ଧଳା କେଶକୁ କଳା କରିବାରେ ଅନେକ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ବାଦାମ, ଏହି ଉପାୟରେ କରନ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର

ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ କେଶକୁ କଳା କରିବା ପାଇଁ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରଙ୍ଗରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କେମିକାଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ କେଶର ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କେଶକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କଳା ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବାଦାମ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତ ଲୋକଙ୍କର ଅଧିକ କେଶ ସମସ୍ୟା ହେବାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିଛି । କଳା କେଶ ରହିବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନଙ୍କର ସୈନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବଢିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କେଶର ରଙ୍ଗ କଳା ରହିବା ସବୁବେଳେ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ବୟସ ସହିତ ଲୋକଙ୍କ କେଶ ରଙ୍ଗ ଧଳା ହେବାକୁ ଲାଗେ । କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ କେଶ ଝଡ଼ିବା ଏବଂ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ କେଶ ଧଳା ହେବା ଦ୍ୱାରା ବହୁତ ଅସୁବିଧାରେ ପଡୁଛନ୍ତି । ଯାହାଫଳରେ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଲୋକମାନେ କେଶକୁ କଳା କରିବା ପାଇଁ ରଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ରଙ୍ଗରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର କେମିକାଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ କେଶର ଅବସ୍ଥା ଅଧିକ ଖରାପ ହେବାକୁ ଲାଗୁଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ଆପଣ ନିଜ କେଶକୁ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କଳା ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବାଦାମ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କେଶକୁ କଳା କରିବା ପାଇଁ ବାଦାମ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

ବାଦାମ ସହିତ ଏହି ୩ଟି ଜିନିଷ ମିଶାଇ କେଶ କଳା କରିବା ପାଇଁ ସାମଗ୍ରୀ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ । ଏହାକୁ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୬ ରୁ ୭ଟି ବାଦାମ ନେବାକୁ ପଡିବ । ଏହା ସହ ସେଥିରେ କିଛି ସୂତା, ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ୨ଚାମଚ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାଇ ଏହି ଘରୋଇ ପ୍ରାକୃତିକ ବାଦାମ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିପାରିବେ ।

ପ୍ରାକୃତିକ ବାଦାମ ରଙ୍ଗ କିପରି ତିଆରି କରିବେ ?
ପ୍ରାକୃତିକ ବାଦାମ ରଙ୍ଗ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଥମେ ୬ ରୁ ୭ ବାଦାମ ନେଇ ଭଲ ଭାବରେ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡ୍ କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଚୁନା ବାଦାମକୁ ସୂତାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ସୂତାକୁ ଏକ ୱିକର ଆକାର ଦିଅ । ଏହା ପରେ ସେହି ସବୁ ଜିନିଷକୁ ନେଇ ଏକ ଦୀପରେ ସୋରିଷ ତେଲ ନିଅନ୍ତୁ । ତାପରେ ସେହି ତେଲ ଲ୍ୟାମ୍ପରେ କପା ସୂତାକୁ ବୁଡ଼ାଇ କପାକୁ ଜଳିବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ । ସେହି ଲ୍ୟାମ୍ପ ଜାଳିବା ସମୟରେ ତାଉପରେ ଏକ ପ୍ଲେଟ ରଖନ୍ତୁ । ତେବେ ତେଲ ଶେଷ ନହେବା ଯାଏଁ ଲ୍ୟାମ୍ପ ଜାଳନ୍ତୁ । କିଛି ସମୟ ପରେ ପ୍ଲେଟ୍ ଟର୍ନ୍ କରନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ପ୍ଲେଟରୁ ଜମା ହୋଇଥିବା କଳା ପାଉଁଶକୁ ବାହାର କରନ୍ତୁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପାଉଁଶରେ ୨ ଚାମଚ ଆଲୋଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହା ପରେ ଦେଖିବେ ଆପଣଙ୍କ କେଶ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ରଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ । ଏହାକୁ ଆପଣ ଧଳା ହୋଇଯାଇଥିବା କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହି ରଙ୍ଗ ଲଗାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କେଶରେ କୌଣସି କ୍ଷତି ହେବ ନାହିଁ ଏବଂ କେଶ ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ କଳା ହୋଇଯିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.