ ଅପରାଧୀଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷା କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.