ହାଇ ୟୁରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ହୋଇଥିବା ଏହି ଜିନିଷ, ଜାଣନ୍ତୁ ଖାଇବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ

ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ଗୁଲକନ୍ଦ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଶୀଘ୍ର କାମ କରିପାରିବ । ଏହା ପ୍ୟୁରିନ୍ ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ୟୁରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ କମ୍‌ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ଗୁଲକନ୍ଦ ଗଣ୍ଠି ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍‌ ବଢିବା ଦ୍ୱାରା ଗଣ୍ଠିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବା ସହ ଗଣ୍ଠି ଫୁଲା ମଧ୍ୟ ବଢିଯାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଷ୍ଟୋନ୍‌ ଆକାରରେ ଗଣ୍ଠି ମଧ୍ୟରେ ଜମା ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଗ୍ୟାପ୍‌ ମଧ୍ୟ ବଢିବାକୁ ଲାଗିଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ହାଡରେ ଏତେ କଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଯେ ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକକୁ ଚାଲାଇବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ଗୁଲକନ୍ଦ ଏହି ଯନ୍ତ୍ରଣାରେ ଶୀଘ୍ର କାମ କରିପାରିବ । ଏହା ପ୍ୟୁରିନ୍ ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଗଣ୍ଠିରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ୟୁରିକ୍‌ ଏସିଡ୍‌ କମ୍‌ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ଗୁଲକନ୍ଦ ଗଣ୍ଠି ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିଶେଷ ଭାବେ ଜାଣିବା ।

ହାଇ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ଗୁଲକନ୍ଦ ଖାଇବାର ଲାଭ :
ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ :
ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର କରିବାରେ ଗୋଲାପ ଫୁଲରୁ ତିଆରି ଗୁଲକନ୍ଦ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରେ । ଏଥିରେ ମିଳୁଥିବା କ୍ୱେରେସିଟିନ୍ ଏବଂ କାମ୍ପଫେରୋଲ ପରି ପଦାର୍ଥ ଯନ୍ତ୍ରଣା କମ୍‌ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଗୁଲକନ୍ଦରେ ଥିବା ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ ପରି ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଯନ୍ତ୍ରଣାକୁ କମ୍‌ କରିଥାଏ । ତେଣୁ ହାଇ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗୁଲକନ୍ଦ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ।

ପ୍ୟୁରିନ୍ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥାଏ :
ହାଇ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାରେ ଗୁଲକନ୍ଦର ବ୍ୟବହାର ପ୍ୟୁରିନ୍ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ବାସ୍ତବରେ ଏଥି ଯୋଗୁ ଶରୀରରୁ ପ୍ୟୁରିନ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ବାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଶରୀରରେ ହାଇଡ୍ରେସନ୍ ବଢାଇବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ଡାଇୟୁରେଟିକ୍ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଏହା ପରିସ୍ରା ମାଧ୍ୟମରେ ଫ୍ଳସ୍‌ ଆଉଟ୍‌ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଅଧିକ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ହେଲେ ଗୁଲକନ୍ଦ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ :
ଏଥିପାଇଁ କେବଳ ୨ ଚାମଚ ଗୁଲକନ୍ଦକୁ ୧ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ରଖି ରାତିସାରା ରଖନ୍ତୁ । ତାପରେ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏପରି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର କିଛି ଦିନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାକୁ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ ୟୁରିକ୍ ଏସିଡ୍ ସମସ୍ୟାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ କେବଳ ଗୁଲକନ୍ଦ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଶରୀରକୁ ଡିଟକ୍ସାଇଫ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.